Kontrola jakości procesów produkcyjnych to bardzo ważne zagadnienie. Może się ona odbywać na różne sposoby. Jedną z bardziej innowacyjnych propozycji jest wykorzystanie wizyjnych systemów kontroli jakości. Sprawdzają się one w różnorodnych zastosowaniach. Co warto wiedzieć na temat tej technologii i kto zajmie się jej wdrażaniem? Jakie korzyści się w ten sposób osiąga?
Wizyjna kontrola jakości – czym dokładnie jest?
Wizyjne systemy kontroli jakości służą temu, by można było w wiarygodny sposób sprawdzić zgodność produktu z projektem. To ogólny cel, do którego powinny dążyć wszystkie tego typu układy. Sprawdzaniu podlega zgodność cech, sposób wykonania oraz oczekiwane wymiary.
Błędy w procesach przemysłowych nie są oczywiście niczym nietypowym. Ale skoro można je znacznie zredukować, to czemu tego nie robić? Właśnie przy użyciu systemów wizyjnych kontroli jakości, na przykład Cognex czy Keyence.
Odpowiednie zaprojektowanie, a następnie wdrożenie takiego rozwiązania, pozwala wyeliminować wiele potencjalnych nieprawidłowości.
Kontrola wizyjna – szczegóły działania i możliwości technologii
Nowoczesną kontrolą jakości produktów zajmuje się automat, wraz ze specjalistycznym systemem wizyjnym.
Wśród możliwości warto wymienić między innymi:
- zapobieganie powstawaniu wadliwych produktów poprzez kontrolę komponentów używanych w produkcji;
- kontrola stanu napełnienia pojemników z cieczami;
- pomiary określonych cech czy wymiarów piast, konektorów elektrycznych, kąta obrotu względem osi;
- monitorowanie położenia produktów na przenośniku taśmowym i integrację z robotem pobierającym te produkty;
- weryfikacja prawidłowości oznaczeń;
- oszacowanie ilości komponentów w zmontowanym produkcie przed pakowaniem i wysyłką do odbiorcy.
Jak widać, zakres zastosowań jest bardzo szeroki. Tego typu systemy wizyjne idealnie sprawdzają się w potrzebach różnych sektorów – od produkcji słodyczy, przez produkcję opakowań czy kartonów.
Jakie firmy oferują wizyjną kontrolę jakości?
Wizyjne systemy kontroli jakości w procesach produkcyjnych to specjalistyczny rodzaj usług.
Z taką ofertą wychodzą do klientów najbardziej renomowane firmy z zakresu automatyki.
Dobrym przykładem jest firma ABIS. Opracowywali oni już systemy kontroli wizyjnej do produktów o wymiarach 1×0,5×0,5 cm, jak i do produktów o wielkości kilkudziesięciu cm w jednej osi, przy których należało użyć robota manipulacyjnego.
Tak rozbudowany wachlarz możliwości, w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem, sprawia, że współpraca na pewno przebiegnie bez zarzutów.
WARTO PRZECZYTAĆ: