Input lag jest bardzo ważnym parametrem przy wyborze monitora lub telewizora dla gracza. Im niższa wartość, tym zwykle lepiej. Mimo wszystko warto wiedzieć, czym konkretnie jest input lag, za co odpowiada i dlaczego warto sprawdzić jego wartość przed wyborem ekranu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym parametrze.
Czym jest input lag oraz za co odpowiada?
Input lag oznacza wprost opóźnienie sygnału wejściowego. W praktyce to czas, jaki jest potrzebny, by obraz został wysłany do telewizora i wyświetlony na ekranie. Input lag wpływa przede wszystkim na reakcję bohatera po wciśnięciu przycisku kontrolera. Dla graczy jest to więc bardzo ważny parametr.
Określa się go w milisekundach i warto pamiętać, że wyższe wartości będą zawsze gorszym wyborem. Najlepiej kupować telewizory lub monitory z możliwie najniższym opóźnieniem. Input lag nie ma znaczenia, jeśli chodzi o oglądanie filmów czy po prostu pracę. Wyłącznie dla graczy będzie to ważna kwestia, dlatego należy zastanowić się, do czego konkretnie potrzebujesz danego ekranu.
Czas reakcji matrycy oznacza szybkość zmiany stanu przez pojedynczy piksel. Input lag jest czymś zupełnie innym. To czas, po jakim ekran otrzyma i przetworzy oraz wyświetli dany sygnał, który pochodzi na przykład z kontrolera.
Gdzie występuje input lag?
To zjawisko ma miejsce podczas grania na telewizorze lub monitorze. Wśród dostępnych urządzeń można znaleźć dedykowane dla graczy rozwiązania. Charakteryzują się one nie tylko lepszą jakością obrazu, ale i niższym input lagiem, dzięki czemu na ekranie widać natychmiastową reakcję po naciśnięciu przycisku.
Input lag to nie czas reakcji matrycy, więc warto go sprawdzić przed zakupem. Dla graczy istotne jest również kilka innych parametrów jak rozdzielczość, typ matrycy, częstotliwość odświeżania czy jasność. Input lag wpływa jednak na komfort podczas rozgrywki, wysoka wartość wręcz uniemożliwia grę.
Ile powinien wynosić input lag telewizora lub monitora?
Wartość tego parametru będzie oczywiście różnić się zależnie od wybranego urządzenia. Wyżej wspominaliśmy o tym, że niższy input lag oznacza lepsze doznania podczas rozgrywki i to najważniejsza zasada. Wartość jest zawsze wyrażana w milisekundach (ms). Ile powinien wynosić input lag, by ekran dobrze sprawdzał się podczas grania?
Warto, by wartość była równa 10 ms, jednak nawet 20 ms to świetne rozwiązanie. Input lag do około 40 czy 50 ms będzie wręcz niezauważalny. Wyższe wartości mogą sprawiać pewien dyskomfort podczas rozgrywki, szczególnie gdy gra jest naprawdę dynamiczna.
Jak sprawdzić input lag w monitorze lub telewizorze?
Producenci monitorów zwykle podają tę wartość bezpośrednio w instrukcji lub na stronie internetowej. Telewizory zwykle nie służą do gier, a tylko oglądania filmów. Dlatego też wartość input laga nie jest podawana, należy to samodzielnie sprawdzić.
Warto znaleźć w internecie testy i recenzje wybranego modelu. Profesjonalni redaktorzy sprawdzają sprzęt pod każdym względem, zwykle są wtedy podawane wartości input laga. Warto wiedzieć, że telewizory zwykle posiadają dedykowany tryb dla graczy. Wtedy jakiekolwiek opóźnienia są niwelowane, by rozgrywka była możliwie najbardziej komfortowa.
Samodzielny pomiar input laga w telewizorze lub monitorze wymaga posiadania odpowiedniego urządzenia. Niestety taki miernik jest naprawdę drogi, dlatego też sprawdzenie rzetelnych testów pozostaje najlepszym rozwiązaniem. Input lag można też odczuć, jeżeli jest zbyt wysoki. Gdy reakcja na ekranie podczas rozgrywki nie będzie natychmiastowa, prawdopodobnie wartość tego parametru to problem.
Urządzenie do samodzielnego pomiaru wartości input laga to Video Signal Input Lag Tester. Podłączamy go za pomocą standardowego przewodu HDMI. Czujnik przykładamy do ekranu, kiedy wyświetlą się trzy prostokąty. Wtedy pomiar zostanie wykonany automatycznie. Metoda może różnić się zależnie od wybranego producenta testera.
Czy można zmniejszyć input lag w telewizorze lub monitorze?
Monitory mają domyślnie ustawiony input lag na minimum. Telewizory natomiast posiadają wyżej wspomniany tryb dla graczy. Trzeba go ręcznie uruchomić w menu urządzenia. Zwykle ten tryb dotyczy nie tylko input laga, a także innych parametrów jak jasność, kontrast czy nasycenie kolorów. Ustawienia ekranu są dostosowywane stricte pod gry wideo.
Input lag można zmniejszyć także po prostu w menu urządzenia, niekoniecznie trzeba włączać wszystkie “ulepszacze” związane z trybem dla graczy. Monitory zwykle nie oferują funkcji zmiany input laga, tutaj musi on być możliwie najmniejszy, ponieważ nie jest to sprzęt, który służy wyłącznie do oglądania filmów.
Kiedy input lag ma największe znaczenie?
Input lag dotyczy oczywiście gier, jednak nie zawsze będzie on naprawdę istotny. W kilku przypadkach ten parametr będzie miał decydujące wręcz znaczenie:
- Gry e-sportowe – tutaj często liczy się każda milisekunda i reakcja gracza. Podczas rywalizacji z innymi graczami konieczne jest posiadanie ekranu z niskim input lagiem.
- Dynamiczne gry wideo – tytuły, które działają w 60 klatkach na sekundę i charakteryzują się szybką rozgrywką, wymagają niskiego input laga. Tutaj często reakcja gracza oraz zręczność mają bardzo duże znaczenie.
- Kiedy ekran służy głównie do gier – wtedy należy zwracać uwagę na wartość input laga. Nie każdy wybiera telewizor, by rzeczywiście oglądać filmy. Niektóre modele na rynku są stworzone stricte dla graczy.
Input lag to opóźnienie, które powoduje spory dyskomfort podczas rozgrywki, ale w czasie oglądania filmów nie jest on żadnym problemem. Jeżeli telewizor służy tylko sporadycznie do gier, można wybrać standardowy model z dedykowanym trybem dla graczy.
Jak wysoki input lag wygląda w praktyce?
Jeżeli input lag jest zbyt wysoki, podczas rozgrywki zauważysz opóźnienie między naciśnięciem przycisku kontrolera a reakcją na ekranie. Długość tego opóźnienia to właśnie wartość, o której mowa w artykule. Jak wysoki input lag wygląda w praktyce?
Podczas dynamicznej rozgrywki Twoja reakcja będzie opóźniona sprzętowo. Dodatkowo każdy ruch, który powinien być precyzyjny, okaże się naprawdę nietrafiony. Wysoki input lag jest uciążliwy przy niemal każdym gatunku, jeśli chodzi o gry wideo. Mało precyzyjne celowanie i opóźnione ruchy powodują największe problemy w przypadku rozgrywki kompetytywnej.
Input lag, a czas reakcji matrycy – jaka jest różnica?
Czas reakcji matrycy dotyczy tego, jak szybko pojedynczy piksel może zmienić stan (wyświetlany kolor). Input lag natomiast jest opóźnieniem między wyjściem sygnału a reakcją na ekranie, o czym wspominaliśmy powyżej. Są to dwie zupełnie różne kwestie, jednak obie mają znaczenie dla graczy.
Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu. W tym wypadku parametr powinien być jednak możliwie najwyższy. Obecnie można już kupić telewizory, które oferują 100 lub 120 Hz tak jak monitory gamingowe. Oznacza to przede wszystkim znacznie płynniejszy obraz. W każdej sekundzie ekran wyświetla więcej klatek.
Telewizory lub monitory dla graczy różnią się od standardowego sprzętu. Pozwalają na bardziej komfortową rozgrywkę, która dodatkowo wygląda znacznie lepiej. Najczęściej jednak gamingowy sprzęt jest droższy. Telewizor o wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych więcej od standardowego modelu. W przypadku monitorów komputerowych 100, 120 lub 144 Hz to obecnie pewien standard.
Czy input lag występuje w przypadku monitora komputerowego?
Tak, ten parametr jest związany z każdym urządzeniem wyświetlającym obraz, do którego sygnał płynie od dowolnego kontrolera, klawiatury czy myszy lub innego sprzętu wskazującego. Mimo wszystko w monitorach input lag ma bardzo niską wartość. Dodatkowo producenci takiego sprzętu dbają o to, by ten parametr był możliwie najmniejszy.
Monitory komputerowe są stworzone z myślą o odbieraniu sygnału i szybkiej reakcji. Telewizory dopiero od niedawna stają się tak popularne, jeśli chodzi o gry wideo. Gracze wykorzystują większy ekran nie tylko do konsol, ale i PC. Komputery oferują coraz wyższą wydajność, dzięki czemu można wyświetlić znacznie lepszy obraz niż PlayStation czy Xbox.
Jak wybrać dobry telewizor z niskim input lagiem do gier?
Warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione parametry. Input lag powinien być możliwie najniższy, a jeżeli nie jest podany, trzeba sprawdzić rzetelne testy w internecie. Telewizor do gier musi również oferować odpowiednio duży ekran. Warto, by jego rozmiar współgrał z wielkością pomieszczenia. Zbyt duży lub zbyt mały wyświetlacz może być naprawdę uciążliwy.
Telewizor do gier powinien również oferować dość długą żywotność. Dlatego gracze często decydują się na modele z wyświetlaczem LED. Warto, by sprzęt miał wysoką częstotliwość odświeżania, niski input lag i czas reakcji matrycy oraz najlepiej rozdzielczość 4K.
WARTO PRZECZYTAĆ: