
Nie da się ukryć, że jakość powietrza w Polsce nie powala. Jest ona szczególnie zła na tle innych państw Europy, ale nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko nasz kontynent, ale całą planetę, wciąż nie wygląda to dobrze. Z tego względu rośnie popularność sprzętów, które jeszcze kilka lat temu były dość niszowe, a teraz coraz więcej osób nie wyobraża sobie bez nich życia.
Mowa tutaj oczywiście o specjalnych oczyszczaczach powietrza (bądź też nawilżaczach powietrza). Nie są to zabawki czy bezużyteczne gadżety, a coś, co staje się po prostu jednym z wielu podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia domowego. Wciąż nie są one na takim poziomie, jak zmywarki, pralki czy kuchenki, ale z roku na rok jakość powietrza będzie zapewne jeszcze bardziej się pogarszać, dlatego warto się tymi urządzeniami zainteresować.
Zagrożenia czyhają na nas tak naprawdę na każdym kroku – od kurzu i alergenów, przez smog, po bakterie i wirusy. Różne oczyszczacze radzą sobie z nimi w różny sposób. Sharp na przykład stosuje w swoich sprzętach technologię Plasmacluster. Czym ona jest, jak dokładnie działa i jakie ma zalety? Wszystkiego dowiecie się poniżej.
Jak działa technologia Plasmacluster?
Plasmacluster jest, jak już wspomniano, technologią opracowaną przez firmę Sharp, która zajmuje się produkcją różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, w tym właśnie oczyszczaczy powietrza. To nic innego, jak technologia jonizacji powietrza, stworzona w sposób zainspirowany procesami zachodzącymi w naturze. Jej korzenie sięgają 2000 roku, co oznacza, że jest w użyciu od ponad 20 lat.
Przez cały ten czas ciągle powstają kolejne badania, zajmujące się tematem jej skuteczności w oczyszczaniu powietrza, ale też bezpieczeństwa jej stosowania. W dużym skrócie, technologia ta polega na tym, że w trakcie jonizacji powietrza, maszyna wytwarza jony dodatnie oraz ujemne, które później rozprowadza po pomieszczeniu, w którym się znajduje.
W jaki sposób te jony wpływają na czystość powietrza? To proste – skupiają się wokół różnego rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, po czym rozkładają niekorzystne dla ludzi cząsteczki i je neutralizują. Ma to nie tylko działanie prozdrowotne, ale też po prostu czuć różnicę podczas wdychania takiego powietrza.
Technologia Plasmacluster krok po kroku
1. Technologia Plasmacluster sprawia, że oczyszcza powietrza emituje do niego bezpieczne jony dodatnie i ujemne.
2. Następnie jony rozkładają znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Resztki po tym procesie są zneutralizowane, więc nie mogą już mieć negatywnego wpływu na organizm, po czym opadają na ziemię.
3. Po wykonaniu swojego zadania jony powracają do atmosfery, ale już jako para wodna, dzięki której wdychane powietrze wydaje się znacznie bardziej świeże i rześkie.
Najważniejsze zalety technologii Plasmacluster
Technologia Plasmacluster może mieć bardzo pozytywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu, a na dłuższą metę także na organizm. Wśród jej najważniejszych zalet można wymienić:
- oczyszczanie powietrza z alergenów
- wysoka skuteczność w walce z wirusami i bakteriami
- znaczna eliminacja nieprzyjemnych zapachów
- neutralizacja pleśni i grzybów
- zmniejszenie niepotrzebnej elektryczności statycznej
- ochrona przed smogiem.
Przy dłuższym stosowaniu mogą pojawić się także inne pozytywne efekty w postaci poprawy kondycji skóry, a także ogólnego samopoczucia.
Więcej o działaniu technologii Plasmacluster można dowiedzieć się z animowanego filmiku przygotowanego przez Sharp, dostępnego poniżej:
A czy Wy korzystacie z jakichś oczyszczaczy powietrza? Jakie macie doświadczenia z tego typu urządzeniami? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ:





