Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i chce monitorować swoją aktywność, a jednocześnie dbać o motywację do jej podejmowania. Idealnym narzędziem do tego celu jest opaska sportowa – tak zwany smartband. To niewielkie urządzenie elektroniczne noszone na nadgarstku pozwala monitorować najważniejsze parametry (tętno, liczba kroków itd.). W poniższym artykule podpowiadamy zatem, czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniej opaski.

Czym są i do czego służą opaski sportowe (smartband)?

Opaska sportowa to swego rodzaju inteligentny zegarek, który czuwa nad stanem zdrowia użytkownika. Głównym celem smartbandów jest bowiem monitorowanie parametrów aktywności fizycznej. Na rynku można dziś znaleźć różne modele opasek, wypuszczane przez topowych producentów – dostępne są smartband huawei czy smartband xiaomi.

Najważniejsze funkcje opasek sportowych:

  • Pomiar kroków – opaska liczy kroki, wykonane w ciągu dnia. Takie rozwiązanie motywuje do podejmowania spontanicznej aktywności oraz pomaga realizować założone cele i śledzić postępy.
  • Pomiar przebytego dystansu – podczas spaceru czy też treningu smartband nieustannie oblicza dystans, jaki przebył użytkownik. Pozwala to prześledzić trasę i zaplanować kolejny trening.
  • Pomiar spalonych kalorii – na podstawie parametrów oraz poziomu aktywności smartband szacuje spalone kalorie. To niezwykle cenna funkcja dla osób, które chcą utrzymać odpowiednią wagę.
  • Pomiar tętna – opaski sportowe monitorują tętno użytkownika, zarówno podczas treningu, jak i w spoczynku. Tętno to podstawowy parametr życiowy, na podstawie którego można ocenić kondycję i dobrostan organizmu.
  • Pomiar SpO2 (nasycenie krwi tlenem) – monitorowanie tego parametru pozwala wykryć problemy zdrowotne. Skuteczny transport tlenu do tkanek organizmu (nasycenie krwi tlenem) to kluczowy dla zdrowia aspekt.
  • Monitorowanie snu – opaska sportowa pomaga ocenić jakość snu, informuje też o długości trwania poszczególnych faz snu. Pozwala zadbać o prawidłową higienę snu, co jest niezwykle ważne dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji.

Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość sterowania muzyką czy odbierania powiadomień.

Opaska sportowa – jak wybrać odpowiedni model?

Jak wspomnieliśmy – na rynku znajdziesz wiele różnych modeli opasek sportowych. Wybierając smartband, weź pod uwagę takie czynniki jak:

  • Funkcje – oczywiście większość opasek ma podstawowe funkcje i monitoruje aktywność fizyczną (liczenie kroków, pomiar dystansu i spalonych kalorii, monitorowanie snu i tętna). Jeżeli jednak zależy ci na konkretnych dodatkowych funkcjach, to koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją produktu.
  • Kompatybilność z telefonem – kolejna kwestia to kompatybilność. Opaski łączą się z telefonem za pomocą Bluetooth, co pozwala zsynchronizować dane oraz wyświetlać powiadomienia. Nie powinno być z tym najmniejszych problemów. Warto jednak rozważyć kupno opaski od tego samego producenta co telefon.
  • Design – opaski sportowe są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Tutaj należy się kierować swoimi upodobaniami estetycznymi. Niemniej zwróć uwagę na jakość wykonania oraz elementy ochronne (np. szkło hartowane), tak aby opaska smart band była solidna i wytrzymała.

Ponadto warto zapoznać się z recenzjami oraz opiniami użytkowników. Koniecznie sprawdź też, jaki jest czas pracy baterii. Pojemna bateria pozwala używać opaski bez konieczności częstego ładowania. Większość opasek kupisz przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby przymierzyć opaskę i sprawdzić, jak leży na nadgarstku, to sprawdź dostępność produktu w sklepie stacjonarnym. Dobrze dobrana opaska smartband to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w optymalny sposób zadbasz o swoje zdrowie i kondycję.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zresetować opaskę mi band 5 Jak zresetować opaskę Mi Band 5?
Wiele różnego typu urządzeń elektronicznych ma opcję hard resetu, czyli przywrócenia do ustawień fabrycznych. Po wykonaniu takiego działania sprzęt jest jak nowy, przynajmniej pod względem
huawei Sprzęt Huawei – jaki warto znać?
Swego czasu Huawei wielu osobom kojarzyło się zapewne przede wszystkim ze smartfonami. W ostatnich latach w Polsce na pierwszy plan przesunęły się jednak inne produkty
xiaomi mi band 7 Xiaomi Mi Band 7 zadebiutował w Chinach, jest garść nowości
Seria smartbandów od Xiaomi cieszy się w Polsce dużą popularnością, więc Mi Band 7 pewnie będzie sprzedawał się jak ciepłe bułeczki, kiedy już zadebiutuje na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *