Jeśli chodzi o darmowe programy graficzne, Gimp (a w zasadzie GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program) nie ma sobie równych pod względem popularności, a według wielu także pod względem jakości. Tylko jak zainstalować Gimpa? Gdzie szukać plików instalacyjnych?

Bez obaw – w pełni legalna instalacja Gimpa przebiega bardzo szybko, sprawnie i bezproblemowo, jeśli wie się, co zrobić. Wygląda ona bardzo podobnie niezależnie od systemu operacyjnego i objaśnimy ją krok po kroku poniżej. Zapraszamy!

Jak zainstalować Gimpa? Instrukcja krok po kroku

Odpowiedź na pytanie, jak zainstalować Gimpa jest bardzo prosta. Instalacja programu nie powinna zająć dłużej niż kilka minut. Wystarczy wykonać poniżej opisane kroki:

  1. Wejdź na stronę Gimpa i pobierz odpowiednią wersję programu, klikając na przycisk “Download GIMP directly”. Strona wykryje Twój system automatycznie, ale możesz też pobrać wersję dla innego systemu. W takim przypadku naciśnij na jego nazwę (np. na “Linux”), a potem na rzeczony przycisk.
  2. Po pobraniu pliku kliknij na niego dwa razy (domyślnie będzie on zapisany w folderze Download/Pobrane), aby rozpocząć instalację.
  3. Wybierz z listy język polski i kliknij na “OK’.
  4. Naciśnij na “Zainstaluj” (lub “Dostosuj”, jeśli chcesz np. zmienić ścieżkę instalacji).
  5. Poczekaj, aż program się zainstaluje, po czym naciśnij na “Zamknij”.

I gotowe – po wykonaniu powyższych kroków program powinien być zainstalowany. Warto wspomnieć, że pakiet instalacyjny GIMP-a (a mówiąc dokładniej, plik instalacyjny tego programu) waży kilkaset megabajtów, więc w zależności od prędkości Internetu jego pobranie może zająć kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Jak już wspomniano, jest on dostępny na stronie Gimp i najlepiej pobrać go stamtąd, a nie ze stron trzecich.

Kiedy uda się zainstalować Gimp i będziemy chcieli go otworzyć, wystarczy dwukrotnie nacisnąć na ikonę na Pulpicie lub wpisać jego nazwę w wyszukiwarkę systemową i przycisnąć Enter.

Instalacja Gimpa – podsumowanie

Po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami powinniście już doskonale znać odpowiedź na pytanie, jak zainstalować Gimpa. Nie jest to jak widać skomplikowane, a do tego program ten jest dostępny na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych, to jest systemie Microsoft Windows, Linux i MacOS. Każdy powinien więc być w stanie znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Jeśli zainteresował Was ten artykuł, być może przypadnie Wam do gustu również ten, w którym omawialiśmy darmowe alternatywy dla Photoshopa – na tej liście znalazł się oczywiście Gimp, ale nie tylko, więc wszyscy graficy-amatorzy powinni się nią zainteresować. Przy okazji przypominamy, że pisaliśmy także o tym, jakiego Linuxa wybrać. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne materiały, które powinniśmy przygotować!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *