Brytyjscy naukowcy biją na alarm i podkreślają, że przemysł farmaceutyczny ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jak z tym walczyć? Ich zdaniem — poprzez bardziej ekologiczny proces produkcji leków. Udało im się wytworzyć kilka z nich, wykorzystując… resztki generowane przez przemysł papierniczy.

Produkt uboczny z przemysłu papierniczego ma zastąpić ropę naftową

Portal The Conversation przeprowadził badania, z których wynikało, że w 2015 roku przemysł farmaceutyczny był o 28% mniejszy niż motoryzacyjny… a wyprodukował o 13% więcej zanieczyszczeń. Jako miarę przyjęto produkcję ekwiwalentu dwutlenku węgla (w tonach) na milion dolarów.

Krótko mówiąc, aktualne metody produkcji leków nie są szczególnie przyjazne dla środowiska. Grupa naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Bath twierdzi, że znalazła na to sposób. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, prekursory chemiczne wytwarzane przy pomocy ropy naftowej (co jest obecnie standardem w przypadku wielu leków przeciwbólowych) można z łatwością zastąpić prekursorami wytworzonymi z terpentyny.

Dokładnie mówiąc, chodzi o jeden konkretny składnik terpentyny – β-pinen. Czym jest terpentyna? To substancja, którą przemysł papierniczy wytwarza jako produkt uboczny na ogromną skalę. Mowa tutaj o 350 000 tonach metrycznych rocznie, które można byłoby potencjalnie wykorzystać do bardziej ekologicznej produkcji wielu leków.

Naukowcy z Bath twierdzą, że udało im się wytworzyć przy jej pomocy:

  • paracetamol
  • ibuprofen
  • salbutamol
  • lek na astmę
  • liczne domowe środki czyszczące.

Więcej informacji znajdziecie w artykule „Zrównoważona synteza paracetamolu i ibuprofenu z bioodnawialnego β-pinenu”, opublikowanym w czasopiśmie naukowym ChemSusChem.

Jest jedno duże “ale” – cena

Produkcja leków przy pomocy resztek z przemysłu papierniczego jest według naukowców bardziej ekologiczna niż wykorzystywanie w tym procesie ropy naftowej. Nie trzeba się też martwić o ograniczenia w dostępności ropy i ogromne wahania w jej cenie, związane z różnymi uwarunkowaniami geopolitycznymi.

Brzmi jak idealne rozwiązanie, jednak, jak to zwykle bywa, jest spory haczyk. Uwzględniając bieżące uwarunkowania, produkcja leków z użyciem terpentyny jest droższa niż analogiczny proces uwzględniający ropę naftową.

Czy ludzie są skłonni płacić więcej za różnego rodzaju produkty, jeśli są one wytworzone w przyjaźniejszy dla środowiska sposób? Niektórzy tak, ale mówimy tutaj nie np. o ubraniach, a o lekach, czyli produktach pierwszej potrzeby, które już przy “tradycyjnej” metodzie produkcji bywają dużym wyzwaniem dla portfela. Dajcie znać, co Wy o tym wszystkim sądzicie!



Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

PS5 Slim PS5 Pro zbyt drogie? Sony ma dla ciebie odnowione PS5
Nie milkną echa zapowiedzi PS5 Pro. Powiedzieć, że ludzie nie są zadowoleni, to nic nie powiedzieć. Teoretycznie niewielki upgrade mocy można by przeboleć, jednak nie
Jakie są opcje pamięci w iPhone 16?
Obecnie wybór odpowiedniego smartfona to nie tylko kwestia designu czy funkcji, ale także pamięci, która może znacząco wpłynąć na komfort codziennego użytkowania. iPhone 16, najnowszy
ps5 pro Sony zapowiedziało PS5 Pro!
Od wycieku specyfikacji Ps5 Pro minęło już trochę czasu, jednak śmiało można rzec, że w świecie gamingu to nic wielkiego. Na wczorajszej konferencji Sony wreszcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *