Wybór konkretnego systemu inteligentnego domu może przysporzyć pewnych problemów, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, zarówno od producentów zagranicznych, jak i krajowych. Nie warto jednak wybierać na chybił-trafił – to najlepsza droga do tego, by stracić pieniądze. Nie należy również kierować się wyłącznie radami naszych znajomych czy przyjaciół, którzy mają już jakiś system smart home w swoim domu. Powód jest prosty: każdy ma własne potrzeby i oczekiwania, dlatego najlepiej jest samodzielnie zapoznać się z rozwiązaniami cieszącymi się największą popularnością na rynku. O to, jakie urządzenia mogą wchodzić w skład systemu inteligentnego domu i które systemy warto wziąć pod uwagę, zapytaliśmy specjalistów z polskiej firmy Futunext – wiodącego wykonawcy systemów Smart Home w Polsce.

Inteligentny dom – co to znaczy?

Najprościej mówiąc inteligentny dom to taki, w którym możliwie jak najwięcej czynności normalnie wymagających wykonania przez człowieka (np. otwieranie rolet, zapalanie bądź gaszenie światła itd.) jest wykonywanych w sposób automatyczny, dzięki zainstalowanym w budynku urządzeniom. Co ważne, urządzenia te są połączone w jeden współpracujący ze sobą system, a liczba elementów systemu, ich rozmieszczenie i finalna konfiguracja jest zależna wyłącznie od inwestora.

Systemy inteligentnego domu – co wchodzi w ich skład?

Urządzenia, jakie mogą zostać włączone w dobry system Smart Home, są niezwykle różnorodne, ale ogólna zasada jest bardzo prosta: im więcej kompatybilnych ze sobą i współpracujących urządzeń, tym bardziej dany budynek staje się “inteligentny”. Generalnie rzecz biorąc, można podzielić urządzenia Smart Home na kilka zasadniczych kategorii.

Urządzenia odpowiedzialne za bezpieczeństwo

Do tej kategorii należą wszelkiego rodzaju czujniki i urządzenia sterujące, odpowiedzialne np. za automatyczne zamykanie zaworu wody w przypadku wykrycia zalania czy włączenie światła i uruchomienie alarmu w przypadku wykrycia intruza na terenie posesji.

Urządzenia odpowiedzialne za komfort

Ta kategoria obejmuje przede wszystkim sensory i systemy sterowania oświetleniem oraz wyposażeniem audiowizualnym domu, czujniki ruchu, systemy sterowania roletami czy urządzenia pozwalające otwierać furtki lub drzwi wejściowe bez użycia fizycznych kluczy.

Urządzenia odpowiedzialne za generowanie oszczędności

Do tej kategorii zaliczają się urządzenia i czujniki automatyzujące szereg czynności (jak choćby wyłączanie światła w pustym pomieszczeniu), a także automatyczne kontrolery klimatyzacji, ogrzewania i rekuperacji.

KNX czy Grenton – co wybrać?

Wspomniane powyżej systemy inteligentnego domu pojawiają się w kontekście przytoczonych dotąd faktów nieprzypadkowo, należą bowiem do ścisłej czołówki najchętniej kupowanych systemów smart home w Polsce. Eksperci Futunext podkreślają jednak, że choć na pozór mogą się one wydawać identyczne pod kątem funkcjonalności czy oferowanych możliwości, to istnieją między nimi zasadnicze różnice, które trzeba mieć na uwadze. Przedstawia je tabela poniżej.

Futunext – kompleksowe rozwiązania dla Twojego inteligentnego domu

Futunext to polska firma, specjalizująca się w realizacji systemów smart home w domach, rezydencjach i budynkach komercyjnych na terenie całego kraju. Klienci Futunext mogą liczyć na najwyższą jakość obsługi oraz komplet usług projektowych i instalacyjnych. Futunext jest ogólnopolską siecią, która działa w oparciu o spójne, wspólne dla wszystkich oddziałów standardy, procedury i wzorce projektowe. Dzięki temu każdy etap prac przebiega bezproblemowo nawet w przypadku najbardziej ambitnych i nietypowych projektów.

Więcej informacji o ofercie Futunext i możliwościach, jakie daje optymalnie dobrany system Smart Home, można znaleźć bezpośrednio na stronie firmy pod adresem https://www.futunext.com

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *