Laptopy nie są tak wytrzymałe, jak komputery osobiste – ciągle je przenosimy, przechowujemy w różnych miejscach, zamykamy i otwieramy. Mają tendencję do szybszego psucia się, zwłaszcza, jeśli nie dbamy o nie wystarczająco. Czy to z lenistwa, czy to z niewiedzy, wiele użytkowników laptopów popełnia rażące błędy, a potem narzeka, kiedy stosunkowo nowego laptopa trzeba naprawiać, korzystając na przykład z https://www.centrumnaprawlaptopow.pl/. Wobec tego jak zadbać o laptopa, żeby móc się nim cieszyć przez długie lata?

Często podróżujesz albo jesteś podatny na wypadki? Kup etui ochronne

Jak zadbać o laptopa? Większość z nas ochrania swoje smartfony za pomocą jakiegoś rodzaju etui. Są to urządzenia niezwykle podatne na zarysowania, pęknięcia i ogółem mówiąc uszkodzenia. Laptopy są z reguły bardziej wytrzymałe, ale jeśli często podróżujemy (lub po prostu mamy tendencję do powodowania wypadków), zdecydowanie warto dmuchać na zimne i przyjąć taką samą taktykę.

Nie mówimy tutaj o pokrowcu do przenoszenia czy torbie, a o ochronnym „hard shellu”, czyli swego rodzaju skorupie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki produkt istnieje, a w niektórych przypadkach mógłby się bardzo przydać.

W tym miejscu warto też wspomnieć o tym, że laptopa najlepiej jest przenosić wyłączonego. W przeciwnym wypadku możemy łatwo uszkodzić na przykład dysk twardy.

Oszczędzaj baterię

Żywotność baterii w laptopach to temat rzeka. Niestety, z reguły wcale nie jest ona taka świetna, jak reklamuje producent. Zwłaszcza, jeśli nie korzystamy z niej odpowiednio. Oczywiście, żadna bateria nie jest nieśmiertelna, więc każda w końcu dokona żywota – można jednak ten moment odwlec w czasie. Co wobec tego robić, aby bateria w laptopie służyła nam jak najdłużej?

Przede wszystkim nie powinniśmy doładowywać laptopa, kiedy akumulator rozładował się jedynie o kilka procent (zresztą taka sama zasada dotyczy nie tylko baterii w laptopie, ale chociażby także w smartfonach), a dopiero wtedy, kiedy spadnie do poziomu około 50%. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie marnować cennych cykli ładowania.

Druga istotna rzecz, o której należy pamiętać, to dbanie, aby akumulator nigdy nie rozładowywał się „do zera”. Możemy łatwo go w ten sposób uszkodzić, i to nawet nieodwracalnie.

Co jakiś czas go wyłączaj

Wydawałoby się to oczywiste, a mimo to wiele osób trzyma laptopy włączone całymi dniami bez przerwy, nawet, jeśli ich przez ten czas nie używają. Zdecydowanie nie jest to zdrowe i w ten sposób łatwo możemy „zamęczyć” nasz sprzęt.

Nawet jeśli z jakiegoś powodu absolutnie musimy mieć laptop włączony bez przerwy kilka dni, to i tak powinniśmy spróbować wygospodarować chociażby kilkanaście minut na to, żeby go wyłączyć i pozwolić mu odpocząć. Jest niemal gwarantowane, że od razu poczujemy różnicę w szybkości jego działania.

Nie wystawiaj laptopa na ekstremalne temperatury

Nikt nie robi takich rzeczy celowo, ale przypadkowo zdarzają się one każdego dnia. Załóżmy na przykład, że zostawiliśmy laptopa na biurku w lato i nie zasłoniliśmy zasłon, a promienie ostrego słońca padają prosto na niego. Rozgrzeje się on do bardzo wysokiej temperatury, co może prowadzić do znacznych uszkodzeń.

Również ekstremalne zimno jest niezalecane. Jeśli wracamy w mroźny dzień do ciepłego domu z laptopem w torbie, powinniśmy dać mu chwilę po wejściu do mieszkania, a nie od razu go włączać.

Dobra wentylacja jest kluczowa

Z uwagi na swoją konstrukcję laptopy mają tendencję do przegrzewania się, nawet jeśli nie użytkujemy ich w sposób szczególnie wymagający. Dlatego też tak istotne jest, aby w żaden sposób nie zakłócać już i tak średnio wydajnej wentylacji, jaką znaleźć można w większości modeli.

O co konkretnie tutaj chodzi? Przede wszystkim o to, aby nie kłaść włączonego laptopa na kocu, kołdrze, poduszkach czy ogółem mówiąc czymkolwiek, co mogłoby uniemożliwić prawidłową wentylację. Jeśli zależy nam na przykład na korzystaniu z laptopa w łóżku, dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego stolika albo podstawki.

Nie zapychaj urządzenia śmieciowymi aplikacjami i regularnie je skanuj

Żeby laptop rzeczywiście mógł nam służyć przez długie lata, ważna jest nie tylko dbałość o jego hardware, ale także software. Niestety, wiele osób ma tendencje do ściągania podejrzanych aplikacji z niesprawdzonych źródeł czy ogółem mówiąc zapychania swoich urządzeń zupełnie niepotrzebnymi usługami, które tylko zwalniają jego działanie. Nie mówiąc już o ilości wirusów, jakie można w ten sposób nagromadzić.

Rozwiązanie jest proste – zainwestuj w przyzwoity program antywirusowy (są one obecnie naprawdę niedrogie!), często skanuj, uważaj co ściągasz i kontroluj, które programy uruchamiają się przy starcie systemu, a nie powinny tego robić.

Jak zadbać o laptopa – podsumowanie

Może się wydawać, że kroków do wydłużenia żywotności laptopa jest zbyt dużo i nie jest to gra warta świeczki. Wbrew pozorom jednak wiele z wymienionych powyżej działań wymaga po prostu zdrowego rozsądku i wcale nie tak trudno jest oduczyć się złych nawyków, a zacząć kultywować nowe – lepsze.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Intel wprowadza ich najmocniejszy procesor Core i9 do laptopów
“Najlepszy gamingowy procesor do laptopów jaki kiedykolwiek stworzono” – tak producent zapowiada wprowadzenie najmocniejszych procesorów serii i9 do komputerów przenośnych. Odkąd Intel przedstawił w zeszłym
Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku - który wybrać? Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku – który wybrać?
Laptop do gier dla niektórych może zabrzmieć jak oksymoron. W końcu do gier przeznaczone są w dużej mierze komputery osobiste, a w laptopach chodzi o
lenovo legion y540 Lenovo Legion Y540 – drogi, ale świetny laptop gamingowy
Laptopy gamingowe to dość kontrowersyjny temat, my jednak mamy do nich stosunkowo pozytywne podejście. Jakiś czas temu przygotowaliśmy dla was ranking najlepszych laptopów gamingowych, a
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *