Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez odpowiednio dobranych słuchawek. Ten praktyczny gadżet przydaje się nie tylko do słuchania muzyki, ale jest także niezastąpiony w pracy czy podczas grania w gry komputerowe. Sprawdź, jak wybrać dobre słuchawki!

W sklepach można znaleźć różne rodzaje słuchawek. Szeroka oferta dostępnych modeli nie ułatwia podjęcia odpowiedniej decyzji zakupowej. Zastanawiasz się, jak wybrać słuchawki idealnie dopasowane do swoich potrzeb? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe? Jaki model wybrać?

Ważną decyzją, jaką należy podjąć podczas zakupu słuchawek, jest wybór pomiędzy słuchawkami przewodowymi a bezprzewodowymi. Słuchawki przewodowe są oczywiście wyposażone w kabel, który podłącza się do urządzenia docelowego. Zalety modeli przewodowych to przede wszystkim atrakcyjna cena, stabilne połączenie oraz brak konieczności ładowania. Warto także wspomnieć, jak działają słuchawki bezprzewodowe. Takie modele łączą się z odtwarzaczem muzyki dzięki technologii bezprzewodowej – najczęściej dzięki Bluetooth. Bezprzewodowe słuchawki, ze względu na brak kabla, są wygodniejsze w użytkowaniu niż słuchawki przewodowe. Słuchawki bezprzewodowe mają też swoje wady – możemy do nich zaliczyć konieczność ładowania oraz nieco gorszą jakość dźwięku niż w przypadku modeli przewodowych. W sklepach są dostępne zarówno warianty bezprzewodowe nauszne,  bezprzewodowe douszne, jak i bezprzewodowe dokanałowe.

Słuchawki douszne bezprzewodowe, a może nauszne?

Bardzo ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu, jest wybór pomiędzy słuchawkami dousznymi a nausznymi. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od osobistych potrzeb i preferencji. Jeżeli chodzi o budowę słuchawek, możemy wyróżnić następujące modele:

 • Słuchawki douszne – umieszczane w małżowinie usznej. To jeden z najczęściej wybieranych modeli słuchawek. Charakteryzuje się dużą mobilnością i komfortem noszenia. Jednocześnie jednak modele te nie zapewniają najlepszej jakości odtwarzanej muzyki.
 • Słuchawki dokanałowe – umieszcza się je wewnątrz kanału słuchowego. Takie słuchawki zapewniają lepsze doznania dźwiękowe, ale ich użytkowanie na dłuższą metę może być szkodliwe dla słuchu. Dlatego nie należy używać ich zbyt często.
 • Słuchawki nauszne – wyposażone w poduszki, które opierają się na małżowinie usznej. Takie modele zapewniają świetną jakość dźwięku, dzięki czemu idealnie nadają się do słuchania muzyki czy grania w gry komputerowe. Modele nauszne zwykle są dość duże i ciężkie, dlatego nie sprawdzą się podczas uprawiania sportu.
 • Słuchawki wokółuszne – obejmują całą małżowinę uszną. Podobnie jak słuchawki nauszne, charakteryzują się sporymi gabarytami i dobrze sprawdzają się do słuchania muzyki i gier komputerowych.

Słuchawki otwarte i zamknięte

Decydując się na zakup słuchawek nausznych lub wokółusznych, warto zwrócić uwagę na typ konstrukcji wybranego modelu. Do wyboru mamy słuchawki:

 • Zamknięte – szczelnie zabudowane, dzięki czemu doskonale izolują użytkownika od otoczenia, ograniczając hałasy z zewnątrz. Modele zamknięte idealnie nadają się do stosowania w biurze czy komunikacji miejskiej, ponieważ skutecznie izolują otoczenie od dźwięków wydobywających się z słuchawek. Długotrwałe używanie słuchawek zamkniętych powoduje jednak, że nasze uszy szybko się męczą.
 • Otwarte – są wyposażone w specjalne otwory, które zapewniają wentylację i swobodny przepływ powietrza. Urządzenia otwarte słabiej izolują dźwięki z otoczenia i otoczenie od dźwięków, które wydobywają się ze słuchawek. Warto jednak wspomnieć, że modele otwarte są bardziej komfortowe w noszeniu niż zamknięte.
 • Półotwarte – skutecznie tłumią dźwięki z otoczenia, a jednocześnie są bardzo wygodne. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena.

Jak wybrać słuchawki idealnie dopasowane do własnych potrzeb?

Wybrane słuchawki powinny być dopasowane do potrzeb. Dlatego podczas zakupu warto zastanowić się, do jakich celów będziemy je wykorzystywać. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym dobierzesz idealne słuchawki dla siebie.

 • Słuchawki dla gracza – do grania w gry komputerowe najczęściej polecane są słuchawki nauszne, które gwarantują doskonałą jakość dźwięku i są w stanie skutecznie odizolować gracza od hałasów z otoczenia. Aby zapewnić sobie stabilne połączenie i brak opóźnień w grze, najlepiej zdecydować się na słuchawki przewodowe.
 • Słuchawki do pracy – w tym przypadku warto zaopatrzyć się w słuchawki z mikrofonem. Najlepiej wybrać modele nauszne bezprzewodowe, które zapewnią maksymalny komfort pracy.
 • Słuchawki do biegania – powinny być lekkie, wygodne i nie mogą wypadać z uszu nawet podczas intensywnego ruchu. Warto rozważyć zakup słuchawek bezprzewodowych, które nie ograniczają ruchów, dzięki czemu zapewniają komfort podczas treningu.
 • Słuchawki do domu – świetnym wyborem będą słuchawki wokółuszne, które zapewniają świetną jakość dźwięku i nie męczą uszu. Takie modele, ze względu na spore gabaryty, najlepiej sprawdzają się właśnie w warunkach domowych.

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.