MacBook Air z procesorem M2 wszedł do sprzedaży stosunkowo niedawno, bo w lipcu 2022 r. Warto zatem poświęcić mu uwagę, wskazując, czy wyznaczył nowy standard i tym samym, czy jest jednym z najlepszych Maców tej dekady.

Czym wyróżnia się MaceBook Air z procesorem M2?

Najważniejsze cechy MacBooka Air z procesorem M2:

  • najnowszy układ M2,
  • nowy design z bardziej płaskimi krawędziami,
  • nieco większy 13,6-calowy wyświetlacz z wcięciem na kamerę,
  • 8-rdzeniowe CPU,
  • nawet 10-rdzeniowe GPU,
  • 16-rdzeniowy system Neural Engine,
  • wydajny silnik multimedialny.

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi:

  • kodowanie i dekodowanie wideo ProRes,
  • złącze MagSafe – stylowy zasilacz,
  • zaktualizowana kamera 1080p,
  • nowe opcje kolorystyczne Starlight, Midnight, Silver oraz Space Gray,
  • dwa porty Thunderbolt 3,
  • złącze słuchawkowe 3,5 mm z możliwością obsługi słuchawek charakteryzujących się wysoką impedancją.

MacBook Air z Apple M2 front

Czip Apple M2 a M1

W opisywanym modelu najnowszą zmianą było zastosowanie nowego czipu Apple M2, który miał być znacznie wydajniejszy niż M1. Procesor został wykonany w litografii 5-nanometrowej i ma 20 miliardów tranzystorów, czyli więcej o 20% od poprzednika.

Jego 16-rdzeniowy system Neural Engine wykonuje nawet 15,8 biliona operacji na sekundę, przyspieszając realizację zadań w trybie samouczenia. M2 oferuje o 18% większą wydajność, zatem nie nastąpiła żadna zawrotna rewolucja. Poza tym zmiany objęły pamięć RAM.

CPU i GPU korzystają z większej wspólnej puli zunifikowanej pamięci o pojemności nawet 24 GB. Z racji tego, iż przepustowość wynosi aż 100 GB/s, czyli o 50% więcej w porównaniu z M1, możliwa jest wielozadaniowość i jednoczesna obsługa wielu aplikacji, bez zachwiania płynności. Dzięki wdrożonym zmianom komputer jest jeszcze szybszy.

Projekt

Pewne modyfikacje pojawiły się w przypadku wyglądu urządzenia. Otóż jest wzorowane na najpotężniejszych modelach Pro 14 i 15. W MacBooku Air z Apple M2 zrezygnowano z kultowego, klinowego kształtu poprzedniego modelu na rzecz bardzo płaskiej konstrukcji.

Można rzec, że mamy do czynienia z bardzo kanciastym kształtem. Laptop jest niezwykle cienki. Jest to dostrzegalne na pierwszy rzut oka, ale też w momencie otwarcia pokrywy i jego użytkowania. Co prawda, stożkowy kształt jego poprzednika powodował, iż jego waga wizualna była mniejsza, jednak w rzeczywistości nowy model jest cieńszy od MacBooka Air z Apple M1.

tyly

Nowością jest notch na ekranie, z którego Apple nie chce zrezygnować nawet w swoich telefonach. Pod nim kryje się kamera będąca w stanie rejestrować wideo w jakości 1080p (w poprzednim modelu było to 720p).

Ciekawostką jest to, iż w opakowaniu znajdują się naklejki z logo Apple w kolorze wybranego komputera.

Koszt MacBooka Air z Apple M2

Podstawowa konfiguracja modelu z 8-rdzeniowym CPU, 8-rdzeniowym GPU, 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci masowej SSD kosztuje 6999 złotych. Z kolei za wersję z 10-rdzeniowym GPU i dwa razy większym dyskiem trzeba zapłacić aż 8799 złotych.

Dodanie 8 GB RAM to dodatkowy koszt rzędu 1200 złotych, co sprawia, że ogólna wartość laptopa może znacznie przekroczyć 10 tysięcy złotych.

Zalety MacBooka Air z Apple M2

  • imponująco cienki i lekki, co sprawia, iż jest kompaktowy,
  • większy i lepszy ekran,
  • świetne głośniki,
  • ulepszona, zaktualizowana kamera 1080p,
  • wysoka jakość mikrofonów,
  • niezwykła wydajność procesora M2, która przekłada się na szybkość działania,
  • złącze MagSafe,
  • fajne kolory – nowe opcje kolorystyczne Starlight, Midnight, Silver oraz Space Gray,
  • ekstra design.

Wady MacBooka Air z Apple M2

Czy opisywany laptop posiada jakieś wady? Owszem. W przypadku MacBooka Air z Apple M2 jest ich kilka. Oto one:

  • wyższa cena,
  • mocno widoczne odciski palców na modelu w kolorze północ,
  • wciąż zbyt mała ilość portów,
  • wolniejszy dysk SSD w podstawowej wersji 256 GB, składający się z pojedynczego modułu NAND 256 GB, posiadający niemal dwukrotnie niższą prędkość w porównaniu do większych pojemności; przy najtańszej opcji wykorzystywana jest pojedyncza kość NAND, co ma związek z prędkością 1500 MB/s w przypadku zapisu, natomiast przy dwa razy większym dysku użyte zostały dwie kości, a prędkość jest zwiększona dwukrotnie, jednak ta opcja wymaga dopłaty na poziomie 1200 złotych,
  • mocne nagrzewanie się komputera przy bardzo intensywnej pracy, gdzie temperatura może osiągnąć ponad 100 stopni Celsjusza (nie powinno być odczuwalne przez większość użytkowników wykonujących nieskomplikowane zadania wymagające bardzo dużej mocy); wysokie temperatury wiążą się ze spadkiem wydajności, który może pojawić się już po 3-5 minutach pracy obciążającej CPU lub GPU, co może mieć rezultat w krótszej pracy przy znacznej eksploatacji; nagrzewaniu ulega również sama obudowa, która jest wówczas nieprzyjemna w dotyku.

Ogólne wrażenia

Jak można w skrócie scharakteryzować MacBooka Air z Apple M2? Nowy komputer firmy Apple nie jest idealny. Czy pomimo tego, iż nie jest wolny od wad, można uznać go jako jeden  z najbardziej imponujących laptopów? Myślę, że tak. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach.

Jego ogromnym atutem jest lekkość, lepszy i większy ekran, świetny zestaw głośników, jak również układ M2, który jest znacznie szybszy od M1. To nadzwyczaj cienkie i lekkie urządzenie, które może poszczycić się ulepszoną kamerę i wysoką jakością mikrofonów. Co więcej, pozwala na długą pracę na baterii. Dobrym rozwiązaniem, jakie zastosowano jest powrót magnetycznego portu ładowania MagSafe.

Ten kompaktowy sprzęt świetnie działa, a przy tym doskonale wygląda. Jego design z bardziej płaskimi krawędziami to element, który zasługuje na szczególne wspomnienie. Zatem biorąc pod uwagę kilka wad zgłaszanych przez pierwszych użytkowników trzeba jednogłośnie stwierdzić, że Apple wyznaczyło nowy standard dla ultraportable. MacBook Air z Apple M2 jest sukcesem na praktycznie każdym poziomie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

apple spotify Apple dostało 1,84 miliarda euro kary od Unii. Chodzi o Spotify
Zajęło to około 5 lat, ale Spotify w końcu się doczekało. Unia Europejska zdecydowała się uznać działania Apple względem streamingowego giganta za niezgodne z przepisami
samochód Apple Apple rezygnuje z projektu samochodu elektrycznego
Jeszcze niedawno wszystkie media rozpisywały się na temat tego, że za kilka lat do sprzedaży trafi samochód od Apple. Teraz już wiadomo, że ten projekt
składany iPhone Czekasz na składany iPhone? Premiera nastąpi najwcześniej w 2026 roku
Plotki mówią, że Apple intensywnie pracuje nad składanym smartfonem. Ponoć firma działa nad dwoma prototypami, ale póki co żaden z nich nie spełnia określonych wymagań
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *