Obsługa płatności w internecie jest coraz łatwiejsza. Jedną z popularnych metod w ostatnim czasie jest BLIK, który dostępny jest w wielu bankach oferujących aplikacje mobilne. Płatności BLIK-iem są łatwe i bezpieczne, jednak jak działa BLIK? Nie wymaga użycia karty w sklepach stacjonarnych i pozwala na szybkie zakupy przez internet. Pojawił się w naszym kraju w 2015 roku i podbija coraz więcej serc.

Umożliwia przelewy na numer telefonu i pozwala wypłacić gotówkę z bankomatu. Właściwie można powiedzieć, że płatności za pomocą BLIK są dziś bardzo powszechne i stały się czymś normalnym. Z poniższego artykułu dowiesz się jak działa BLIK, do czego służy i dlaczego warto z niego korzystać.

BLIK – jak działa? Czym jest BLIK?

Technologia BLIK została stworzona przez Polski Standard Płatności sp. z o.o. Więc jest to polski system płatności, który polega na wygenerowaniu specjalnego kodu za pośrednictwem internetu i bankowości elektronicznej, dzięki któremu możesz opłacić zakupy przez internet i sklepie stacjonarnym.

Oprócz tego możesz wprowadzić go w bankomacie, podczas wypłacania gotówki. Wszystkie operacje są autoryzowane przez aplikację mobilną. Co więc głównie oferuje technologia BLIK?

 • Płatności za zakupy w sklepie internetowym – jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, bo po prostu najprostszych. Wystarczy wybrać płatność za pomocą BLIK i wpisać kod uzyskany z aplikacji bankowej.
 • Płatności w sklepach stacjonarnych – już większość sklepów stacjonarnych umożliwia płatności za pomocą BLIK. Dzięki temu nie musisz nosić przy sobie karty płatniczej, co zapewni Ci również dodatkowe bezpieczeństwo.
 • Przelew na telefon – dzięki opcji BLIK dokonasz przelewu na numer telefonu odbiorcy. Aby móc skorzystać z tej opcji, obie strony muszą posiadać taką funkcję na swoich urządzeniach.
 • Wypłata z bankomatu – BLIK pozwala również na wypłacenie środków z bankomatów. Wystarczy tylko wybrać na urządzeniu opcję wypłaty BLIK i użyć kodu z aplikacji.
 • Czeki BLIK – mało kto jeszcze o nich słyszał, ale dzięki nim możesz w bezpieczny sposób przekazać środki konkretnej osobie. Opcję tą można nazwać współczesnym pieniężnym przekazem pocztowym.

Jak wygląda kod BLIK?

kod BLIK

Zanim wyjaśnimy, jak działa BLIK, warto przybliżyć jego strukturę.

Kod BLIK to 6-cyfrowy, unikalny numer, na którego wprowadzenie masz dwie minuty. Nie potrzeba żadnych dodatkowych technologii, aby móc go wygenerować. Wszystko dzieje się z poziomu aplikacji mobilnej. Wystarczy wejść w nią i kliknąć hasło „Kod BLIK”, który wygeneruje się automatycznie i szybko.

Jak działa BLIK na telefon?

Wiele osób korzysta z opcji BLIK na telefon. Jak działa ta opcja? Rozwiązanie to nie wymusza od nadawcy znajomości rachunków bankowych. Wykonanie przelewu wykorzystując BLIK na telefon jest bardzo łatwe i polega na:

 • Przypisaniu numeru telefonu do danego rachunku bankowego,
 • Wykonaniu przelewu w aplikacji banku korzystając z opcji „przelew na telefon”.

 

Rozwiązanie to pozwala na wykonywanie błyskawicznych przelewów, ponieważ odbiorca otrzyma pieniądze od razu na swoje konto, bez względu na to, czy np. ma konto w innym banku niż nadawca.

W jaki sposób wypłacić gotówkę z bankomatu za pomocą opcji BLIK?

Udając się do bankomatu, przeważnie mamy przy sobie kartę płatniczą, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że aby wypłacić lub wpłacić pieniądze na swoje konto, będzie nam ona potrzebna. Korzystając z technologii BLIK nie musisz mieć karty przy sobie. Wystarczy, że udasz się do bankomatu i wybierzesz opcję wypłacenia pieniędzy za pomocą BLIK.

Oczywiście, aby skorzystać z tej opcji, musisz znaleźć bankomat, który również korzysta z tego systemu. Wówczas wystarczy, że wejdziesz w swoją aplikację mobilną, wygenerujesz kod i wprowadzisz go za pomocą klawiatury do systemu bankomatu. Po wprowadzeniu kodu wystarczy potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej. Wybierając taką opcję wypłacania pieniędzy gwarantujesz sobie bezpieczeństwo, że nikt nie ukradnie Twojej karty płatniczej.

Jak płacić BLIK-iem w sklepie stacjonarnym?

Płatności za pomocą w BLIK-a w sklepie stacjonarnym są dziecinnie proste. Wystarczy, że poinformujesz sprzedawcę, że chcesz zapłacić BLIK-iem i następnie:

 • Zalogujesz się do swojej aplikacji bankowej
 • Wygenerujesz kod

kod blik platnosc w sklepie

 • Wprowadzisz go na klawiaturze terminala i zatwierdzisz

blik jak dziala

 • Następnie wejdziesz jeszcze raz do aplikacji mobilnej i potwierdzisz transakcję.

Taka operacja trwa naprawdę krótko i nie wymaga od Ciebie posiadania karty płatniczej. Opcja ta jest wygodna również wtedy, kiedy chcemy, aby zrobił za nas zakupy i podamy mu kod BLIK podczas finalizacji zakupów. Wtedy wystarczy, że zatwierdzimy transakcję bez wychodzenia z domu! Osoba kupująca za nas nie musi okazywać żadnego dokumentu tożsamości.

Jak płacić BLIK-iem w internecie?

W taki sam sposób, jak np. w sklepie stacjonarnym, tyle że nie wpisujemy kodu na klawiaturze terminala, ale wpisujemy go w docelowe pole na ekranie monitora, zatwierdzamy w aplikacji mobilnej i gotowe!

Czeki BLIK – jak z nich korzystać?

Funkcjonalność ta nie jest znana szerokiemu gronu odbiorców, jednak z pewnością warto się z nią zapoznać. Tym razem jednak wygenerowany kod nie składa się z 6 cyfr, ale 9 i dodatkowo powinien być również zdefiniowany PIN, dzięki któremu możliwa będzie autoryzacja transakcji. 

Na czeku wskazana jest kwota, na którą został wystawiony. Za jego pomocą zrealizujesz zakupy, ale także wypłacisz pieniądze z bankomatu. Można go również wręczyć innej osobie, np. jako prezent! 

czeki blik jak działa blik

Na pytanie – a co z autoryzacją transakcji podczas korzystania z czeku odpowiadamy, że niepotrzebna jest żadna aplikacja mobilna do zatwierdzenia transakcji. Wystarczy unikalny kod i PIN. Należy jednak pamiętać, że na wykorzystanie czeku jest konkretny czas!

Jakie banki oferują opcje płatności BLIK-em?

Dziś coraz więcej banków umożliwia swoim klientom korzystanie z płatności BLIK-iem. Jeśli zależy Ci na tej opcji i chcesz założyć nowe konto osobiste, sprawdź wcześniej, czy wybrany przez Ciebie bank umożliwia taką opcję. Poniżej znajdziesz listę banków, które korzystają z tej technologii:

 •     mBank,
 •     Bank Millennium,
 •     Santander Bank Polska,
 •     PKO Bank Polski,
 •     Getin Bank,
 •     Orange Finanse,
 •     Bank Pekao S.A.,
 •     BNP Paribas Polska,
 •     PKO Bank Polski,
 •     T-Mobile Usługi Bankowe,
 •     Raiffeisen Polbank,
 •     Alior Bank,
 •     ING Bank Śląski,
 •     Credit Agricole,
 •     Bank Pocztowy,
 •     Nest Bank,
 •     Noble Bank.

Gdzie można płacić BLIK-iem?

Coraz więcej obiektów pozwala na zrealizowanie płatności za pomocą BLIK-a. Najczęściej jest to możliwe w sklepach internetowych i stacjonarnych, restauracjach, na poczcie i urzędach. We wybranych punktach,w których możesz płacić BLIK-iem, często widnieje naklejka z napisem „BLIK”.

Czy płatności za pośrednictwem BLIK są bezpieczne?

Z pewnością można przyznać, że płatności za pomocą metody BLIK są o wiele bezpieczniejsze, niż za pomocą karty płatniczej. Wychodzi tak ze względu na to, że:

 • Na wykorzystanie kodu masz 2 minuty,
  • Nawet jeśli ktoś ukradnie Ci kod BLIK, to nic nie może z nim zrobić. W przypadku kart płatniczych można wykorzystać je do zapłacenia za mniejsze zakupy, w wielu przypadkach do 100 zł bez konieczności podawaniu PIN-u.
 • Transakcje, których wartość przekracza 50 zł muszą być akceptowane PIN-em. 
 • Możesz ustawić limit dzienny na zakupy za pośrednictwem BLIK-a. 

Jakie są zalety płatności dzięki metodzie BLIK?

Korzyści, które wynikają z opcji płatności BLIK-iem jest bez liku. Przede wszystkim:

 • Możesz bardzo szybko realizować bezpieczne płatności w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych.
 • Nie musisz wciąż mieć przy sobie karty płatniczej, dzięki czemu nie ryzykujesz jej utratą.
 • Przechwycenie kodu BLIK nic nie da.
 • Płatności powyżej 50 zł wymagają podania kodu PIN.
 • Korzystanie z BLIK-a w większości banków jest całkowicie darmowe.
 • Dzięki przelewom na telefon możesz błyskawicznie przelać pieniądze na konto drugiej osoby bez znajomości jej numer konta.
 • Środki przelewane za pośrednictwem opcji BLIK są na bieżąco księgowane.
 • Coraz więcej placówek bankowych umożliwia płatności BLIK.

Czy można korzystać z BLIK-a za granicą?

Dużo podróżujących osób zastanawia się, czy ma możliwość płatności za pomocą BLIK-a za granicą. W ostatnim czasie operator BLIK-a podpisał umowę o współpracę z firmą MasterCard, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie płatności zbliżeniowych BLIK, ale tylko w wybranych krajach i konkretnych sklepach stacjonarnych.

Jeśli za granicą zobaczysz w danym sklepie naklejkę MasterCard, będzie to oznaczać, że tu zrealizujesz płatność zbliżeniową BLIK. Nie można jednak płacić kodem BLIK ani w sklepach stacjonarnych, ani internetowych i nie wypłacisz także gotówki z zagranicznych bankomatów. 

Chcąc skorzystać z takiej opcji, musisz ją najpierw uruchomić na swoim telefonie wraz włączeniem NFC. 

Płatności BLIK – czy warto?

Zdecydowanie warto korzystać z opcji płatności za pośrednictwem opcji BLIK. Technologia ta na dobre zakorzeniła się w naszym państwie, ponieważ nie dość, że jest całkowicie bezpieczna, to jeszcze niezwykle wygodna, a człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego. Dlatego jeśli jeszcze nie masz włączonej tej opcji, sprawdź czy Twój bank ją obsługuje i zacznij korzystać z niej jeszcze dziś!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *