W czerwcu tego roku Indie zablokowały kilkadziesiąt chińskich aplikacji, w tym m.in. TikToka i WeChat. Oficjalnym powodem była ochrona suwerenności Indii, nieoficjalnym – napięcia w relacjach z Chnami w związku z konfliktem granicznym. Teraz do listy zbanowanych chińskich aplikacji dołączyło 118 nowych pozycji, w tym m.in. PUBG Mobile, czyli jedna z najpopularniejszych gier mobilnych w tym kraju.

W lipcu w PUBG Mobile grało 40 milionów mieszkańców Indii

Blokada jest o tyle bolesna, że w lipcu tego roku w PUBG Mobile grało aż 40 milionów mieszkańców Indii. Za PUBG Mobile odpowiedzialny jest chiński gigant Tencent i dotychczas była to jedna z najpopularniejszych gier mobilnych w Indiach (podobnie, jak Indie były dla TikToka jednym z największych rynków przed zbanowaniem go w tym kraju).

Ponad jedna czwarta wszystkich instalacji PUBG Mobile od początku istnienia gry pochodziła właśnie z Indii, więc jest to niewątpliwe spory cios. Pośród 117 pozostałych zbanowanych aplikacji znajdują się między innymi:

  • Baidu (wyszukiwarka internetowa)
  • WeChat Work (zestaw narzędzi do kolaboracji biznesowych)
  • Tencent Weiyun (usługa do przechowywania danych w chmurze)
  • Rise of Kingdoms (gra)
  • VPN pozwalający na odblokowanie TikToka
  • Mobile Taobao (usługa e-commerce)
  • Youko (hosting plików wideo)
  • Sina News (aplikacja z newsami)
  • Alipay (usługa do płatności).

Ministerstwo Elektroniki twierdzi, że aplikacje kradły dane użytkowników

Indyjskie Ministerstwo Elektroniki uzasadniło swoją decyzję tym, że otrzymało rzekomo raporty o kradzieży danych użytkowników przez zbanowane aplikacje i przesyłanie ich na serwery znajdujące się poza Indiami.

Zdaniem Ministerstwa, blokada ma za zadanie ochronić interesy indyjskich użytkowników urządzeń mobilnych i Internetu, a także (podobnie jak w przypadku poprzednich blokad) suwerenność kraju.

Inne zdanie mają na ten temat grupy, które zajmują się kwestiami równego dostępu do oprogramowania. Nie podoba im się, w jaki sposób zapadają w Indiach decyzje o blokowaniu poszczególnych aplikacji.

Indie niestety nie posiadają ani prawa ochrony danych osobowych, ani wszechstronnej polityki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ten ban podkreślił potrzebę transparentności i odpowiedzialności w pracach komisji, a także w decyzjach wykonawczych banujących aplikacje lub strony. – grupa Software Law and Freedom Centre

Przypomnijmy, że w czerwcu na granicy w Himalajach doszło do śmierci ponad 20 indyjskich żołnierzy w starciu z siłami chińskimi. Od tego czasu konflikt tylko coraz bardziej się zaostrza.

Co o tym wszystkim sądzicie? Uważacie decyzję rządu Indii za słuszną, a może sądzicie, że blokowanie aplikacji pochodzących z Chin, w tym tych szalenie popularnych, to przesada? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

wymiana karty sieciowej w laptopie Wymiana karty sieciowej w laptopie – jak, kiedy i za ile?
Wymiana karty sieciowej w laptopie może okazać się nieunikniona, gdy przestaje ona działać prawidłowo lub nie spełnia już aktualnych standardów sieciowych. W erze powszechnych połączeń
laptop gamingowy co to jest Co to jest laptop gamingowy?
Laptop gamingowy to urządzenie, które coraz częściej trafia nie tylko w ręce zapalonych graczy, ale też osób szukających mocnego, wszechstronnego sprzętu. W tym poradniku wyjaśniamy,
Apache Spark Czym jest Apache Spark i dlaczego warto się go nauczyć?
Tradycyjne bazy relacyjne i zapytania SQL powoli ustępują miejsca nowym technologiom. Dzisiejsze systemy generują ogromne ilości danych – od logów, poprzez dane sensoryczne, aż po

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *