Użytkowanie smartfona lub tabletu, szczególnie bardzo intensywne może spowodować spowolnienie działania urządzenia po pewnym czasie. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby, dzięki którym przyspieszysz mobilny sprzęt. Wiele z nich wymaga zaledwie kilku kliknięć lub ewentualnie pobrania aplikacji. Sprawdź poradnik, jak przyspieszyć tablet i cieszyć się znowu satysfakcjonującą wydajnością!

Jak przyspieszyć tablet za pomocą systemowych narzędzi? Najprostsze sposoby

Warto wiedzieć, że przyspieszenie tabletu lub smartfona jest możliwe bez konieczności instalowania zewnętrznych aplikacji. Systemowe narzędzia w zupełności wystarczą. Można zoptymalizować działanie urządzenia podczas korzystania z aplikacji, pracy na ekranie głównym lub przeglądania Internetu. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby, które pomogą, jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet.

Zoptymalizuj ekran startowy i pozbądź się śmieci z tabletu

Warto wiedzieć, że animowane tapety lub sporo dodatkowych widżetów mogą wpływać na wydajność tabletu. Wyłączenie takich funkcji to najprostszy sposób, jeśli chodzi o przyspieszenie pracy urządzenia. Optymalizacja ekranu startowego powinna być pierwszym krokiem, jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet.

Dość istotną kwestią będzie również usunięcie zbędnych plików, a także odinstalowanie nieużywanych aplikacji. To rozwiązanie nie tylko zwolni miejsce na tablecie, ale również sprawi, że jego wydajność będzie znacznie wyższa.

Porządki można przeprowadzić za pomocą wbudowanych narzędzi. Wystarczy samodzielnie odinstalowywać aplikacje czy też czyścić ich pamięć cache oraz usuwać pliki osobiste, których nie potrzebujemy. Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet, należy zadbać o to, by miał on odpowiednio dużo wolnego miejsca. Dużo zainstalowanych aplikacji także znacząco wpływa na system – warto mieć tylko te, z których rzeczywiście korzystamy.

jak przyspieszyć tablet lenovo

Zaktualizuj system operacyjny i wyczyść dane podręczne przeglądarki internetowej

Aktualizację systemu operacyjnego tabletu można przeprowadzić z poziomu ustawień urządzenia. Jest to bardzo proste, urządzenie będzie podawać instrukcje dla każdego kolejnego kroku. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy dostępne są aktualizacje systemu, ponieważ mogą one znacząco wpływać na wydajność urządzenia.

Jak przyspieszyć stary tablet, jeśli chodzi o przeglądanie internetu? Warto wyczyścić pamięć podręczną używanej przeglądarki lub ewentualnie zastanowić się nad innym programem niż ten obecnie wykorzystywany. Na tablety dostępne jest sporo różnych przeglądarek, więc warto przetestować kilka z nich. Niektóre będą oferować lepszą wydajność niż pozostałe, co może być niezwykle istotne dla wybranych użytkowników.

Nie tylko przeglądarka internetowa ma swoje dane podręczne, niektóre inne aplikacje także muszą je zapisywać. Warto wyczyścić te pliki dla każdego z posiadanych programów. Zwolnisz w ten sposób sporo miejsca oraz przyspieszysz działanie urządzenia.

Zrestartuj urządzenie lub przywróć ustawienia fabryczne tabletu

Często sam restart tabletu czy też przywrócenie ustawień fabrycznych wystarcza, by poprawić jego wydajność. Warto również zwracać uwagę na stale uruchomione aplikacje w tle. Można je samodzielnie wyłączyć odpowiednią kombinacją zależnie od modelu tabletu lub korzystać z zewnętrznej aplikacji zwanej “task killerem”.

Takie programy służą do automatycznego wyłączania procesów działających w tle. Nie trzeba tego robić samodzielnie, więc oszczędzają czas i poprawiają wydajność. Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet, szczególnie starszy, warto skorzystać z tego rozwiązania.

Jak przyspieszyć tablet i dbać o jego wydajność na dłużej?

Samo uzyskanie lepszej wydajności nie oznacza, że tablet “działa lepiej”. Jeżeli zauważasz jakiekolwiek spowolnienia w pracy urządzenia, należy sprawdzić kilka elementów. Konieczne będzie przeskanowanie sprzętu za pomocą dobrego antywirusa. Dzięki temu złośliwe oprogramowanie zostanie natychmiast znalezione i usunięte – oczywiście najczęściej wpływa ono na wydajność urządzenia.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet, konieczne będzie także zapamiętanie kilku zasad. Dzięki nim lepiej ochronisz swoje urządzenie oraz unikniesz spadków wydajności, których powody mogą być naprawdę różne. Poniżej przedstawiamy kilka zasad – warto je znać i stosować:

  • Nie instaluj aplikacji z nieznanego źródła – takie programy mogą powodować sporo problemów, ponieważ niektóre są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Jeżeli chcesz dbać o wydajność swojego tabletu, pobieraj aplikacje wyłącznie z Google Play lub Apple App Store.
  • Nie klikaj podejrzanych linków – jest to równie niebezpieczne, jak instalowanie aplikacji z nieznanego źródła. Warto dbać o swoje bezpieczeństwo, więc nie należy klikać podejrzanych linków, pobierać plików lub odbierać maili z wątpliwej wiarygodności miejsc.
  • Wyłącz powiadomienia aplikacji – każde dodatkowe powiadomienie i aplikacja będąca aktywna w tle oznacza pewien spadek wydajności. Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet, warto wyłączyć programy, które wysyłają dowolne informacje podczas dnia.
  • Korzystaj z trybu wydajności – jeżeli potrzebujesz lepszych osiągów tabletu (na przykład podczas gry), warto skorzystać z trybu wydajności, który większość urządzeń ma wbudowany. To specjalna opcja, dzięki której sprzęt jest znacznie szybszy, ale także zużywa o wiele więcej energii, więc bateria wcześniej się rozładuje.

Powyższe metody pozwolą Ci zachować wyższą wydajność tabletu na dłużej. Warto wiedzieć, że dość stare modele mogą wymagać całkowicie wymiany, ponieważ niektóre propozycje są już przestarzałe i zbyt słabe, jeśli chodzi o dzisiejsze standardy. Poniżej przedstawiamy specjalny poradnik ze wskazówkami, jak wybrać najlepszy tablet opierając się o wydajność.

jak przyspieszyć stary tablet

Jak przyspieszyć stary tablet, kiedy powyższe metody nie przynoszą oczekiwanego efektu?

Wtedy najwidoczniej problem jest znacznie większy. Warto wiedzieć, że zdarzają się również awarie sprzętowe, wtedy żadna z powyższych metod raczej nie zadziała. Pewną ostatecznością pozostaje serwis GSM, jednak generuje to dodatkowe koszty oraz brakuje tutaj gwarancji, że tablet rzeczywiście będzie działał lepiej po wykonaniu usługi.

Niektóre urządzenia są już po prostu przestarzałe i ich podzespoły nie pozwalają na obsługę współczesnych aplikacji, systemów czy gier. Wtedy konieczna pozostaje wymiana takiego tabletu, ponieważ jego “upgrade” jest po prostu niemożliwy. Poniżej przedstawiamy pewne wskazówki, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego urządzenia. Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet, zakup lepszego modelu to oczywiście najlepsze rozwiązanie, ale najbardziej kosztowne.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wydajnego tabletu?

  • Cena – to oczywiście bardzo ważna kwestia. Warto pamiętać, by raczej nie wybierać tabletów poniżej 1000 do nawet 1500 zł. Są to zwykle budżetowe propozycje, które mogą oferować zbyt niską wydajność.
  • Podzespoły – należy zwrócić uwagę na procesor, ilość pamięci RAM, wbudowaną pamięć oraz układ graficzny. To te podzespoły decydują ostatecznie o wydajności danego tabletu.
  • Pojemność – im jest jej więcej, tym po prostu lepiej, ponieważ można instalować aplikacje, zapisywać zdjęcia i filmy czy inne pliki osobiste.
  • System operacyjny – iOS jest znacznie lepiej zoptymalizowanym systemem niż Android. Warto mieć to na uwadze przy zakupie tabletu.
  • Bateria – im więcej pojemności oferuje, tym dłużej może działać urządzenie.

Nie zawsze poprawa wydajności starszego urządzenia będzie możliwa. Jeżeli osiągi są bardzo słabe i widzisz tendencję spadkową, może to pora na wymianę wysłużonego już tabletu.

Jak przyspieszyć tablet? Podsumowanie

Tablety działają dokładnie jak smartfony, mają tylko większy ekran. Przyspieszenie działania polega najczęściej na wyczyszczeniu pamięci, wyłączeniu procesów działających w tle oraz uporaniu się ze złośliwym oprogramowaniem.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć tablet, powyższe metody powinny zadziałać. Kiedy to nie przyniesie efektów, prawdopodobnie musisz wymienić przestarzałe już urządzenie. Nie zawsze wydajność może być satysfakcjonująca.

WARTO PRZECZYTAĆ:

klawiatura do tabletu Najlepsza klawiatura do tabletu – ranking
Na rynku mamy dziś wiele różnych urządzeń dotykowych, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Jednak posiadają one również wady, ponieważ często nie są wyposażone np. w
Wartościowy zakup – dlaczego używany iPad może przewyższać inne tablety?
Zastanawiasz się nad zakupem używanego tabletu, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości, dobrym rozwiązaniem może być iPad.
ios 17 iOS 17 i iPadOS 17 są już dostępne! Co się zmieniło?
Kilka dni po oficjalnej zapowiedzi iPhone 15 i innych nowych sprzętów Apple dostajemy do rąk nowe systemy operacyjne na smartfony i tablety. Pełne ulepszeń i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *