Wbrew pozorom Polska jest bardzo znaczącym krajem w branży gier wideo. Powstało wiele rodzimych produkcji i serii, które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem graczy na całym świecie. W zestawieniu zebraliśmy nowsze oraz starsze tytuły uważane za najlepsze. Niektóre polskie gry naprawdę warto sprawdzić – można nawet zobaczyć ekranizacje wybranych produkcji. To świadczy o jakości rodzimych tytułów.
Jakie są najlepsze polskie gry komputerowe? Przedstawiamy 8 topowych produkcji
Wybraliśmy produkcje, kierując się ich popularnością, ocenami recenzentów oraz graczy i jakością wykonania. W Polsce powstało wiele topowych produkcji AAA, a także świetnych mniejszych tytułów indie, które odbiły się szerokim echem, jeśli chodzi o branżę gier. Przedstawiamy zestawienie, a nie ranking, co musi zostać podkreślone. Wszystkie wymienione polskie gry można traktować na równi – wybraliśmy 8 najlepszych produkcji.
Wiedźmin 3: Dziki Gon – tytuł kultowy na całym świecie
Gra RPG w świecie stworzonym przez Sapkowskiego. To produkcja wyróżniająca się świetną jakością wykonania, mnogością ciekawych mechanik oraz mocno rozbudowaną, wciągającą fabułą. Tytuł zebrał ogrom nagród, w tym również Wiedźmin 3: Dziki Gon został grą roku. To prawdziwa perełka, jeśli chodzi o polskie gry. Produkcja została stworzona przez studio CD Projekt RED. Wiedźmin 3 został wydany w 2015 roku, jednak mimo wielu lat od premiery wciąż wygląda świetnie i jest niezwykle grywalny.
Podczas rozgrywki gracz wciela się w rolę Geralta z Rivii, który także występuje, jako główny bohater książek Sapkowskiego. Do dyspozycji mamy ogromny świat, gdzie znajdziemy mnogość zadań do wykonania, wyzwań oraz ciekawą fabułę. Oprócz głównego wątku fabularnego dostępne są poboczne aktywności i rozwijanie bohatera. To świetnie zbudowana gra action-rpg. Wiedźmin 3: Dziki Gon odznacza się również genialną oprawą audiowizualną.
Gra polega na podróżowaniu, walce z potworami i ludźmi przy użyciu różnych środków (w tym znaków). Można tworzyć różne buildy oraz zbierać coraz lepszy ekwipunek. Zaimplementowano nawet system craftingu. Dla miłośników RPG Wiedźmin 3 to swego rodzaju must-have, nie tylko, jeśli chodzi o polskie gry. Tytuł otrzymał także 2 mocno rozbudowane DLC – “Serca z kamienia” oraz “Krew i wino”.
Plusy
- dzięki next-genowej aktualizacji nawet po latach grafika nie trąci myszką
- genialna fabuła i postacie
- niezwykle rozbudowane dodatki
- świetny otwarty świat
- klimat, klimat i jeszcze raz klimat
- wybitna ścieżka dźwiękowa
Minusy
- w zasadzie nie ma
Dying Light 2: Stay Human – połączenie tematyki zombie oraz efektownego parkouru
Jest to jedna z najnowszych gier studia Techland. Dying Light 2 jest sequelem pierwszej części. To produkcja, gdzie z pierwszoosobowej perspektywy można eksplorować duże miasto opanowane przez zombie. Dostępna jest mocno rozbudowana walka, ponieważ producenci udostępnili ogrom broni, umiejętności, ruchów, a nawet opcję wykorzystania otoczenia. Cechą charakterystyczną dla serii Dying Light jest jednak niezwykle satysfakcjonujący system parkouru. Można poruszać się niezwykle płynnie po mieście.
W drugiej części deweloperzy rozbudowali także kwestię poruszania. Dostępna jest między innymi lotnia, ulepszony system parkouru lub nawet bardziej wertykalna mapa, gdzie będzie można w pełni wykorzystać możliwości głównego bohatera. Dying Light 2 oferuje główny wątek fabularny z wyborami moralnymi oraz ogrom dodatkowych zadań i aktywności. To bardzo rozbudowana, dopracowana gra – niedawno zostało także wydane DLC o nazwie Bloody Ties.
W tym tytule dostępne są standardowe mechaniki RPG, czyli ulepszanie posiadanego sprzętu oraz umiejętności czy też statystyk. Premiera tej produkcji odbyła się w 2022 roku. Jeśli chodzi o polskie gry, Dying Light 2 jest również jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie – podobnie, jak Wiedźmin 3: Dziki Gon. Warto zauważyć, że już pierwsza część spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem.
Plusy
- parkour jest nadal niezwykle przyjemny
- fabuła utrzymała poziom
- świetny klimat post-apo
- adekwatna do gry AAA grafika
Minusy
- zdarzają się problemy techniczne
Cyberpunk 2077 – rozbudowane RPG w niezwykle dopracowanym uniwersum
Jedna z największych produkcji ostatnich lat. To gra od studia CD Projekt RED, która została wydana w 2020 roku. Cyberpunk 2077 wyróżnia się przede wszystkim niezwykłym rozbudowaniem i dokładnością. Można uwierzyć w przedstawiony świat, ponieważ jest on aż tak dopracowany. To gra RPG oparta na papierowym systemie fabularnym – materiał bazowy był naprawdę obszerny. Gracz wciela się tutaj w postać Vi i trafia do Night City, gdzie jest wplątany w bardzo ciekawe, oryginalne intrygi.
Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Można eksplorować świat, rozmawiać z postaciami, wykorzystywać pojazdy, walczyć za pomocą różnego rodzaju broni, a nawet hakować urządzenia i wykorzystywać je. Polskie gry od CD Projekt RED zawsze są czymś ambitnym oraz wyróżniającym się, tak jest również tutaj. W grze można rozwijać postać, zdobywać nowe umiejętności, lepsze statystyki oraz budować reputację przez wykonywanie zadań.
Cyberpunk 2077 jest w skrócie bardzo rozbudowanym RPG z bronią palną, białą, pojazdami oraz hakowaniem. To produkcja, gdzie gracz trafia do futurystycznego świata i musi sobie tam w pewien sposób poradzić. Dla miłośników RPG gra jest koniecznością, jednak nie tylko – tytuł może każdego zaskoczyć swoim poziomem rozbudowania. W tej produkcji wybory są niemal wszędzie, większość zadań także da się wykonać na wiele sposobów.
Plusy
- unikalna oprawa wizualna
- przyjemna rozgrywka
- niektóre postacie są świetnie napisane
- rozrywka na sporo godzin
Minusy
- nie wszystkie aspekty RPG-owe się udały (i brakuje wielu obiecywanych kiedyś mechanik)
- wciąż są pewne niedoróbki techniczne, chociaż sporo ich udało się już wyeliminować
This War of Mine – gra wojenna z naciskiem na survival, która stała się szkolną lekturą
Gra wojenna od studia 11bit Studios, która wyróżnia się ciężkim klimatem oraz nastawieniem na aspekty survivalowe i zarządzanie. Warto zauważyć, że This War of Mine zostało dodane do listy lektur nieobowiązkowych. Polskie gry stały się w ostatnich latach naprawdę dobre – nic więc dziwnego, że mogą po prostu uczyć. W tej produkcji świat obserwuje się z boku (2D), jednak jest on wykonany przy wykorzystaniu technologii 3D. Tytuł polega na zarządzaniu grupą osób, które mają swoje zalety, wady, potrzeby itd.
Rozgrywka toczy się podczas wojny – gracz steruje cywilami próbującymi przetrwać. Należy dbać o zapasy, ulepszanie “bazy” oraz swoich lokatorów. Często można natrafić na różne sytuacje losowe, gdzie trzeba sporadycznie decydować, a wybory są tu dość trudne moralnie. Należy również szukać potrzebnych rzeczy poza kryjówką. Takie ekspedycje są niebezpieczne, ale konieczne, to także bardzo ważny element rozgrywki.
Gra losowo generuje poziomy, postacie czy wydarzenia. Dzięki temu gracz otrzymuje rozgrywkę na długie godziny. W This War of Mine ciągle odczuwa się ciężką atmosferę przytłaczającej wojny, bezradność oraz konieczność walki o przetrwanie. To charakterystyczne dla tej produkcji – ukazanie cywili w tak trudnej sytuacji. Moralne wybory są kolejną kwestią, sporadycznie poświęcenie życia jednego z członków grupy będzie wręcz koniecznością.
Plusy
- realistyczne podejście do tematyki wojennej – ma wymiar edukacyjny
- bardziej doświadczenie niż gra
- momentami naprawdę poruszająca
Minusy
- nie ma trybu kooperacji
Frostpunk – gra strategiczno-survivalowa w świecie o niezwykle nieprzyjaznym klimacie
Kolejna produkcja od 11bit Studios, która również polega przede wszystkim na zarządzaniu. Tutaj także można zauważyć pewne elementy survivalowe. Cała rozgrywka jest skupiona na rozbudowywaniu miasta wokół generatora ciepła. Wszędzie poza osadą panuje epoka lodowcowa, która uniemożliwia normalne życie. Gracz ma za zadanie utrzymanie miasta przy życiu, co często powoduje konieczność podejmowania trudnych moralnie decyzji, balansowania nastroju mieszkańców lub nawet eksploracji świata. Zadanie jest trudne, jednak odpowiednie zarządzanie umożliwia rozbudowę osady, a to odblokowuje nowe możliwości, ale i tworzy dodatkowe problemy.
Grę charakteryzuje dopracowanie oraz naprawdę dużo możliwości. Dostępnych budynków, technologii czy funkcji jest tutaj sporo. Na to, czy osada we Frostpunk prosperuje dobrze, wpływa ogrom czynników, nad którymi pieczę musi sprawować gracz. Najlepsze polskie gry komputerowe to nie tylko produkcje AAA z ogromnymi budżetami. W tej produkcji zadaniem jest tylko zarządzanie i wykonano je świetnie. Tytuł nie posiada bardzo dużego budżetu, a twórcom udało się stworzyć coś oryginalnego oraz niezwykle wciągającego.
Frostpunk działa na podstawie zarządzania i decyzji, które mają swoje plusy tak jak minusy. Zachowywanie balansu umożliwia przetrwanie osady. Doprowadzenie jej do upadku jest wbrew pozorom naprawdę proste, wystarczy tylko kilka złych kroków, by trzeba było zaczynać od początku.
Plusy
- klimatyczna oprawa audiowizualna
- stawia przed graczem naprawdę trudne wybory
- dopracowane mechaniki survivalowe
Minusy
- nie najlepiej wdraża nowych graczy
Zaginięcie Ethana Cartera – mroczna przygodówka o pięknej oprawie audiowizualnej
Ta produkcja powstała za sprawą studia The Astronauts, któremu przewodzi Adrian Chmielarz. Zaginięcie Ethana Cartera jest przygodówką wzorowaną na horrorach z klimatem “dziwności” w tle. Jest to tak zwane weird fiction, które można spotkać, między innymi czytając utwory H. P. Lovecrafta. W grze przedstawiono mroczną fabułę, której podstawą pozostaje zaginięcie tytułowego małego chłopca. Głównym bohaterem jest Paul Prospero, prywatny detektyw z nadprzyrodzonymi zdolnościami, jak komunikacja ze zmarłymi czy wizje wskazujące drogę.
Gra ma nieliniowy charakter, gracz otrzymuje dostęp do otwartego świata, który można (a nawet trzeba) swobodnie eksplorować. Przepiękna oprawa audiowizualna wyróżnia produkcję. Jeśli chodzi o polskie gry, Zaginięcie Ethana Cartera jest zdecydowanie jednym z najładniejszych tytułów. Mimo wszystko całości towarzyszy posępna atmosfera – twórcy próbują nawet wprowadzić klimat grozy.
Podczas rozgrywki gracz ma za zadanie rozwiązywać kolejne napotkane zagadki. Niektóre będą trudniejsze, inne łatwiejsze, jednak twórcy stworzyli tu szereg naprawdę ciekawych i wyróżniających się mechanik. Warto zwrócić uwagę na możliwość oglądania alternatywnych wersji rzeczywistości, odtwarzanie przebiegu zdarzeń czy komunikację ze zmarłymi, o której wspomnieliśmy powyżej. Rozgrywkę obserwujemy z pierwszej osoby, gra jest bardzo “powolna”.
Plusy
- ciekawa fabuła
- grafika robi wrażenie mimo upływu lat
- ścieżka dźwiękowa buduje napięcie
- dobrze zaprojektowany system dedukcji
Minusy
- starcza na zaledwie kilka godzin
Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 – gra snajperska z ogromnym sukcesem sprzedażowym
Ta produkcja jest najnowszą odsłoną serii Sniper: Ghost Warrior tworzonej przez studio CI Games. Tutaj gracz wciela się w tytułowego strzelca wyborowego. Tytuł jest grą pierwszoosobową, gdzie wszystko polega na wyeliminowaniu konkretnych celów oraz wykonaniu określonych zadań. Każda z map ma swoje konkretne misje do wykonywania, a takich poziomów można tutaj zobaczyć 5. Wszystkie są świetnie dopracowane i umożliwiają kilka zupełnie różnych podejść do określonych zadań, przez co rozgrywka jest mniej liniowa.
Polskie gry, jeśli chodzi o strzelanki nie królują. Oczywiście powstało kilka interesujących produkcji, jak starszy Painkiller czy też Bulletstorm. Mimo wszystko Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 to bardziej nowoczesne podejście do tego typu gry, gdzie przedstawiono “realistyczny” konflikt. Wcielenie się w snajpera wymaga często niebagatelnej taktyki oraz rozeznania w terenie.
Podczas rozgrywki można korzystać z ogromu dostępnego sprzętu, który jest także wzorowany na tym autentycznym. Da się tu oddać celny strzał nawet z 1000 metrów. Dość charakterystyczna dla gry jest kamera slow-motion, która towarzyszy kuli podczas lotu i trafienia. Wygląda to niezwykle efektownie oraz satysfakcjonująco.
Plusy
- niezła grafika
- nieliniowość w rozwiązywaniu misji
- dobrze zaprojektowane poziomy
- sporo contentu (dodatkowe wyzwania etc.)
Minusy
- niepełne polskie udźwiękowienie
- jest trochę bugów
Najlepsze polskie gry, które także warto wyróżnić. Perełki wśród rodzimych produkcji
Powyżej przedstawiliśmy najlepsze produkcje wśród polskich gier. Wybraliśmy dodatkowo kilka tytułów, które warto sprawdzić, mimo że nie są to produkcje AAA z ogromnym budżetem i perfekcyjnym dopracowaniem:
- The Medium – klasyczny survival horror od studia Bloober Team, który wzoruje się na starszym Silnet Hill. Producenci wykorzystali tu wiele ciekawych rozwiązań, jak możliwość poruszania się w świecie żywych oraz martwych jednocześnie. The Medium to duchowy spadkobierca Silent Hill i starszych części Resident Evil.
- SUPERHOT – produkcja, która zyskała ogromną popularność. To gra o nietypowej, minimalistycznej stylistyce, gdzie czas płynie, kiedy gracz się porusza. Warto zauważyć, że przekonwertowano tę produkcję także na VR, gdzie SUPERHOT tak naprawdę rozwija skrzydła.
- Rustler – bardzo ciekawa wariacja na temat Grand Theft Auto. W tej produkcji świat obserwujemy z lotu ptaka. Rustler to nic innego, jak GTA ale oparte na średniowiecznych realiach, więc zamiast samochodów kradniemy konie czy powozy, a walczymy za pomocą miecza.
Można znaleźć znacznie więcej genialnych propozycji, jeśli chodzi o polskie gry. W całym zestawieniu staraliśmy się dobrać najlepsze tytuły, które sprawdzić może niemal każdy. Warto zauważyć, że każdą z powyższych produkcji wyróżniają genialne oceny recenzentów i graczy.
WARTO PRZECZYTAĆ: