TouchPad, czyli płytka dotykowa, to coś, co zobaczymy w praktycznie każdym laptopie – pozwala ona sterować kursorem bez konieczności korzystania z myszki. Chociaż na przestrzeni lat płytki dotykowe stały się coraz precyzyjniejsze, wygodniejsze i bardziej funkcjonalne, wciąż nie każdy lubi z nich korzystać. Można więc spotkać się z następującym pytaniem: jak wyłączyć TouchPad?
Taka wiedza może się przydać choćby w przypadku, kiedy mamy tendencję przypadkowo go dotykać, na przykład podczas pisania na klawiaturze. Jeśli nie korzystamy z płytki dotykowej w ogóle lub bardzo rzadko, jej wyłączenie bywa po prostu wygodniejsze. Poniżej przedstawimy Wam najlepsze i najskuteczniejsze sposoby na zrobienie tego. Zapraszamy!
Jak wyłączyć TouchPad? Najlepsze sposoby
Przygotowaliśmy dla Was trzy (a właściwie cztery) najlepsze odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć TouchPad. Zaczniemy od tych najprostszych i najbardziej intuicyjnych, a na koniec przedstawimy metodę nieco bardziej zaawansowaną.
1. Skorzystaj ze skrótu klawiszowego lub aplikacji
Wiele laptopów pozwala na wyłączenie TouchPada za pomocą specjalnego skrótu klawiszowego. Zazwyczaj jest to Fn + inny klawisz, na przykład Fn + F11. Zwróć uwagę na ikonki na klawiszach od F1 do F12, aby dowiedzieć się, co wcisnąć w Twoim przypadku.
Szukaj takiej ikonki, która przedstawia TouchPad, czyli duży prostokąt z dwoma małymi prostokątami pod spodem (reprezentującym dwa przyciski znajdujące się często na dole płytki). TouchPad na ikonce może być przekreślony. Jeśli nie możesz czegoś takiego znaleźć, poszukaj informacji w instrukcji obsługi Twojego laptopa lub w Internecie, wpisując jego model.
Druga, podobna opcja, to skorzystanie z aplikacji stworzonej przez producenta laptopa. Nie każdy taką udostępnia, ale warto to sprawdzić. Na przykład w przypadku laptopów Lenovo pomocna powinna okazać się aplikacja Lenovo Vantage, która umożliwia szybkie włączenie lub wyłączenie płytki dotykowej.
2. Poszukaj właściwości TouchPada
Poszukaj ikonki TouchPada (wspomnianego już prostokąta z dwoma mniejszymi prostokątami pod spodem) na pasku zadań. Może być konieczne kliknięcie na strzałkę w górę, aby pokazać ukryte ikony.
Jeśli taką ikonę odnajdziesz, naciśnij na nią prawym przyciskiem myszki i poszukaj opcji wyłączenia płytki lub przejścia do Właściwości (i w tedy spróbuj znaleźć opcję wyłączania TouchPada we właściwościach).
3. Wyłącz TouchPad w Menedżerze urządzeń
Naciśnij klawisz Windows, wpisz w wyszukiwarkę systemową Menedżer urządzeń i naciśnij Enter. TouchPad może znajdować się w kategorii Mysz i inne urządzenia wskazujące lub Urządzenia interfejsu HID (np. pod nazwą Płytka dotykowa zgodna z HID).
Kiedy już znajdziesz płytkę, naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz “Wyłącz urządzenie”. Może być konieczne uruchomienie laptopa ponownie, aby efekty były widoczne. W razie potrzeby włączenia płytki po prostu odnajdź ją znowu w Menedżerze urządzeń, naciśnij prawym przyciskiem myszy i kliknij na “włącz urządzenie”.
Wyłączanie TouchPada – podsumowanie
Jak widać, jest kilka odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć TouchPad – niektóre bardziej skomplikowane, inne mniej. Większość osób powinna znaleźć odpowiedni sposób dla siebie wśród tych wymienionych powyżej, ale, jeśli tak się nie stało, można też spróbować wyłączyć płytkę dotykową poprzez BIOS/UEFI. Jest to jednak dość uciążliwa metoda, dlatego mimo wszystko zalecamy korzystanie w pierwszej kolejności z tych, które opisaliśmy wcześniej.
Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, koniecznie zajrzyjcie do innych o podobnej tematyce. Zdarzyło nam się dotychczas między innymi tłumaczyć, jak sprawdzić model laptopa, a także, jak włączyć Bluetooth w laptopie. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne tematy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć!
WARTO PRZECZYTAĆ: