Próbujecie coś przeczytać, ale literki są za małe? Jakaś strona internetowa została źle zaprojektowana i jest nieczytelna, więc trzeba ją przybliżyć, aby dało się zrozumieć znajdujące się w niej treści? W takich przypadkach niewątpliwie przyda się wiedza na temat tego, jak powiększyć ekran w laptopie lub komputerze.

Wytłumaczymy w tym tekście krok po kroku, jak powiększyć obraz — wbrew pozorom nie jest to szczególnie skomplikowane (a wcześniej wyjaśnialiśmy już, jak obrócić ekran w systemie Windows 10). Jedyne, co trzeba tak naprawdę zrobić, to wcisnąć odpowiedni skrót klawiszowy. Zapraszamy!

Jak powiększyć ekran w laptopie lub komputerze? Dwa sposoby

Przygotowaliśmy dla Was dwa proste sposoby na powiększenie ekranu w laptopie. Warto jednak w pierwszej kolejności wspomnieć, że w przypadku, kiedy po powiększeniu lub zmniejszeniu ekranu będziecie chcieli wrócić do wartości domyślnej, wystarczy w tym celu wcisnąć skrót klawiszowy Ctrl + 0.

1. Powiększenie ekranu za pomocą Ctrl i scrolla

Pierwszy sposób na to, jak powiększyć ekran, przyda się, jeśli korzystamy z myszki posiadającej scrolla (kółko), a nie na przykład jedynie z touchpada w laptopie. Otóż, jeśli chcemy powiększyć ekran, musimy jedynie przytrzymać klawisz “Ctrl” i ruszyć kółko w myszce do góry.

To, jak bardzo ekran zostanie przybliżony, zależeć będzie od tego, jak bardzo poruszymy kółkiem w górę, więc warto zrobić to delikatnie, aby nie przesadzić. Podobnie w przypadku, kiedy zastanawiamy się, jak pomniejszyć ekran w laptopie — wystarczy przycisnąć znak “Ctrl” na klawiaturze i ruszyć kółkiem na myszce w dół.

2. Powiększenie ekranu za pomocą skrótu klawiszowego

Jest także druga opcja, użyteczna, jeśli przykładowo nie mamy do dyspozycji scrolla lub niewygodnie się nam z niego korzysta. Działa ona na podobnej zasadzie. Wystarczy nacisnąć jednocześnie Ctrl i klawisz “+”, aby przybliżyć ekran o 10%. Można także przytrzymać te dwa klawisze dłużej, aby za jednym zamachem przybliżyć obraz w większym stopniu.

Oddalenie ekranu działa podobnie — wystarczy nacisnąć Ctrl oraz klawisz “-” (bądź przytrzymać te dwa klawisze dłużej, aby szybciej oddalić obraz). Dla przypomnienia, zresetować stopień oddalenia/przybliżenia ekranu do domyślnych 100% można za pomocą skrótu Ctrl i 0.

Jak powiększyć obraz na laptopie — podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak powiększyć obraz na laptopie jest stosunkowo krótka i prosta. Czasami wiedza ta może się przydać, choćby po to, aby łatwiej było przeczytać jakiś tekst czy przyjrzeć się obrazkowi. Wystarczy jeden skrót klawiszowy!

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, być może przyda się Wam również ten, w którym opisujemy różne inne przydatne skróty klawiszowe. Gdybyście mieli jakieś pomysły na kolejne tematy, które powinniśmy poruszyć, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Czym są gry FPS? “Gry FPS” – co to znaczy?
Ach, aż się łezka w oku kręci jak człowiek pomyśli o historii gier FPS. Można wprost powiedzieć: to właśnie ten gatunek sprawił, że dzisiejszy świat
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Jak odblokować laptop? Jak odblokować laptop? Odpowiadamy!
Życie jest pełne niespodzianek. Czasem znajdziesz czterolistną koniczynę, a czasem utkniesz się w windzie. Czasem ci się poszczęści, a czasem dla odmiany spotkasz się z
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *