Nowy wynalazek naukowców z University of Chicago powstał z myślą o osobach, które nie są w stanie (czy ogółem, czy w danej chwili) korzystać z interfejsów wymagających obsługi rękami lub wzrokiem. LipIO opiera się bowiem na sterowaniu ustami i językiem.

LipIO ma cały szereg możliwych zastosowań

Interfejs zarówno odbiera, jak i przesyła dane. Umieszcza się go na górnej wardze – jako, że nie wchodzi do ust, nie zniekształca ani nie utrudnia mowy. Jest wykonany z cienkiego arkuszu tworzywa sztucznego, a całość uzupełnia materiał przewodzący i 5 elektrod.

W praktyce oznacza to, że za pomocą LipIO można coś zrobić (np. otworzyć drzwi – sterowanie działa poprzez dotknięcie wargi językiem, wykrywa też dotknięcie górnej wargi dolną), ale też otrzymać powiadomienie (elektrody wysyłają odczuwalny impuls, np. gdy ktoś naciśnie na dzwonek).

Od razu nasuwa się idea, że takie rozwiązanie może być przydatne dla osób z niepełnosprawnościami ograniczającymi ruch, co bez wątpienia jest dobrym tropem. Jednak twórcy w swoim wideo, które możecie obejrzeć poniżej, skupiają się przede wszystkim na uniwersalnych zastosowań, które mogą przydać się każdemu, gdy ma on w jakiś sposób zajęte ręce.

LipIO pozwala więc na zdalne otwieranie drzwi, gdy ręce są zajęte sprzątaniem, podgłaśnianie gry bez zdejmowania rąk z kontrolera czy otrzymywanie wskazówek o dalszej trasie podczas jazdy rowerem. Oprócz tego nada się do sterowania wózkiem elektrycznym bez użycia rąk.

Można wykorzystywać je do grania w proste gry typu whack-a-mole. Inne potencjalne zastosowania ze świata gamingu obejmują połączenie interfejsu z goglami VR, aby odbierać haptyczny feedback na ustach.

Jest jeszcze spore pole do usprawnień

Żeby nie było tak kolorowo, to obecnie technologia ma pewne ograniczenia, które twórcy planują usprawnić w przyszłości. Między innymi wymaga stałego podłączenia do jednostki sterującej – planowane jest więc stworzenie opcji bezprzewodowej. Poza tym naukowcy chcieliby zmniejszyć rozmiar LipIO.

Myślicie, że tego typu rozwiązania mają szansę zyskać popularność wśród szerszego grona osób? Nie da się ukryć, że aktualna wersja nie wygląda zbyt estetycznie, a i ciągłe lizanie ust nie jest zbyt wygodną opcją, zwłaszcza w miejscach publicznych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *