Laptopy nie są tak wytrzymałe, jak komputery osobiste – ciągle je przenosimy, przechowujemy w różnych miejscach, zamykamy i otwieramy. Mają tendencję do szybszego psucia się, zwłaszcza, jeśli nie dbamy o nie wystarczająco. Czy to z lenistwa, czy to z niewiedzy, wiele użytkowników laptopów popełnia rażące błędy, a potem narzeka, kiedy stosunkowo nowego laptopa trzeba naprawiać, korzystając na przykład z https://www.centrumnaprawlaptopow.pl/. Wobec tego jak zadbać o laptopa, żeby móc się nim cieszyć przez długie lata?

Często podróżujesz albo jesteś podatny na wypadki? Kup etui ochronne

Jak zadbać o laptopa? Większość z nas ochrania swoje smartfony za pomocą jakiegoś rodzaju etui. Są to urządzenia niezwykle podatne na zarysowania, pęknięcia i ogółem mówiąc uszkodzenia. Laptopy są z reguły bardziej wytrzymałe, ale jeśli często podróżujemy (lub po prostu mamy tendencję do powodowania wypadków), zdecydowanie warto dmuchać na zimne i przyjąć taką samą taktykę.

Nie mówimy tutaj o pokrowcu do przenoszenia czy torbie, a o ochronnym „hard shellu”, czyli swego rodzaju skorupie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki produkt istnieje, a w niektórych przypadkach mógłby się bardzo przydać.

W tym miejscu warto też wspomnieć o tym, że laptopa najlepiej jest przenosić wyłączonego. W przeciwnym wypadku możemy łatwo uszkodzić na przykład dysk twardy.

Oszczędzaj baterię

Żywotność baterii w laptopach to temat rzeka. Niestety, z reguły wcale nie jest ona taka świetna, jak reklamuje producent. Zwłaszcza, jeśli nie korzystamy z niej odpowiednio. Oczywiście, żadna bateria nie jest nieśmiertelna, więc każda w końcu dokona żywota – można jednak ten moment odwlec w czasie. Co wobec tego robić, aby bateria w laptopie służyła nam jak najdłużej?

Przede wszystkim nie powinniśmy doładowywać laptopa, kiedy akumulator rozładował się jedynie o kilka procent (zresztą taka sama zasada dotyczy nie tylko baterii w laptopie, ale chociażby także w smartfonach), a dopiero wtedy, kiedy spadnie do poziomu około 50%. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie marnować cennych cykli ładowania.

Druga istotna rzecz, o której należy pamiętać, to dbanie, aby akumulator nigdy nie rozładowywał się „do zera”. Możemy łatwo go w ten sposób uszkodzić, i to nawet nieodwracalnie.

Co jakiś czas go wyłączaj

Wydawałoby się to oczywiste, a mimo to wiele osób trzyma laptopy włączone całymi dniami bez przerwy, nawet, jeśli ich przez ten czas nie używają. Zdecydowanie nie jest to zdrowe i w ten sposób łatwo możemy „zamęczyć” nasz sprzęt.

Nawet jeśli z jakiegoś powodu absolutnie musimy mieć laptop włączony bez przerwy kilka dni, to i tak powinniśmy spróbować wygospodarować chociażby kilkanaście minut na to, żeby go wyłączyć i pozwolić mu odpocząć. Jest niemal gwarantowane, że od razu poczujemy różnicę w szybkości jego działania.

Nie wystawiaj laptopa na ekstremalne temperatury

Nikt nie robi takich rzeczy celowo, ale przypadkowo zdarzają się one każdego dnia. Załóżmy na przykład, że zostawiliśmy laptopa na biurku w lato i nie zasłoniliśmy zasłon, a promienie ostrego słońca padają prosto na niego. Rozgrzeje się on do bardzo wysokiej temperatury, co może prowadzić do znacznych uszkodzeń.

Również ekstremalne zimno jest niezalecane. Jeśli wracamy w mroźny dzień do ciepłego domu z laptopem w torbie, powinniśmy dać mu chwilę po wejściu do mieszkania, a nie od razu go włączać.

Dobra wentylacja jest kluczowa

Z uwagi na swoją konstrukcję laptopy mają tendencję do przegrzewania się, nawet jeśli nie użytkujemy ich w sposób szczególnie wymagający. Dlatego też tak istotne jest, aby w żaden sposób nie zakłócać już i tak średnio wydajnej wentylacji, jaką znaleźć można w większości modeli.

O co konkretnie tutaj chodzi? Przede wszystkim o to, aby nie kłaść włączonego laptopa na kocu, kołdrze, poduszkach czy ogółem mówiąc czymkolwiek, co mogłoby uniemożliwić prawidłową wentylację. Jeśli zależy nam na przykład na korzystaniu z laptopa w łóżku, dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego stolika albo podstawki.

Nie zapychaj urządzenia śmieciowymi aplikacjami i regularnie je skanuj

Żeby laptop rzeczywiście mógł nam służyć przez długie lata, ważna jest nie tylko dbałość o jego hardware, ale także software. Niestety, wiele osób ma tendencje do ściągania podejrzanych aplikacji z niesprawdzonych źródeł czy ogółem mówiąc zapychania swoich urządzeń zupełnie niepotrzebnymi usługami, które tylko zwalniają jego działanie. Nie mówiąc już o ilości wirusów, jakie można w ten sposób nagromadzić.

Rozwiązanie jest proste – zainwestuj w przyzwoity program antywirusowy (są one obecnie naprawdę niedrogie!), często skanuj, uważaj co ściągasz i kontroluj, które programy uruchamiają się przy starcie systemu, a nie powinny tego robić.

Jak zadbać o laptopa – podsumowanie

Może się wydawać, że kroków do wydłużenia żywotności laptopa jest zbyt dużo i nie jest to gra warta świeczki. Wbrew pozorom jednak wiele z wymienionych powyżej działań wymaga po prostu zdrowego rozsądku i wcale nie tak trudno jest oduczyć się złych nawyków, a zacząć kultywować nowe – lepsze.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

laptop gamingowy co to jest Co to jest laptop gamingowy?
Laptop gamingowy to urządzenie, które coraz częściej trafia nie tylko w ręce zapalonych graczy, ale też osób szukających mocnego, wszechstronnego sprzętu. W tym poradniku wyjaśniamy,
czy laptop to komputer Czy laptop to komputer? Wyjaśniamy
Wielu użytkowników, zwłaszcza mniej zaznajomionych z technologią, zastanawia się, czy laptop to komputer w pełnym tego słowa znaczeniu. Choć na pierwszy rzut oka różnice między
Pęknięta obudowa laptopa, co robić? Pęknięta obudowa laptopa? Sprawdź, jak ją naprawić
Pęknięta obudowa laptopa to usterka, która może wyglądać na błahą, ale z czasem prowadzi do poważniejszych problemów z użytkowaniem sprzętu. Często wystarczy chwila nieuwagi lub

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *