Szybki rozwój branży teleinformatycznej daje nam coraz to nowe rozwiązania, których celem jest ułatwienie pracy i zapewnienie niezawodnej łączności. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie już życia i pracy bez szybkiego internetu, który mamy w każdym miejscu na świecie. Sieć stała się naszym drugim domem, dlatego wciąż poszukujemy nowych rozwiązań, które pomogą w uzyskaniu stabilności połączenia. Czym jest moduł keystone i do czego służy? Jakie są jego największe zalety i gdzie znajduje swoje zastosowania? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym są moduły keystone RJ45?

Moduły keystone RJ45 to, mówiąc inaczej, standard otworu i gniazda, które go wypełnia. W przypadku modułu keystone mówimy o gnieździe RJ45, które służy głównie do realizacji połączeń LAN. Moduły te montowane są w tzw. patchpanelach, obudowach czy puszkach. W jednym panelu można zamontować gniazda STP, UTP i gniazda światłowodowe.

Moduł keystone jest beznarzędziowy, przeznaczony do budowy nieekranowanych gniazd abonenckich i punktów krosowych. Jest to zastosowanie nie tylko uniwersalne, ale także niezawodne i łatwe do zastosowania dzięki możliwości szybkiego montażu bez użycia jakichkolwiek narzędzi. To pozwala na sporą oszczędność czasu.

Moduły keystone i ich zastosowania w praktyce

Moduły keystone służą przede wszystkim do budowy sieci komputerowych i zakańczania przewodów w sieciach komputerach. Gniazda keystone można montować w portach w standardzie keystone, czyli w patch panelach, puszkach, gniazdach podłogowych, adapterach na szynach i gniazdach natynkowych. Ważną kwestią jest fakt, że moduły keystone pozwalają na skonfigurowanie patch paneli posiadających wszystkie porty tego samego typu, jak i gniazda różnych klas, kategorii i rodzajów. To sprawia, że ich funkcjonalność jest jeszcze większa, a zastosowanie szersze.

Patchpanel zwany jest także panelem krosowniczym lyb krosownicą. Jest jednym z głównych pasywnych komponentów okablowania strukturalnego. Służy do zakończeń kabli skrętkowych, które prowadzone są w okablowaniu pionowym i poziomym i są punktem podłączenia aktywnego sprzętu sieciowego. Patchpanel w połączeniu z gniazdem i kablem tworzy tzw. tor kablowy.

Uniwersalne mocowanie i szybki montaż

Patchpanel najczęściej montowany jest w szafie RACK standardu 19″ bądź 10″, istnieje także możliwość montażu patchpaneli na ścianie w przypadku wersji naściennych czy natynkowych w standardzie 10″. Moduł keystone montowany jest natomiast w szafie server rack. Szafa ta posiada perforowane drzwi, co ma znaczenie dla właściwej cyrkulacji powietrza. Szafy występują w kilku wersjach rozmiarowych. Szklane drzwi posiadają zamek, co zabezpiecza wnętrze szafy przed dostaniem się w niepowołane ręce. Wszystkie szafy posiadają 4 szyny rack, które mogą być dowolnie położone w pełnym zakresie, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Uniwersalne mocowanie pozwala na łatwy montaż w patch panelach, puszkach naściennych czy podłogowych. Złącza szczelinowe mają kolorowe kodowanie, dzięki czemu instalacja w sekwencjach jest o wiele prostsza. Montaż modułów jest łatwy i nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Cały system montażu jest zaprojektowany tak, by umożliwiać szybkie działanie bez wykorzystania narzędzi, możliwie najbardziej intuicyjnie i niezawodnie.

Inne zalety modułów keystone

Kolorowe kodowanie ułatwiające instalację to niejedyne zalety modułów keystone. Patchpanele oparte na złączach keystone dają możliwość konfiguracji z mniejszą liczbą portów, a także możliwość umieszczenia złącz różnego typu w jednym patch panelu. Poza tym, moduły keystone zapewniają łatwy i wygodny montaż, a po instalacji portu istnieje możliwość zmiany jego miejsca. Jeżeli któryś port ulegnie uszkodzeniu, nie ma konieczności odłączania wszystkich portów, by wymienić tylko ten uszkodzony. Jest to dodatkowa oszczędność czasu i spore ułatwienie.

Moduły keystone dostępne w ofercie sklepu internetowego produkowane są z trwałych i wytrzymałych materiałów, co sprawia, że są niezawodne i służą przez wiele lat.

Patchpanele – czym są i jak są zbudowane?

Budowa patchpanela jest dość prosta. W tylnej jego części terminuje się przewody typu skrętka w złączu LSA, które prowadzą do gniazd abonenckich. Patchpanel może występować w dwóch wersjach – z półką, czyli tam, gdzie złącza LSA są przymocowane do płyty drukowanej w poziomie, bądź bez półki, czyli tam, gdzie gniazda mocowane są pionowo. Patchpanel z przodu jest zakończony gniazdami RJ45.

Patchpanele występują w kilku wersjach, różniących się od siebie swoją budową.
Pierwszym rodzajem są panele krosowe kompletne, czyli wyposażone w 24 lub 48 portów RJ45, połączonych z płytką drukowaną zakończoną złączami szczelinowymu. Innym rodzajem jest panel krosowy niewyposażony, czyli występujący w postaci metalowej ramki z 24 lub 48 otworami, które są przystosowane do montażu gniazd Keystone. Poza tym, wyróżnia się panele ekranowane, które posiadają zamkniętą obudowę i linkę uziemiającą, oraz nieekranowane, które mają budowę otwartą i są rodzajem paneli stosowanym najczęściej.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *