Szczoteczka soniczna to urządzenie, które bardzo ułatwia codzienną higienę jamy ustnej. Przy minimalnym wysiłku z naszej strony potrafi bardzo dokładnie wyczyścić zęby, nawet w trudno dostępnych miejscach. W efekcie nasza jama ustna zyskuje lepszą ochronę przed próchnicą, chorobami dziąseł i nieświeżym oddechem. Jak wybrać dobrą szczoteczkę soniczną do zębów? Na jakie funkcje i parametry należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Jak działa technologia soniczna?

Szczoteczki soniczne do zębów to wcale nie taki nowy wynalazek. Po raz pierwszy technologię soniczną w szczoteczkach elektrycznych wykorzystał amerykański naukowiec Robert Bock w 1990 roku. Od tego czasu ten rodzaj szczoteczek nieustannie się rozwija. Szczoteczki soniczne wytwarzają fale dźwiękowe, które wprawiają w szybki ruch wymiatający włókna szczoteczki. Dzięki technologii dźwiękowej (sonicznej) szczoteczki mogą wykonywać od 30 tys. do nawet 96 tys. ruchów na minutę, co bezpośrednio przekłada się na jakość i dokładność czyszczenia zębów. Fale dźwiękowe dodatkowo utrudniają ponowne namnażanie bakterii w jamie ustnej, co pozwala na dłużej utrzymać efekt czystych i gładkich zębów. Szczoteczki soniczne świetnie sobie radzą z oczyszczaniem trudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej. Szybko poruszające się włókna tworzą z pasty do zębów i wody chmurę mikrobąbelków, która z dużą prędkością kierowana jest do każdego zakamarka w jamie ustnej. Drobne bąbelki transportują aktywne składniki pasty oraz pomagają usuwać bakterie z miejsc do których nie docierają włókna szczoteczki. Chmura mikrobąbelków dociera z łatwością do przestrzeni międzyzębowych i do obszarów poniżej linii dziąseł.

Dopasuj szczoteczkę soniczną do własnych potrzeb

Aktualnie na rynku możemy znaleźć niezliczoną ilość modeli szczoteczek elektrycznych, co nie ułatwia wyboru. Dlatego, aby jak najlepiej dopasować funkcjonalność i możliwości szczoteczki do naszych oczekiwań, warto wiedzieć czym właściwie różnią się między sobą konkretne modele oraz na które parametry szczególnie warto zwrócić uwagę. Ważną kwestią jest również stan zdrowia i potrzeby naszej jamy ustnej, na przykład wrażliwość zębów i dziąseł, szybkość powstawania kamienia nazębnego czy skłonność do powstawania ubytków próchniczych lub przebarwień. O jakich czynnikach dokładnie mowa?

Prędkość ruchów – dlaczego tak ważna?

Ważnym parametrem szczoteczki sonicznej jest jej prędkość. Im więcej ruchów wykonuje, tym dokładniej i szybciej czyści zęby z osadów i przebarwień. Jest to szczególnie ważne, gdy zmagamy się z przebarwieniami na zębach, mamy kłopot z szybko odkładającym się kamieniem lub obserwujemy u siebie zwiększoną tendencję do rozwoju próchnicy. W jakich prędkościach pracują szczoteczki soniczne? Najbardziej popularne modele pracują z prędkością od 31 do 62 tys. ruchów sonicznych na minutę. Z kolei najszybsze szczoteczki soniczne wykonują w ciągu minuty od 82 do nawet 96 tys. ruchów sonicznych. Na jaki model postawić? Dobrym rozwiązaniem są szczoteczki soniczne wyposażone w regulację prędkości ruchów lub regulację intensywności pracy. Dzięki takiej funkcjonalności, przy pomocy jednego urządzenia możemy zadbać zarówno o wrażliwe zęby i dziąsła (niższe prędkości) jak i pozbyć się nieestetycznych przebarwień z powierzchni szkliwa (wyższe prędkości).

Programy pracy – jakie tryby czyszczenia powinna mieć szczoteczka soniczna do zębów?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego jakie potrzeby posiadamy. Do wyboru mamy szczoteczki soniczne z jednym podstawowym trybem pracy lub bardziej rozbudowane modele z kilkoma trybami, wśród których znajdziemy propozycje dla konkretnych potrzeb zębów i dziąseł. Oprócz tego, niektóre szczoteczki oferują regulację intensywności działania, co jest bardzo wygodne i pozwala lepiej dopasować moc szczotkowania do wrażliwości jamy ustnej. W szczoteczkach sonicznych najczęściej możemy spotkać program codzienny, delikatny, wybielający, polerujący czy specjalny tryb do pielęgnacji i masażu dziąseł. Jak widać wybór jest naprawdę szeroki. Szczoteczki wyposażone w co najmniej 2-3 programy mycia (program standardowy, delikatny, wybielający) doskonale sprawdzą się u większości użytkowników. Z kolei modele wyposażone w więcej trybów pracy lepiej wpasują się w potrzeby osób o specjalnych wymaganiach.

Pojemność akumulatora – czyli jak często trzeba ładować szczoteczkę?

Rzadsze ładowanie szczoteczki jest nie tylko wygodne, ale również zapewnia dłuższą żywotność samego akumulatora. Do wyboru mamy modele, które pracują do 2-3 tygodni na jednym naładowaniu lub do 6 czy nawet 10 tygodni, przy założeniu że użytkownikiem szczoteczki jest jedna osoba, myjąca zęby dwa razy dziennie, przez dwie minuty. Na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę, gdy planujemy zakup szczoteczki sonicznej dla większej liczby domowników. Dłuższy czas działania szczoteczki sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy z rękojeści korzystać będzie więcej niż jedna osoba, ale również w trakcie długich podróży.

Czujnik siły nacisku – do czego służy?

Zbyt intensywne szczotkowanie zębów może podrażnić dziąsła i sprzyjać ścieraniu szkliwa. To dlatego, coraz więcej szczoteczek elektrycznych oferuje czujnik siły nacisku, który sygnalizuje, kiedy za mocno dociskamy szczoteczkę do zębów. Czujnik nacisku wywodzi się ze szczoteczek oscylacyjnych z okrągłą główką. W szczoteczkach sonicznych nie jest on konieczny ze względu na inną technologię pracy. Jednak jeśli mamy w zwyczaju zbyt mocno dociskać szczoteczkę do zębów i jednocześnie chcemy mieć większą kontrolę nad tym jak myjemy zęby, warto rozważyć zakup szczoteczki sonicznej z taką funkcjonalnością.

Dodatkowe akcesoria – jakie się przydadzą?

Dużo podróżujesz, albo Twoja praca związana jest z częstymi wyjazdami służbowymi? Jeśli tak, zastanów się nad zakupem szczoteczki sonicznej z etui, która dodatkowo będzie wyposażona w pojemniejszy akumulator. Ciekawym rozwiązaniem jest etui z funkcją ładowania, które możemy spotkać w droższych modelach. Takie etui wystarczy podpiąć kablem USB do laptopa lub do gniazda USB w samochodzie, aby szczoteczka mogła się ładować. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musisz zabierać ze sobą dodatkowej ładowarki.

Szczoteczki soniczne z aplikacją

Ciekawym rozwiązaniem są też szczoteczki soniczne, współpracujące z aplikacją. Smart szczoteczka wyposażona w inteligentne czujniki i moduł Bluetooth w połączeniu z aplikacją mobilną może okazać się doskonałą pomocą w budowaniu prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Aplikacja mobilna zbiera bowiem informacje o tym jak myjemy zęby, jakie obszary w czasie szczotkowania pomijamy, a które miejsca zostały dokładnie wyczyszczone. Na podstawie tych danych aplikacja udziela wskazówek, które mają nam pomóc udoskonalić codzienną pielęgnację. Do tego pomaga zaplanować indywidualny program mycia zębów, dopasowany do naszych aktualnych potrzeb i celów.

Na sam koniec warto pamiętać o ustaleniu maksymalnej kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup szczoteczki sonicznej. Pozwoli to nam zawęzić wybór do niezbędnego minimum i w rezultacie łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Warto zajrzeć też do rankingu szczoteczek sonicznych, który ułatwi wyeliminowanie ofert, które najmniej nam odpowiadają, a uwzględnienie tych, które w pełni spełniają nasze wymagania.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze smartfony. Który model wybrać?
Ranking telefonów polecanych w 2024 obejmuje smartfony przeznaczone do użytku biznesowego i dla graczy oraz budżetowe modele dla użytkowników, którzy oczekują stabilnego działania systemu i
Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *