Sony już w ubiegłym roku (2021) ogłosiło wymagania stawiane wewnętrznym i zewnętrznym dyskom twardym, które można podpiąć do konsoli PS5. Dzięki podanej przez nich specyfikacji pasjonat gier wideo i konsolowych hitów zdobył możliwość dopasowania wewnętrznego i zewnętrznego dysku do wymagań sprzętowych zaktualizowanego oprogramowania tej konsoli do gier.

Zanim więc wybierzemy się na zakupy do internetowego sklepu ze sprzętem komputerowym, dobrze jest zorientować się, jaka specyfikacja obecnie nas obowiązuje, by nie kupić kota w worku i nie inwestować pieniędzy w dysk, który nie będzie działał, jak należy.

Jaki dysk do PS5 wybrać, aby na pewno działał?

Wedle podanych przez Sony informacji obecnymi rekomendacjami stawianymi nowym twardym wewnętrznym dyskom podłączonym do PS5 są:

 • Interfejs: M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe.
 • Pojemność: 250 GB – 4 TB.
 • Chłodzenie: dysk wymaga obecności radiatora lub dodania go w formacie jednostronnym lub dwustronnym.
 • Szybkość odczytu: 5,500 MB/s lub szybsza.
 • Typ gniazda: Socket 3 (Key M).
 • Szerokość modułu: 22mm (25mm nieobsługiwane).
 • Maksymalna wysokość radiatora nad dyskiem SSD: 2,45 mm.
 • Wymiary wraz z radiatorem nie powinny przekraczać 110 mm długości, 25 mm szerokości i 11,25 mm wysokości (maks. 8 mm od góry i 2,45 mm od spodu płyty).
 • Wszystkie obsługiwane rozmiary złącza: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110.

Znalezienie dobrego dysku twardego do konsoli PS5 nie jest więc rzeczą łatwą. Na rynku znajdziemy wiele dysków twardych, które nie spełniają podanych rekomendacji.

Przeszukanie sklepów internetowych w celu znalezienia najbardziej odpowiedniego wyposażenia może zająć wiele czasu a porównanie znalezionych artykułów dodatkowo więcej. Aby przybliżyć Wam rodzaj sprzętu, który z pewnością nada się w przypadku chęci powiększenia pojemności konsoli do gier, warto jest zapoznać się z całością tego artykułu.

Na co dodatkowa pamięć?

Głównie rekomendacje growego giganta tyczą się wewnętrznych dysków SSD. Sony doskonale zdaje sobie sprawę, że dostarczona konsolowa pojemność PS5 jest na tyle mała, że zainstalowanie kilkunastu tytułów na wmontowanym fabrycznie dysku jest dziś niemożliwe.

Dostarczone 677 GB pamięci da się zapełnić kilkoma growymi hitami, których pojemność często oscyluje nawet w granicach 100 GB. Średnio jest to kilkadziesiąt GB na każdy tytuł.

Podłączenie więc wewnętrznego i zewnętrznego dysku twardego, który wesprze fanów konsoli i da im możliwość wykorzystania dodatkowych TB pamięci, jest więc koniecznością.

Dyski zewnętrzne

Maksymalną obsługiwaną wielkością pamięci dysków zewnętrznych przez konsolę firmy Sony jest 8 TB. Ponadto wymogiem jest posiadanie przez dysk interfejsu M.2.

Dyski zewnętrzne odnajdujemy w postaci zarówno starszych modeli typu HDD, jak i coraz popularniejszych półprzewodnikowych dysków twardych SSD, na których odczyt i zapis danych jest znacznie szybszy. Dyski zewnętrzne mogą także być zasilane z sieci.

Przechowywane na nich dane gier pozwolą uruchomić tytuły przeznaczone na PS4, wykorzystując w tym celu wsteczną kompatybilność. Aby uruchomić produkty nowej generacji, wymagane jest wykorzystanie dysków wewnętrznych.

jaki dysk do ps5

Mimo to, by zaoszczędzić czas pobierania nowych gier za pośrednictwem internetu, można z powodzeniem przechowywać zainstalowane gry nowej generacji na większych dyskach zewnętrznych i przenosić je na dyski wewnętrzne zawsze wtedy, gdy zapragniemy uruchomić taką gierkę. W przypadku osób, których internet nie jest najszybszy, takie poczynania pomogą zaoszczędzić sporą ilość czasu.

W roli dysku zewnętrznego sprawdzi się więc doskonale talerzowy dysk HDD, a za jego wykorzystaniem stoją czysto ekonomiczne pobudki. Gdy grywamy we wiele tytułów z kompatybilnością wsteczną, może okazać się, że szybszy dysk SSD będzie lepszym wyborem.

Zanim zdecydujemy się na jeden z dysków, pamiętajmy, że konsola PS5 wymaga połączenia dysku przy pomocy USB 3.2 Gen.1 lub nowszego, które wcześniej oznaczane było numerem USB 3.0 i w niektórych sklepach wciąż możemy znaleźć takie nazewnictwo.

Zewnętrzny dysk do konsoli PS5:

Choć dyski HDD są wolniejsze, to ich obecnym atutem jest ich niższa cena przy jednoczesnej większej pojemność.

 1. Toshiba Canvio Gaming 2TB

Toshiba Canvio Gaming 2TB
Źródło: Toshiba

Ten dysk zasilany jest poprzez połączenie USB, działa bezgłośnie i nie przysparza kłopotów podczas użytkowania. Pojemność 2 TB będzie z pewnością wystarczająca, gdy z konsoli na co dzień korzysta jedna osoba.

Jest to dobry, ekonomiczny dysk HDD, który znajdziemy także w sklepach w wersji 1TB i 4 TB. Połączenie USB 3.2 Gen.1 pozwala na jego podłączenie do PS5. Prędkość transferu danych w tym urządzeniu osiąga teoretyczną stabilną wartość, a ilość obrotów talerzy na minutę standardowe wartości równe 5400.

 1. Seagate Game Drive PS4 4TB

Seagate Game Drive PS4 4TB
Źródło: Seagate

To nieco droższy i większy dysk twardy o podobnych parametrach co wyżej wymienionego. Stworzony został z myślą o starszych konsolach do gier, lecz równie sprawnie sprawdza się jako zewnętrzny, dodatkowy dysk do konsoli najnowszej generacji.

Dzięki solidnej konstrukcji można go przenosić bez obaw o jego błahe uszkodzenie. Poprzez dużą pojemność możliwe jest zainstalowanie na nim kilkudziesięciu tytułów jednocześnie. Jest to model dość energooszczędny, zasilany poprzez port USB. Jego cena oscyluje w średnich granicach, co spowodowane jest jego większą pojemnością.

 1. Seagate Expansion Desktop 8TB

Seagate Expansion Desktop 8TB
Źródło: Seagate

Głównymi zaletami tego sporego dysku jest większa prędkość obrotów talerzy na minutę osiągająca wartość 7200. Spowodowane jest to jego większym formatem równym 3.5’’. Wyróżnia go również większa prędkość odczytu i zapisu danych, co należy liczyć mu na plus.

Dysk zasilany jest z sieci, a podczas pracy da się go słyszeć, co jest jego największym mankamentem. Dostępny jest w wielu wersjach pojemnościowych, licząc od 3 aż do 16 TB. Dzięki wykorzystaniu połączenia USB 3.2 Gen.1 można go wykorzystać, podłączając do konsoli Sony.

Dyski SSD nie mają ruchomych części, co sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia. Ponadto wykorzystanie ich prędkości odczytu i zapisu danych pomaga w znacznie szybszym przenoszeniu natywnych tytułów PS5 pomiędzy dyskiem zewnętrznym i wewnętrznym. Ich cena jest znacznie większa niż wydatki ponoszone na dyski HDD o podobnej pojemności.

 1. Crucial X8 1TB

Crucial X8 1TB
Źródło: Crucial

To dysk, który może pochwalić się dużą prędkością odczytu i zapisu danych. Wbudowany w aluminiową oprawę wykorzystuje interfejs USB 3.2 Gen typu C do podłączenia i zasilania.

Jego pojemność równa 1 TB z pewnością zaspokoi zapotrzebowanie na zwiększenie pojemności dysków konsoli i zapewni miejsce na kilkanaście dodatkowych zainstalowanych tytułów. Dobrze jest go umieścić w miejscu z dobrą wentylacją, ponieważ przy intensywnej pracy potrafi nieco się nagrzewać.

 1. Seagate One Touch SSD 1TB

Seagate One Touch SSD 1TB
Źródło: Seagate

To dysk z podobną prędkości odczytu danych co poprzednio wymieniony. Przyjmuje ona maksymalną wartość 1050 MB/s. Podłącza się go do konsoli za pośrednictwem szybkiego portu USB 3.2 Typu C. Jego 1 TB pojemności zapewnią dobry dodatek do konsolowej pojemności pamięci.

 1. WD My Passport SSD 1TB

WD My Passport SSD 1TB

To dysk o przyzwoitym designie i dobrej wytrzymałości. Z podobną prędkością zapisu danych co wcześniej wymienione dyski SSD. Pozwala szybko i bezpiecznie przeprowadzać transfer danych z dysku zewnętrznego konsoli PS5 na dyski wewnętrzne. Podłącza się go do niej przy użyciu USB 3.2 Typu C.

 1. WD Black D30 Game Drive 2TB

WD Black D30 Game Drive 2TB
Źródło: WD

Prędkość odczytu danych na tym dysku zewnętrznym jest nieco mniejsza od wcześniej prezentowanego dysku SSD. To 900 MB/s, które stanowią jednak znacznie większą wartość, niż jest to w dyskach HDD. Pojemność 2 TB z całą pewnością wystarczy na zgromadzenie na nim ponad 20 konsolowych tytułów najwyższej jakości.

Dyski wewnętrzne konsoli PS5

A oto kilka dysków wewnętrznych, które z całą pewnością wesprą konsolowych graczy w ich zmaganiach z niewystarczającą pojemnością natywną konsoli PS5.

 1. WD Black SN850 NVMe 1TB z radiatorem

WD Black SN850 NVMe 1TB z radiatorem
Źródło: WD

Ten dysk wyposażony w radiator spełnia wszelkie wymagania rekomendacji dla wewnętrznych dysków konsoli PS5. Jest wydajny i wytrzymały, a dobre chłodzenie pozwala na dłuższą zabawę przy najlepszych grach na PS-a. Dzięki zastraszającej prędkości odczytu danych, która mieści się w granicach 7000 MB/s, oczekiwanie na wczytywanie danych z konsoli jest znacznie krótsze.

Na rynku dostępna jest także tańsza wersja pozbawiona radiatora, lecz zdecydowanie warto jest zapłacić nieco więcej i zapewnić sobie większe bezpieczeństwo sprzętu. Ponadto Sony wymaga, by dyski wewnętrzne były w niego wyposażone a chłodzenie spełniało specyficzne wymagania. Ten dysk spełnia je w 100 procentach.

 1. Samsung PRO Helsinka 1TB

Samsung PRO Helsinka 1TB
Źródło: Samsung

Ten dysk zapewnia jedną z największych prędkości odczytu i zapisu danych, dzięki którym płynność rozgrywki jest zapewniona a prędkość przenoszenia danych odbywa się w jak najkrótszym czasie. Producent postawił tu na wykorzystanie interfejsu PCIe 4.0, który dwukrotnie przyspiesza transfer danych w porównaniu do PCIe 3.0.

Pojemność tego dysku z da możliwość zainstalowania kilkunastu dodatkowych tytułów na własnym sprzęcie z możliwością uruchamiania z niego gier przeznaczonych na konsolę nowej generacji. Dysk został także wyposażony w radiator, co zapewnia mu prawidłowe chłodzenie i możliwość dłuższego bezawaryjnego czasu pracy.

 1. Patriot Viper VP 4300 2TB

Patriot Viper VP 4300 2TB
Źródło: Patriot

2 TB dodatkowej pamięci przydadzą się graczom, którzy lubią pograć sobie w kilka tytułów jednocześnie. Taka pojemność da możliwość przechowywania na wewnętrznym dysku znacznie większej ilości konsolowych hitów.

To dysk, którego prędkość odczytu danych wynosi maksymalnie 7400 MB/s. Wraz z jego zakupem otrzymujemy w zestawie dwa radiatory, których praca pozwala na jakościowe chłodzenie tego szybkiego dysku SSD.

Podsumowanie

Wybór dysku wysokiej jakości nie jest prosty. W roli dysków zewnętrznych z całą pewnością sprawdzą się bardziej ekonomiczne, lecz wolniejsze dyski HDD. Koszt dysku wewnętrznego będzie większy, ponieważ koniecznością jest wybór półprzewodnikowych dysków SSD, których cena wcale nie należy do niskich.

Ważne jest, aby pamiętać, że z zewnętrznych dysków nie można uruchamiać gier nowej generacji. Dlatego przed zakupem zastanówmy się, jakie mamy osobiste preferencje i do jakich celów będziemy wykorzystywać pojemność dodatkowej pamięci.

WARTO PRZECZYTAĆ:

prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
PlayStation Vita 2 PlayStation Vita 2 jest w produkcji? Ponoć będzie współpracować z PS6!
Chociaż dla niektórych może to być niemałym zaskoczeniem, to okazuje się, że Sony intensywnie pracuje nad PlayStation Vita 2. To niespodzianka, ponieważ mogłoby się wydawać,
Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *