Posiadając program antyplagiatowy, możesz zyskać wiedzę na temat tego, czy Twoja praca licencjacka, magisterska, a także artykuły, które tworzysz, są w pełni oryginalne. Niestety bardzo często słyszy się, że ktoś splagiatował jakąś pracę i czuje się bezkarny.

Aby móc weryfikować wszelkie teksty przyda się dobry program antyplagiatowy, który nie tylko podpowie Ci czy tekst jest splagiatowany, ale również skąd pochodzą zduplikowane treści i ile ich jest w ujęciu procentowym. Z poniższego artykułu dowiesz się jak działa program antyplagiatowy i na który z nich warto zwrócić swoją uwagę.

Program antyplagiatowy – jak działa?

Studenci kończący swoją przygodę na studiach muszą przekazać pracę magisterską promotorom, których zadaniem jest m.in. sprawdzenie, czy praca nie jest splagiatowana. Zanim jednak zostanie ona oddana w ręce wykładowcy, warto przekonać się samodzielnie czy praca przejdzie przez system antyplagiatowy.

Program antyplagiatowy sprawdza, czy tekst, który został stworzony nie jest powielony. Na sam koniec weryfikacji pracy otrzymujesz raport, w którym zobaczysz co jest ewentualnie skopiowane z internetu i z jakiego źródła pochodzi zduplikowany tekst.

Programy antyplagiatowe są dedykowane tylko do sprawdzania dzieł pisanych. Jeżeli natomiast chcesz sprawdzić w internecie, czy np. jakiś obraz jest już w obiegu, wystarczy że wybierzesz na stronie Google funkcję wyszukiwania obrazów, wkleisz swój i możesz zobaczyć, czy Twoje dzieło jest unikalne.

Kiedy plagiat zostanie popełniony?

Plagiat zostaje popełniono w momencie, gdy w całości lub częściowo zostało skopiowane jakieś dzieło z Internetu. Oczywiście możesz wpisać cytat do swojej pracy, ale musisz podać źródło.

Jeżeli go nie podasz, również popełniasz plagiat. Inaczej dzieło splagiatowane jest obłożone karą grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat. Należy pamiętać, że kopiowanie czyjegoś dzieła to taka sama kradzież, jak przywłaszczenie sobie czyjejkolwiek rzeczy.

Kiedy nie mamy do czynienia z plagiatem?

Z plagiatem nie mamy do czynienia wówczas, gdy wpisujesz cytat np. z książki, ale podajesz jego źródło. Plagiatem nie nazywamy również dodanej do jakiegoś dzieła koncepcji, jeśli nie została wcielona w życie, ponieważ jest to nadal pomysł, a nie coś co faktycznie zostało już wykorzystane. Plagiatem nie jest także podobny tekst z takimi samymi pojęciami i pisany w podobnym do siebie stylu.

Czym jest Jednolity System Antyplagiatowy?

Jednolity system Antyplagiatowy, w skrócie JSA został wprowadzony 1 stycznia 2019 roku i korzysta z niego każda uczelnia wyższa w naszym kraju. Każda praca oddawana na koniec studiów przez studentów musi być sprawdzana właśnie w tym programie. To właśnie ten system decyduje o tym czy praca zostanie zaakceptowana, czy też nie. Nie każdy może mieć dostęp do tego systemu.

Mogą z niego korzystać tylko promotorzy i osoby posiadające upoważnienie do jego wykorzystania. W Jednolitym Systemie Antyplagiatowym znajduje się baza źródeł nie tylko standardowych tekstów internetowych i książek, ale także dokumenty OpenAccess, akty prawne i wszelkie już obronione prace studenckie, również w językach zagranicznych, a także źródła zamkniętej bazy dany JSA. Dlatego też program ten jest bardzo miarodajny, jeśli chodzi o sprawdzanie plagiatów.

Jak przebiega proces sprawdzania plagiatu przez JSA?

Jednolity System Antyplagiatowy sprawdza sam tekst, bez rycin i grafik. Wykrywa zapożyczenia, skopiowane teksty, zmiany spacji, przestawienie szyku zdań i inne manipulacje, a także sprawdza czy tekst nie był pisany częściowo przez Ciebie i częściowo przez kogoś innego.

Wystarczy, że przeskanuje cały tekst i zauważy jest pisany w innych stylach. Analiza tekstu trwa maksymalnie 24 godziny, a raport zostaje dostarczony do promotora. Dostępny jest w formie podstawowej i szczegółowej. Jedna praca może być sprawdzona 3-krotnie za pomocą JSA.

Celem systemu jest więc wykluczenie prac, które są plagiatem i niedopuszczenie studentów do obrony, tak naprawdę, nie swojego dzieła.

Jakie są progi antyplagiatowe w JSA?

W raporcie promotor uzyska informacje, jaki procent plagiatu znajduje się w danej pracy.

  • 29% – procent plagiatu jest w normie; wówczas wskaźnik podświetlony jest na zielono i praca może zostać w pełni zaakceptowana;
  • Więcej niż 39% – wskaźnik jest już podwyższony, a więc promotor może podjąć dwie decyzje – zaakceptować pracę lub ją odrzucić; jeśli zostanie przyjęta przez promotora, wówczas musi on wytłumaczyć, dlaczego podjął taką decyzję;
  • Więcej niż 49% – wskaźnik świeci się na czerwono, co oznacza, że w pracy jest za wiele splagiatowanych treści; w takiej sytuacji promotor nie może zaakceptować pracy.

A więc w pracy może znaleźć się maksymalnie 39% splagiatowanej treści. Oczywiście w wyniku tym znajduje się procent cytatów umieszczonych w tekście. Najlepszym rozwiązaniem jest więc napisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej samodzielnie, bez ryzyka utraty czasu i niepotrzebnego stresu, a także poddawania w wątpliwość swoich umiejętności.

Program antyplagiatowy dla studenta – ranking

Z poniższego zestawienia dowiesz się, z jakich programów antyplagiatowych warto korzystać. Warto jednak pamiętać, że żaden z nich nie jest w stanie zastąpić JSA.

Antyplagiat Wrona

Nie jest to bezpłatny program antyplagiatowy, ale jednak jeden z lepszych na rynku. Działa on podobnie jak JSA, ale nie używa tych samych algorytmów. Stanowi on jedyny na rynku program, który jest w stanie wybadać przestawiony szyk zdań w tekście.

Oprócz tego wskaże ilość splagiatowanego tekstu i z jakiego źródła pochodzi. Nie jest jednak zbyt popularny, ponieważ aby sprawdzić ewentualny plagiat, musisz posiadać tekst źródłowy, na bazie którego został stworzony tekst. Program Antyplagiat Wrona jest bardzo przydatny, jeśli posiadasz już raport JSA i na jego bazie chcesz poprawić swoją pracę.

antyplagiat wrona

Plag.pl – darmowy program antyplagiatowy

Program ten jest bardzo często wybierany przez nauczycieli, ale także studentów. Możesz skorzystać z niego w sposób darmowy, jednak sprawdzisz tylko kilka stron. Jeżeli chcesz mieć dostęp do pełnej wersji, musisz wykupić go za 36 zł. Plag.pl jest dokładny i szybki, i bazuje na 80 mln artykułów naukowych.

W raporcie znajdziesz źródła, z których pochodzi skopiowany tekst. Wyłapuje co 4 lub co 5 słowo, parafrazę i zmianę szyku zdań. Jego dużą zaletą jest opcja pobrania raportu w pliku docx i doc z Worda.

plag

Plagiat.pl – program antyplagiatowy online

Polski i niezbyt drogi program antyplagiatowy, który raczej skutecznie wykrywa w tekście plagiat. Generuje raport sparafrazowanych zdań, jednak nie wykryje plagiatu, kiedy w zdaniu zostanie zmieniony szyk zdania. Na raport nie czeka się zbyt długo – tylko kilka minut.

W raporcie znajdują się źródła, z których pochodzi splagiatowany tekst. Dużym plusem jest także fakt, że aby sprawdzić tekst pod kątem plagiatu, nie trzeba posiadać tekstu źródłowego.

Searchenginereports.net – program antyplagiatowy darmowy

Jednym z ogólnodostępnych programów antyplagiatowych online jest Searchenginereports.net, który porównuje wgrany przez Ciebie tekst z milionami innych dostępnych w sieci. W porównaniu z innymi darmowymi programami antyplagiatowymi pozwala sprawdzić nie tylko 1000 słów, ale 1500 słów za jednym razem.

Raport antyplagiatowy otrzymujesz za darmo i to w kilka chwil. Program obsługuje wiele różnych plików tekstowych, zduplikowane treści podświetla na czerwono i pokazuje procent splagiatowanych treści. Dodatkowo możesz porównać splagiatowaną treść pod kątem źródła, z którego pochodzi.

Prepostseo.com – program antyplagiatowy dla studenta darmowy

Program ten jest jednym z bardziej powszechnych wśród studentów, bo darmowy i dokładny. Plik tekstowy do sprawdzenia możesz dodać przesyłając plik lub kopiując jego treść do miejsca oznaczonego w programie.

Pliki tekstowe sprawdzane przez ten program mogą być przesyłane formacie PDF z programu Adobe, TXT i DOC. W darmowej wersji możesz jednorazowo sprawdzić do 1000 słów, a w wersji płatnej 5000 słów. Przesłany tekst możesz porównać z innym źródłem tekstowym.

PlagiarismSearch.com – darmowy program antyplagiatowy online

PlagiarismSearch.com to program, który w swojej bazie ma ponad 50 mln tekstów, 25 tys. czasopism, książek i gazet, a także 14 mld stron internetowych. System ten pozwala na szybkie sprawdzenie unikalności tekstu i podanie źródeł splagiatowanych treści.

Raporty są niezawodne i bardzo dokładne. Na stronie możesz zarejestrować się za darmo i tak samo możesz sprawdzić jeden tekst także za darmo. Za kolejne teksty trzeba będzie zapłacić. Do wyboru masz 3 pakiety: podstawowy, miesięczny lub roczny.

plagiarismsearch

Program antyplagiatowy – podsumowanie

Z pewnością warto skorzystać z programu antyplagiatowego, aby wykluczyć ewentualną duplikację tekstów. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pewność, że Twój tekst przejdzie pozytywną weryfikację na uczelni, ale nie tylko. Zawodowi tekściarze, również mogą czuć się bezpiecznie, korzystając z tego typu programów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
jaki linux wybrac Jaki Linux wybrać?
Windowsy i, przynajmniej w Polsce, w mniejszym stopniu macOS-y, wielu ludziom już się przejadły. Nie tylko zdaniem niektórych te systemy nie spełniają pod różnymi względami
Najlepsze mody do Wiedźmina 3 Najlepsze mody do Wiedźmina 3
W co gracie w te święta? Czyżby w (według niektórych) najlepszą polską produkcję w historii, Wiedźmina 3? W końcu dopiero co miała miejsce premiera serialu
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *