Współcześnie trudno jest nam sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez korzystania z szerokopasmowego Internetu oraz telewizji satelitarnej. Należy pamiętać, iż podstawą prawidłowego funkcjonowania sieci jest odpowiednio zaprojektowana, zbudowana i zamontowana infrastruktura teletechniczna. Są jednak sytuacje, kiedy należy przeprowadzić przebudowę takiej sieci.

Przebudowa sieci teletechnicznych – kiedy jest konieczna?

Jest kilka powodów, które wpływają na konieczność przebudowy sieci teletechnicznej. Pierwszym argumentem przemawiającym, za tym, że należy instalacje teletechniczne zmodernizować, jest wymiana starych elementów instalacyjnych, na najnowszy sprzęt technologiczny. Praktycznie codziennie jesteśmy świadkami rozwoju technologicznego. Dlatego do sprawnego działania sieci należy używać najnowszych komponentów.

Wszystkim zależy na tym, aby usługi działały sprawnie i były bezawaryjne. Jest nam w stanie to zapewnić tylko i wyłącznie najnowocześniejszy sprzęt i poszczególne komponenty sieci telekomunikacyjnej. Tak jest w przypadku, chociażby sieci światłowodów, które współcześnie są w stanie niezwykle szybko przesyłać informacje, znajdując się kilka metrów pod ziemią.

Przebudowa sieci teletechnicznych jest również wymagana w sytuacji, kiedy planowane są inwestycje budowlane i drogowe. To właśnie drugi najczęstszy powód, kiedy usługi teletechniczne muszą zostać zmodyfikowane. Nowo wybudowane domy, apartamenty wymagają przecież doprowadzenia szeroko rozumianych mediów, a do nich zaliczamy między innymi sieć telekomunikacyjną.

Podobnie sytuacja wygląda, kiedy prowadzone są prace drogowe. Niektóre projekty mogą zakładać innych przebieg i układ dróg. W tej sytuacji niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zaprojektować modernizację całej infrastruktury teletechnicznej. Wszystkie wspomniane prace wymagają bowiem przebudowy sieci teletechnicznej.

Czy potrzebna jest zgoda na przebudowę i jak przebiega jej otrzymanie?

Przez lata budowa domu, a także wszelkich elementów infrastruktury telekomunikacyjnej wymagała pozwolenia na prowadzenie tego rodzaju prac. W 2015 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o budownictwie. Zgodnie nią nie jest potrzebna zgodna na budowę, czy też przebudowę usług teletechnicznych.

Wystarczy tylko dokonać zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, że będą prowadzone prace w zakresie usługi teletechnicznej. Natomiast budowa telekomunikacyjnych linii kablowych, po wprowadzonych zmianach w ogóle nie wymaga już zgłoszenia.

Dokonując zgłoszenia planowanych prac, po złożeniu stosownej dokumentacji, starosta ma 30 dni na wydanie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli wnioskodawca w tym czasie nie otrzyma odmowy, może przeprowadzić planowane prace. Co ważne, zgodnie z ustawą po dokonaniu zgłoszenia, prace trzeba rozpocząć przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Poprawnie zaprojektowana sieć teletechniczna

Niezależnie z jakiego powodu planowana będzie przebudowa sieci teletechnicznej, jej podstawą jest poprawnie zaprojektowana cała sieć teletechniczna. To kluczowy element, aby inwestycja mogła zakończyć się sukcesem. Ważne, aby uwzględnione w niej były elementy rozbudowy, które będzie można zastosować w przyszłości. Dlatego decydując się na tego rodzaju prace, należy zlecić realizację takiego projektu doświadczonej firmie na rynku.

Kto może wykonać przebudowę sieci teletechnicznych?

Jeśli planujemy wykonać przebudowę sieci teletechnicznej, należy tego rodzaju prace zlecić doświadczonej firmie, która specjalizuje się w tego rodzaju pracach. Na polskim rynku bogatą praktyką i doświadczeniem w zakresie szeroko rozumianej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz teletechnicznej pochwalić się może firma Wartel. Warto podkreślić, że zajmuje się ona również projektowaniem i budową całej infrastruktury teletechnicznej.

Pracują w niej wyszkoleni pracownicy, którzy korzystają na co dzień z najnowocześniejszego sprzętu i technologii. Ta warszawska firma, która cały czas się rozwija, jest gwarantem, że powierzone jej zadanie zostanie wykonane z największą starannością i dokładnością. Co ważne, zrealizuje powierzone jej zadania w bardzo krótkim czasie. Firma Wartel działa na terenie Warszawy, a także podejmuje się realizacji zleceń na obszarze całego kraju.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *