Coraz więcej nowych urządzeń trafia na rynek. Do wyboru mamy najróżniejsze sposoby na ochronę swoich wyświetlaczy. Najpopularniejszym z nich jest szeroko stosowane szkło hartowane. Choć wybór wydaje się łatwy, to należy pamiętać o paru kwestiach. Jak najlepiej je dobrać?

Folia ochronna a szkło na telefon

Te dwa produkty posiadają znaczne różnice w swoich konstrukcjach. Jednak w obu przypadkach wyróżnia je:

 • Szeroka dostępność
 • Wygoda użytkowania
 • Niska cena
 • Łatwość montażu
 • Skuteczność

Pomimo tych cech, folia nie będzie zapewniała takiego samego wsparcia. Może uchronić nasz wyświetlacz przed drobnymi uderzeniami. Lecz jej głównym zastosowaniem jest ochrona przed zarysowaniami. Dzięki cieńszej powłoce nie pogrubiamy swojego smartfona. Jednocześnie narażamy ekran na pęknięcie. Jeśli szukamy pełnego wsparcia należy wybrać szkło hartowane na telefon.

Dodatkowa warstwa szkła pozwala rozproszyć energię uderzenia w innym punkcie niż wyświetlacz. Odpowiednia twardość i elastyczność chroni świetnie, także przed zarysowaniami. Właśnie dzięki temu szkło jest dużo popularniejsze. Jednocześnie posiada cechy obu produktów będąc przy tym trwalszym. Folia ochronna na telefon sprawdza się głównie dla osób ceniących sobie prawie niewidoczną powłokę.

Jak dobrać szkło hartowane?

Na samym początku musimy zdecydować – szkło czy hybryda?

Najczęściej wybór pada na szkło, wszędzie dostępne, sprawdzone a do tego tanie. Jednak na rynku jest także trzecia grupa produktów. Połączenie szkła hartowanego z folią ochronną. Są cieńsze i bardziej elastyczne, równie dobrze chroniąc nas telefon. Nie tylko na wyświetlaczu jest mniej widoczna. Minusem jest mniejsza dostępność i większa cena. Warto jednak dopłacić kilka złotych za jakość samych produktów.

Przy wyborze szkła hartowanego na telefon należy zwracać uwagę na:

 • Twardość szkła- przy dobrych produktach najczęściej spotkamy H8,H9. Oznaczają one, że materiał jest niezwykle odporny na zarysowanie.
 • Dopasowanie do naszego modelu- szkło powinno osłaniać całą powierzchnię wyświetlacza. Odsłonięte powinny zostać jedynie obiektywy i czujniki.
 • Jakość – niskie jakościowo i tanie produkty mogą wpływać na widoczność obrazu.
 • Dołączone akcesoria- opakowanie prócz szkła musi zawierać zestaw do montażu. Ściereczka do odtłuszczania,ściereczka do wycierania kurzu i zazwyczaj zestaw naklejek do precyzyjnego umieszczania szkła.

Wiemy już jaki mamy wybór i co sprawdzać. Pozostaje pytanie- jak poprawnie założyć szkło hartowane na telefon?

Jak przykleić szkło hartowane?

Wbrew pozorom nie ma w tym nic ciężkiego. A więc po kolei:

 1. Nasze stanowisko pracy musi być czyste. Uprzątnij blat, umyj ręce i otwórz opakowanie ze szkłem.
 2. Sprawdź zawartość, w środku powinieneś znaleźć dwie ściereczki- suchą i mokrą.
 3. Dokładnie wyczyść swój wyświetlacz z tłustych śladów, kurzu i zabrudzeń. Użyj do tego mokrej ściereczki z opakowania.
 4. Tą samą czynność powtórz za pomocą suchej ściereczki.
 5. Odklej folię ochronną z klejącej strony szkła.
 6. Dopasuj wycięcia w szkle do swojego telefonu. Powoli opuszczaj szkło, zachowując precyzję.
 7. Tak ułożone szkło dociśnij do ekranu na samym środku. Dzięki temu równomiernie rozłożysz nacisk.
 8. Przetrzyj suchą ściereczką powierzchnię szkła hartowanego, delikatnie dociskając. Staraj się przy tym wyciągnąć resztki powietrza. W przypadku małych “bąbelków” możemy np cienką karteczką podważyć delikatnie to miejsce. Gdy znów delikatnie je dociśniemy powinniśmy się ich pozbyć.
 9. Gotowe! Ekran naszego smartfona został zabezpieczony.

 

Szkło hartowane – cena

Ceny produktów wachają się od najtańszych szkieł nawet za 2 złote, po wysokiej jakości produkty powyżej 100 złotych.
Regularna cena za proste szkło hartowane, to okolice 20-40 zł za dobry wyrób. Hybrydy są stosunkowo droższe będąc rozwiązaniem za około 50-70 zł.

 

Celując w tańsze produkty, możemy natknąć się mankamenty takie jak:

 

 • Słaba widoczność obrazu
 • Problemy z dotykiem
 • Pojawiające się pęcherzyki powietrza pod szkłem
 • Niska wytrzymałość

Wybierajmy sprawdzone produkty, dobrej jakości. Nie powodują one dyskomfortu podczas użytkowania. Niska cena i wyjątkowo dobra ochrona naszych wyświetlaczy.Właśnie za sprawą tych argumentów, każdy z nas powinien posiadać szkło hartowane na telefonie.

Podsumowanie

Folia ochronna, chociaż w pewnym stopniu zapewnia ochronę, nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa urządzenia mobilnego, dlatego aby je zapewnić, warto zainwestować w szkło hartowane, które uchroni je przed zbiciem ekranu. Wymiana lub naprawa rozbitego ekranu smartfona jest zdecydowanie droższa, niż szkło, które może nas przed nią uchronić, dlatego można potraktować to jako formę ubezpieczenia. Przy wybieraniu odpowiedniego szkła powinniśmy zwrócić uwagę przede wsztstjun na jego twardość oraz to, czy jest przystosowany do naszego modelu telefonu. Cena w tym wypadku ma znaczenie – tańsze szkła są często słabiej wykonane i mogą nie zapewnić pełnej ochrony, dlatego w tym wypadku nie warto oszczędzać, tym bardziej że koszt nie jest duży, szczególnie w zestawieniu z ceną ewentualnej naprawy urządzenia.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Teleakcesoria.com

Udostępnij

Administrator

2Komentarze

 • Marta, 16 lutego 2021 @ 14:18 Odpowiedz

  A ma ktoś może Guess szkło hartowane iPhone 12/12 Pro 6,1″ Vintage Magic Logo / GUSPP12MSLTR z hurtowni Hurtel z Poznania do tego Iphone’a ? Jest akurat w świetnej cenie i się waham z zakupem

 • SandraW, 30 marca 2021 @ 11:15 Odpowiedz

  Pare miesięcy temu kupiłam szkło hartowane do huawei p30 lite, i muszę powiedzieć, że naprawdę jestem z niego bardzo zadowolona. Zawsze byłam sceptycznie nastawiona na jakąkolwiek ochronę na telefon. Ale po zakupie to się zmieniło i naprawdę warto zainwestować w ochronę telefonu, bo dzięki niej telefon będzie nam służyć dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *