Laptop, jak każdy sprzęt elektroniczny, może się po jakimś czasie zepsuć. Zwłaszcza, jeśli używamy go bardzo często i intensywnie, na przykład do pracy czy nauki. Jednocześnie laptopy to urządzenia na tyle drogie, że z reguły bardziej opłaca się je naprawiać niż wyrzucać, jeśli się zepsuły.

W przypadku, gdy przytrafi nam się pech i laptop się zepsuje, pierwsze kroki powinniśmy więc skierować do serwisu. Powinien to być serwis dobry, a więc taki, który skutecznie naprawi usterkę za uczciwą cenę. Tylko na co zwracać uwagę przy wyborze usługodawcy, żeby rzeczywiście te warunki zostały spełnione?

Profesjonalna diagnoza i wycena to podstawa – najlepiej bezpłatna

Zanim jeszcze serwis podejmie się jakiejkolwiek naprawy, nie może obejść się bez profesjonalnej diagnozy problemu i wyceny usługi naprawy. Czasami już na pierwszy rzut oka widać, na czym polega usterka (na przykład uszkodzony jest jakiś port), a niekiedy trzeba poświęcić trochę czasu, aby dojść do tego, co na przykład powoduje, że laptop nie chce się włączyć.

Rzetelne serwisy nie dokonują napraw samowolnie, bez konsultacji z właścicielem sprzętu i jego akceptacji oszacowanych kosztów naprawy. Przeciwnie – obecnie nie jest niespotykana darmowa naprawa i wycena. Dzięki temu nie czujemy, że ryzykujemy zanosząc laptopa do serwisu, ponieważ, jeśli okaże się, że naprawa jest nieopłacalna czy wręcz niemożliwa, nie stracimy pieniędzy na uzyskanie tej informacji.

Serwis powinien mieć szeroką ofertę

Szukając serwisu laptopów, z pewnością będzie nam zależeć na to, żeby pracowali w nim doświadczeni specjaliści. Zwłaszcza, jeśli podejrzewamy, że uszkodzenie jest naprawdę poważne i jego naprawienie będzie wymagało dużej wiedzy i umiejętności.

Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie usługi oferuje dany serwis. Jeśli zakres oferowanych napraw jest bardzo szeroki, już samo to sugeruje, że mamy do czynienia z osobami, które na laptopach znają się naprawdę dobrze. Mając już jakiś serwis na oku, dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie opinii na jego temat w Internecie. Mogą okazać się cennym źródłem informacji na temat m.in. skuteczności napraw danego serwisu i jakości obsługi klienta.

Jakie usterki laptopów zdarzają się najczęściej?

Rodzaje napraw, na które zapotrzebowanie jest największe (co nie znaczy, że naprawy te są łatwe do przeprowadzenia), obejmują m.in. wymianę baterii lub gniazda ładowania, naprawę płyt głównych czy układu chłodzenia. Przykładowo port ładowania, ale też porty USB i inne gniazda, można stosunkowo łatwo przypadkiem zepsuć, na przykład wyszarpując z nich wtyczki zbyt agresywnie. Mogą się także uszkodzić po upuszczeniu laptopa.

Często zdarza się, że użytkownicy laptopów szukają w serwisach ratunku po przypadkowym zalaniu urządzenia. Skuteczna naprawa zalanego laptopa bywa sporym wyzwaniem, ale nie jest niemożliwa, chociaż wiele zależy tutaj od stopnia zniszczenia poszczególnych komponentów.

Szybka reakcja jest kluczowa, dlatego zamiast samemu wkładać laptopa na kilka dni w ryż i liczyć, że problem sam się rozwiąże, w takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem.

Różne tryby naprawy to duży plus – m.in. naprawa door2door

Osoby zapracowane (bądź np. opiekujące się w domu małymi dziećmi) niekoniecznie będą mieć czas, możliwość lub chęć, żeby osobiście dostarczyć uszkodzonego laptopa do serwisu. Dobry serwis powinien uwzględniać tego typu sytuacje i oferować usługę door2door.

Jak ona działa? Załóżmy, że interesuje nas serwis laptopów we Wrocławiu. Jeśli oferuje on usługę door2door, osoby mieszkające na terenie tego miasta mogą liczyć, że pracownik serwisu osobiście odbierze od nich sprzęt do naprawy i sam dostarczy go do siedziby firmy. To wygodne i często bardzo szybkie rozwiązanie.

Drugi niestandardowy tryb naprawy, który niejednokrotnie może okazać się przydatny, to naprawa wysyłkowa. Działa ona na prostej zasadzie – właściciel uszkodzonego laptopa wysyła go pocztą czy kurierem na wskazany adres. To wygodne rozwiązanie dla osób, które mieszkają poza miastem i nie mogą liczyć na usługę door2door, a nie chcą tracić czasu na osobiste dostarczenie sprzętu.

Serwis nie tylko naprawia uszkodzenia, ale przydaje się też w innych sytuacjach

Serwis laptopów może się wielu osobom kojarzyć z miejscem, w który zabieramy sprzęt, kiedy ewidentnie coś jest uszkodzone pod względem sprzętowym. Przykładowo kiedy ekran jest pęknięty, urządzenie zostało zalane, nie chce się włączyć czy nie ładuje się. Serwis może jednak służyć pomocą także w kilku zupełnie innych sytuacjach.

Przykładowo przy usuwaniu wirusów. Nie każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie, zwłaszcza, jeśli chodzi o wyjątkowo perfidne złośliwe oprogramowanie. Choćby takie z kategorii ransomware, które szyfruje dane i żąda okupu, aby użytkownik mógł je odzyskać. Druga ciekawa usługa serwisów, o której niewiele się mówi, a bywa przydatna, to tuningowanie/przyspieszanie laptopa.

Warto w tej sprawie udać się do serwisu, jeśli zauważyliśmy, że sprzęt działa wolniej niż dotychczas. Dłużej się uruchamia, zdarza mu się zawieszać, programy działają topornie. W takiej sytuacji potrzebna może być na przykład konserwacja układu chłodzenia.

Zresztą laptop wcale nie musi spowolnić, aby przydał mu się tuning. Jeśli ktoś jest zapalonym graczem, to może z upływem czasu czuć na przykład potrzebę wymiany pamięci RAM na pojemniejszą, aby nadążyć z wyższymi wymaganiami gier.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Intel wprowadza ich najmocniejszy procesor Core i9 do laptopów
“Najlepszy gamingowy procesor do laptopów jaki kiedykolwiek stworzono” – tak producent zapowiada wprowadzenie najmocniejszych procesorów serii i9 do komputerów przenośnych. Odkąd Intel przedstawił w zeszłym
Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku - który wybrać? Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku – który wybrać?
Laptop do gier dla niektórych może zabrzmieć jak oksymoron. W końcu do gier przeznaczone są w dużej mierze komputery osobiste, a w laptopach chodzi o
jak zadbać o laptopa Jak zadbać o żywotność laptopa?
Laptopy nie są tak wytrzymałe, jak komputery osobiste – ciągle je przenosimy, przechowujemy w różnych miejscach, zamykamy i otwieramy. Mają tendencję do szybszego psucia się,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *