Garry Kasparov to prawdziwa legenda w świecie szachów. Nawet, jeśli ktoś się tym tematem nie interesuje, zapewne zdarzyło mu się natrafić na jego nazwisko. Chociaż obecnie nie jest on już klasyfikowany na liście aktywnych zawodników, to wciąż angażuje się w rozwój tej dyscypliny. Właśnie uruchomił swoją platformę dla szachistów, Kasparovchess.

Skąd pomysł na Kasparovchess i co to w ogóle jest?

Jakiś czas temu Garry Kasparov został zaproszony do stworzenia kursu dla aspirujących szachistów za pośrednictwem platformy MasterClass. Chociaż kurs okazał się sukcesem, sam Kasparov nie był z niego do końca zadowolony i czuł się ograniczony w tym formacie. Co więc postanowił zrobić? Stworzyć coś własnego, co będzie lepiej odpowiadało jego potrzebom.

Kasparovchess to rozbudowana platforma, na którą składają się m.in. różnego rodzaju poradniki, wywiady, artykuły eksperckie, podcasty i filmy dokumentalne. Nie zabraknie również możliwości grania w szachy, w tym z prawdziwymi przeciwnikami, a także trenowania. Stoi za nią tytułowy szachista, a także konglomerat medialny Vivendi.

kasparovchess gra
Źródło: Kasparovchess

W zamyśle portal ma łączyć ze sobą różne społeczności szachowe, edukować ludzi i pomóc w znalezieniu kolejnych mistrzów szachowych.

Spora część oferowanych funkcji jest płatna

Podstawowy dostęp do platformy jest bezpłatny, ale sporo wartościowej treści dostępne jest tylko dla użytkowników premium. Subskrypcja miesięczna kosztuje 13,99 dolarów, a roczna 119,99 dolarów. Nie da się ukryć, że jest to sporo.

Dla porównania, konkurencyjny portal Chess.com, który ostatnio zyskał sporą popularność, również oferuje konto premium, ale kosztuje ono, w zależności od wybranego planu, od 5 do 29 dolarów rocznie.

Dużą zasługę w zwiększeniu w ostatnim czasie popularności szachów jako takich, w tym również portalu Chess.com, miał serial Gambit królowej, wyprodukowany przez Netflixa. Jako ciekawostkę można dodać, że Garry Kasparov współpracował przy tworzeniu Gambitu królowej. Tak wypowiadał się o tym serialu i jego sukcesie:

Byłem bardzo szczęśliwy, ponieważ po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć szachy jako pozytywny czynnik. Mieliśmy tyle lat, podczas których szachy były postrzegane jako coś potencjalnie niszczącego i coś, co mogłoby popchnąć dzieci w ciemny obszar psychologicznej niestabilności.

Jak podoba Wam się nowa platforma Kasparova? Sądzicie, że Kasparovchess ma szansę zdobyć popularność? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

McDonald's rezygnuje z Al McDonald’s wstrzymuje korzystanie ze sztucznej inteligencji. Nie jest idealnie
W 2021 roku sieć restauracji McDonald’s zdecydowała się na nawiązanie współpracy z IBM. Początkowo wydawało się, że to będzie idealne połączenie, a Al ułatwi obsługę
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *