Wuhan i Chongquing, dwa sporej wielkości chińskie miasta, doczekają się całkowicie autonomicznych robotaksówek, czyli taxi kierowanego w pełni przez sztuczną inteligencję. Odpowiedzialna za rzeczone robotaksówk firma Baidu otrzymała już odpowiednie pozwolenie.

W robotaksówkach będą tylko pasażerowie

Zamawianie robotaksówek ma odbywać się za pomocą stworzonej przez Baidu aplikacji mobilnej Apollo Go. Pojazd będzie poruszał się całkowicie samodzielnie, a w środku nie ma się znajdować żaden pracownik firmy – tylko pasażerowie.

Jeśli wierzyć twórcom, nowa usługa uruchomiona w Wuhanie i Chonquing będzie pierwszą taką (to jest – w pełni autonomiczną) w Chinach. Będzie komercyjna, czyli za przejazdy będzie trzeba normalnie płacić, tak, jak w przypadku zwykłych taksówek.

Proces zamawiania przejazdu zademonstrowano na poniższym filmiku:

Baidu to firma, którą możecie kojarzyć jako “chińskie Google”, to jest jako właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w Chinach. Przedsiębiorstwo stara się mocno dywersyfikować swoją działalność, w tym między innymi poprzez inwestycję w projekty związane ze sztuczną inteligencją. Jedną z nich są właśnie robotaksówki.

To ogromna zmiana jakościowa. Uważamy, że te zezwolenia są kluczowym kamieniem milowym na drodze do punktu zwrotnego, w którym branża będzie mogła wreszcie wprowadzić w pełni autonomiczne usługi jazdy na dużą skalę – Wei Dong, wiceprezes i dyrektor ds. bezpieczeństwa w Baidu’s Intelligent Driving Group

Baidu ma robotaksówki też w Pekinie, ale z ograniczeniami

To nie pierwszy raz, kiedy robotaxi od Baidu wyjedzie na ulice chińskich miast. Jakiś czas temu firma dostała pozwolenie na świadczenie swoich usług także w Pekinie, natomiast w stolicy Chin takie taksówki:

  • nie mogły jeździć komercyjnie (przejazdy musiały być bezpłatne)
  • w pojeździe musiał znajdować się ludzki kierowca, zdolny do przejęcia kontroli nad samochodem w razie problemów.

Poza tym Apollo Go można używać do zamawiania przejazdów także w takich miastach, jak Szanghaj, Shenzhen, Kanton, Changsha, Cangzhou, Yangquan i Wuzhen. Nie są to jednak przejazdy w pełni autonomicznymi robotaksówkami, jak te, które będą dostępne w Wuhanie i Chongquing.

Firma ma naprawdę ambitne plany – rozszerzyć swoją usługę przewozu pasażerów do 65 miast do 2025 r. i 100 miast do 2030 r.

Robotaxi nie wszędzie wjedzie

Nie jest tak, że robotaksówki od Baidu będą mogły jeździć po całym mieście, gdzie tylko im się będzie podobało. Ich trasy zostaną tak zaplanowane, aby unikać miejsc o największym natężeniu ruchu i poruszać się odpowiednio szerokimi, nowymi drogami. Chodzi oczywiście o zmniejszenie częstotliwości wypadków.

W Wuhanie trasy mają obejmować obszar 13 kilometrów kwadratowych w miejskiej strefie rozwoju gospodarczego i technologicznego (tzw. „Auto City”). Z kolei w Chongqing robotaksówki będą dostępna na obszarze 30 kilometrów kwadratowych w dzielnicy Yongchuan.

Co o tym wszystkim sądzicie? Chcielibyście kiedyś zobaczyć takie robotaksówki w Polsce? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wyprzedaz black friday konsole xbox series x Szef Xboxa: „Myślę, że też powinniśmy mieć handhelda”
Popularność przenośnych konsol w ostatnich latach jest niezaprzeczalna. Sukcesy takich urządzeń jak Nintendo Switch, Steam Deck czy nowe propozycje od Lenovo i Asusa przyciągnęły uwagę
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
apple passwords Apple wystartuje z własnym menadżerem haseł?
Zgodnie z informacjami, które ujawnił Bloomberg, Apple przygotowuje się do wprowadzenia nowej aplikacji o nazwie Passwords (Hasła). Jej zadanie? Uproszczenie zarządzania danymi logowania na urządzeniach
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *