Niektórzy nie rozumieją znaczenia kodów odpowiedzi HTTP, natomiast ich znajomość jest przydatna. Dzięki nim można się dowiedzieć jakie informacje są przesyłane przez serwer. Zwykle taki kod pokazuje się na początku strony, wraz z opisem. Takich kodów jest wiele, a niektóre z nich pojawiają się bardzo często. Które z nich szczególnie warto zapamiętać?

Kody błędu aplikacji

Znajomość takich kodów przyda się w przypadku osób, które prowadzą własną stronę internetową. Dzięki temu szybko ustalą przyczynę problemu i przywrócą działanie strony. To sprawi, że strona będzie o wiele lepiej widoczna w wyszukiwarce Google, dzięki czemu więcej osób będzie ją odwiedzać.

Rodzaje kodów błędu aplikacji:

  • 400 bad request — powodów jest kilka. Główne z nich to: dane, które wysyła przeglądarka, nie zgadzają się z regułami HTTP, słabe połączenie z internetem, niepoprawna składnia żądania.
  • 403 forbidden — ten błąd pokazuje się w przypadku gdy osoba próbuje otworzyć stronę, do której nie ma dostępu. Najczęstsze przyczyny to: właściciel przypadkowo ograniczył stronę, która wcześniej była ogólnodostępna, odnośniki kierujące do treści, w których był ograniczony dostęp, pojawiły się w miejscach ogólnodostępnych.
  • 404 not found — to bardzo popularny kod błędu. Oznacza, że serwer nie jest w stanie odnaleźć treści, których poszukuje użytkownik. Powodem takiego błędu może być źle wpisany link, przeniesienie lub usunięcie strony, problem z konwertowaniem adresu na adres IP.
  • 408 request timeout — informuje o tym, że limit czasu na zrealizowanie żądania przeglądarki został przekroczony.

Kody błędu serwera

Znajomość tych kodów błędu przyda się zarówno właścicielowi strony, jak i zwykłemu użytkownikowi. Każdej ze stron znajomość kodów błędu pozwoli poznać przyczynę awarii strony. Takie kody odpowiedzi HTTP pojawiają się, gdy serwer nie pozwolił zrealizować zapytania, pomimo że było ono wcześniej zaakceptowane.

Rodzaje kodów błędu serwera:

  • 500 internal server error — oznacza to błąd serwera, co powoduje, że dane, które się na nim znajdują, nie zostały dobrze przetworzone. Ten błąd najczęściej wynika z błędów związanych ze skryptem, co sprawia, że serwis przestaje działać.
  • 501 Not implemented — taki kod błędu pojawia się, gdy serwer nie jest w stanie przetworzyć zapytania, ponieważ nie obsługuje wymaganych do tego funkcji. Często pojawia się, gdy typ zapytania jest nieznany.
  • 503 Service unavailable – często pojawia się wówczas gdy wystąpił problem z serwerem, co powoduje, że strona przestaje działać. Najczęściej wynika z przeciążenia danej strony.
  • 502 Bad gateway — ten kod o błędzie można zobaczyć wówczas, gdy zapytanie do innego serwera zajmuje zbyt długo czasu. W wyniku tego błędu serwer zrywa połączenie.

Kody przekierowania

Kodu przekierowań również należą do kodów odpowiedzi. To także są jedne z najczęściej wyświetlanych kodów odpowiedzi. Informują o tym, że dane serwera zostały zastąpione innymi danymi.

Rodzaje kodów przekierowania:

  • 301 Moved permanently — oznacza to, że strona internetowa, lub dane, które znajdują się na jej serwerze, są całkowicie zamienione na inne.
  • 302 Found — oznacza, że strona i jej treści zostały na jakiś czas zastąpione nowymi danymi.
  • 304 Not modified — ten kod informuje, że dane, które są w pamięci podręcznej, nie zmieniły się w stosunku do tych, które można znaleźć na serwerze. Często pojawia się podczas używania pamięci podręcznej.
  • 310 Too many redirects — pojawia się, gdy zbyt wiele użytkowników próbuje się dostać na daną stronę.

Kody powodzenia

Kody powodzenia to kody, które przydadzą się nawet osobom, które w żaden sposób nie są związane z programowaniem. Natomiast przekazują one informacje, że serwer pomyślnie zrozumiał i przetworzył żądanie.

  • 200 Ok — oznacza, że strona wraz z danymi działa poprawnie, a serwer odpowiedział na oczekiwane żądanie.
  • 201 Created — informuje o poprawnym zapisaniu dokumentu na danym serwerze.
  • 202 Accepted — żądanie wysłane do serwera jest przyjęte i czeka na zrealizowanie.
  • 203 Non-Authoritative Information — taki komunikat informuje o nieautorytatywnej informacji.

Kody odpowiedzi na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane, jednak każdy z nich przekazuje unikalną informację. Znajomość kodów odpowiedzi przyda się osobom, które prowadzą własną stronę internetową, ale także przeciętnym użytkownikom. Każdej z tych grup osób pozwoli to poznać przyczynę problemu bądź przekaże jakąś przydatną informację. Natomiast jeżeli serwer informuje o błędzie, wówczas dzięki znajomości kodów można go szybciej przywrócić do prawidłowego działania.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Kiedy warto założyć sklep internetowy?
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie coraz więcej osób zastanawia się nad własnym biznesem w internecie. Sklep online staje się atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla tych,
Jak włączyć HDMI w laptopie? Jak włączyć HDMI w laptopie? Kompletny poradnik
Masz w domu nowy telewizor z dużym ekranem i chcesz go podłączyć do laptopa, ale nie wiesz, jak włączyć gniazdo HDMI? Wielu z nas staje
Heroes 3 Heroes of Might & Magic: Olden Era – Nowe Heroes 3?
Pamiętacie Heroes of Might & Magic 3? Oczywiście, że pamiętacie. A skoro tak to możecie też pamiętać mało udany i słabo przyjęty HD Remaster. Na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *