Język polski bez obaw można zaliczyć do czołówki najtrudniejszych na świecie. Trudno dziwić się obcokrajowcom mającym problemy, skoro sami dość często popełniamy błędy. „Wziąść” zamiast wziąć, „poszłem” zamiast poszedłem to błędy, które zdarzają się tak samo wśród dzieci jak i dorosłych.

Nie bez powodu coraz częściej poszukiwane są korepetycje z polskiego, których potrzebuje wiele osób w różnych sytuacjach. Kiedy warto sięgać po dodatkowe zajęcia z polskiego i kto skorzysta na nich najbardziej?

Uczniowie mający problemy z programem

Zajęcia w standardowym modelu edukacji zakładają średnio 5 godzin zajęć z polskiego tygodniowo. Dotyczy to szkoły średniej oraz ostatnich klas szkoły podstawowej. Taki nakład oznacza spory zakres materiału do opanowania. Sytuacja w której uczeń wpada w przysłowiowy dołek z którego nie może wyjść zdarza się regularnie.

Problem pogłębia fakt, że lekcje są prowadzone w tempie grupy, a nie pojedynczych osób, dlatego jeszcze trudniej nadrobić ewentualne braki. W takiej sytuacji dodatkowe zajęcia, które są nakierowane na konkretne potrzeby mogą być skutecznym kołem ratunkowym.

Przygotowania do egzaminów

Część osób może skorzystać z dodatkowych zajęć wyłącznie na potrzeby przygotowań do konkretnych egzaminów takich jak matura, czy wcześniejszy egzamin na koniec szkoły podstawowej. Nie trzeba wiązać swojej przyszłości z polonistyką. Wyniki mogą mieć wpływ na wybór szkoły średniej lub w przypadku matury – wymarzonej uczelni.

Rezultaty osiągane przez maturzystów w ostatnich latach również dają do myślenia. Utrzymująca się średnia na poziomie ok. 50% zarówno dla poziomu podstawowego jak i rozszerzonego nie powalają.

Maturapolski, podstawapolski, podstawapolski, podstawapolski, rozszerzeniepolski, rozszerzenie
zdającyśrednia (%)% niezdanychzdającyśrednia (%)
2022270 04454559 62555
2021274 26155756 79349
2020260 32452858 09557
2019250 99852553 07455
2018251 51355350 91651
2017261 37956249 72550

 

Twórcy treści

Wiele zawodów związanych z tworzeniem treści nie wymaga ukończenia studiów kierunkowych. Dziennikarze, redaktorzy, felietoniści, copywriterzy, mogą skorzystać i usystematyzować lub zwyczajnie uzupełnić swoją wiedzę.

Z jednej strony oczekiwania współczesnego odbiorcy się zmieniają. Konkretny i łatwy w odbiorze przekaz jest ceniony wyżej, niż stylistyka czy interpunkcja. Z drugiej strony można jednak zadać sobie pytanie – dlaczego robić coś źle, skoro można dobrze?

Obcokrajowcy

Nie sposób zignorować najbardziej oczywistą grupę. Chyba każdego kto uczy się polskiego od podstaw można określić jako osobę otwartą na wyzwania. Na szczęście opcji na zajęcia z kompetentnym korepetytorem nie brakuje. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania struktur gramatycznych w naszym rodzimym języku, pomoc fachowca będzie prawdopodobnie niezbędna.

Kadra kierownicza i zarządzająca

Osoby, które w bieżącej komunikacji popełniają rażące błędy są uznawane za mniej kompetentne. Nie oceniamy czy to właściwe czy nie, tak po prostu jest, ponieważ tak działa ludzki umysł. Temat jest szczególnie istotny dla osób, które na co dzień zajmują się zarządzaniem ludźmi. Dyrektorzy, prezesi, kierownicy wyższego, a nawet niższego szczebla. Wszyscy muszą budować respekt i zaufanie wśród pracowników.

Jeśli jednocześnie mają problemy z poprawną polszczyzną, ich zadanie będzie automatycznie utrudnione. Błędy w korespondencji mailowej, czy potężna gafa w prezentacji przed zarządem nie muszą od razu oznaczać kłopotów, ale korepetycje z polskiego mogą być dobrym pomysłem na wsparcie swojej kariery.

Wnioski

Jak się okazuje, korepetycje z polskiego nie muszą być kojarzone wyłącznie z maturzystami czy uczniami generalnie. Jest dużo więcej grup, które w zależności od swojej sytuacji mogą czerpać korzyści z dodatkowych zajęć.

Sytuacja jest o tyle komfortowa, że dostęp do specjalistów w dobie internetu i postępującej cyfryzacji jest bardzo powszechny. Nie ma również wstydu w korzystaniu z takich usług przez osoby dorosłe. Jak się regularnie okazuje, język polski budzi dylematy, które później rozwiązuje Rada Języka Polskiego.

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *