Szybki rozwój branży teleinformatycznej daje nam coraz to nowe rozwiązania, których celem jest ułatwienie pracy i zapewnienie niezawodnej łączności. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie już życia i pracy bez szybkiego internetu, który mamy w każdym miejscu na świecie. Sieć stała się naszym drugim domem, dlatego wciąż poszukujemy nowych rozwiązań, które pomogą w uzyskaniu stabilności połączenia. Czym jest moduł keystone i do czego służy? Jakie są jego największe zalety i gdzie znajduje swoje zastosowania? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym są moduły keystone RJ45?

Moduły keystone RJ45 to, mówiąc inaczej, standard otworu i gniazda, które go wypełnia. W przypadku modułu keystone mówimy o gnieździe RJ45, które służy głównie do realizacji połączeń LAN. Moduły te montowane są w tzw. patchpanelach, obudowach czy puszkach. W jednym panelu można zamontować gniazda STP, UTP i gniazda światłowodowe.

Moduł keystone jest beznarzędziowy, przeznaczony do budowy nieekranowanych gniazd abonenckich i punktów krosowych. Jest to zastosowanie nie tylko uniwersalne, ale także niezawodne i łatwe do zastosowania dzięki możliwości szybkiego montażu bez użycia jakichkolwiek narzędzi. To pozwala na sporą oszczędność czasu.

Moduły keystone i ich zastosowania w praktyce

Moduły keystone służą przede wszystkim do budowy sieci komputerowych i zakańczania przewodów w sieciach komputerach. Gniazda keystone można montować w portach w standardzie keystone, czyli w patch panelach, puszkach, gniazdach podłogowych, adapterach na szynach i gniazdach natynkowych. Ważną kwestią jest fakt, że moduły keystone pozwalają na skonfigurowanie patch paneli posiadających wszystkie porty tego samego typu, jak i gniazda różnych klas, kategorii i rodzajów. To sprawia, że ich funkcjonalność jest jeszcze większa, a zastosowanie szersze.

Patchpanel zwany jest także panelem krosowniczym lyb krosownicą. Jest jednym z głównych pasywnych komponentów okablowania strukturalnego. Służy do zakończeń kabli skrętkowych, które prowadzone są w okablowaniu pionowym i poziomym i są punktem podłączenia aktywnego sprzętu sieciowego. Patchpanel w połączeniu z gniazdem i kablem tworzy tzw. tor kablowy.

Uniwersalne mocowanie i szybki montaż

Patchpanel najczęściej montowany jest w szafie RACK standardu 19″ bądź 10″, istnieje także możliwość montażu patchpaneli na ścianie w przypadku wersji naściennych czy natynkowych w standardzie 10″. Moduł keystone montowany jest natomiast w szafie server rack. Szafa ta posiada perforowane drzwi, co ma znaczenie dla właściwej cyrkulacji powietrza. Szafy występują w kilku wersjach rozmiarowych. Szklane drzwi posiadają zamek, co zabezpiecza wnętrze szafy przed dostaniem się w niepowołane ręce. Wszystkie szafy posiadają 4 szyny rack, które mogą być dowolnie położone w pełnym zakresie, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Uniwersalne mocowanie pozwala na łatwy montaż w patch panelach, puszkach naściennych czy podłogowych. Złącza szczelinowe mają kolorowe kodowanie, dzięki czemu instalacja w sekwencjach jest o wiele prostsza. Montaż modułów jest łatwy i nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Cały system montażu jest zaprojektowany tak, by umożliwiać szybkie działanie bez wykorzystania narzędzi, możliwie najbardziej intuicyjnie i niezawodnie.

Inne zalety modułów keystone

Kolorowe kodowanie ułatwiające instalację to niejedyne zalety modułów keystone. Patchpanele oparte na złączach keystone dają możliwość konfiguracji z mniejszą liczbą portów, a także możliwość umieszczenia złącz różnego typu w jednym patch panelu. Poza tym, moduły keystone zapewniają łatwy i wygodny montaż, a po instalacji portu istnieje możliwość zmiany jego miejsca. Jeżeli któryś port ulegnie uszkodzeniu, nie ma konieczności odłączania wszystkich portów, by wymienić tylko ten uszkodzony. Jest to dodatkowa oszczędność czasu i spore ułatwienie.

Moduły keystone dostępne w ofercie sklepu internetowego produkowane są z trwałych i wytrzymałych materiałów, co sprawia, że są niezawodne i służą przez wiele lat.

Patchpanele – czym są i jak są zbudowane?

Budowa patchpanela jest dość prosta. W tylnej jego części terminuje się przewody typu skrętka w złączu LSA, które prowadzą do gniazd abonenckich. Patchpanel może występować w dwóch wersjach – z półką, czyli tam, gdzie złącza LSA są przymocowane do płyty drukowanej w poziomie, bądź bez półki, czyli tam, gdzie gniazda mocowane są pionowo. Patchpanel z przodu jest zakończony gniazdami RJ45.

Patchpanele występują w kilku wersjach, różniących się od siebie swoją budową.
Pierwszym rodzajem są panele krosowe kompletne, czyli wyposażone w 24 lub 48 portów RJ45, połączonych z płytką drukowaną zakończoną złączami szczelinowymu. Innym rodzajem jest panel krosowy niewyposażony, czyli występujący w postaci metalowej ramki z 24 lub 48 otworami, które są przystosowane do montażu gniazd Keystone. Poza tym, wyróżnia się panele ekranowane, które posiadają zamkniętą obudowę i linkę uziemiającą, oraz nieekranowane, które mają budowę otwartą i są rodzajem paneli stosowanym najczęściej.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

ps5 pro Sony zapowiedziało PS5 Pro!
Od wycieku specyfikacji Ps5 Pro minęło już trochę czasu, jednak śmiało można rzec, że w świecie gamingu to nic wielkiego. Na wczorajszej konferencji Sony wreszcie
Wyniki ERC 2024 Zdecydowany zwycięzca! Sprawdź wyniki ERC 2024!
Jubileuszowa, dziesiąta edycja European Rover Challenge przeszła do historii! Po trzech dniach zmagań na specjalnie przygotowanym Marsyardzie (terenie odzwierciedlającym fragment czerwonej planety) poznaliśmy wyniki ERC
Gornik astronauta na ERC 2024 Skąd astronauta w Krakowie? Zbliża się ERC 2024!
W ostatni weekend miasto królów obiegła zaskakująca informacja: przed głównym wejściem do Akademii Górniczo-Hutniczej pojawił się… sporych rozmiarów astronauta. W rzeczywistości jedna z postaci tworzących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *