Brytyjscy naukowcy biją na alarm i podkreślają, że przemysł farmaceutyczny ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jak z tym walczyć? Ich zdaniem — poprzez bardziej ekologiczny proces produkcji leków. Udało im się wytworzyć kilka z nich, wykorzystując… resztki generowane przez przemysł papierniczy.

Produkt uboczny z przemysłu papierniczego ma zastąpić ropę naftową

Portal The Conversation przeprowadził badania, z których wynikało, że w 2015 roku przemysł farmaceutyczny był o 28% mniejszy niż motoryzacyjny… a wyprodukował o 13% więcej zanieczyszczeń. Jako miarę przyjęto produkcję ekwiwalentu dwutlenku węgla (w tonach) na milion dolarów.

Krótko mówiąc, aktualne metody produkcji leków nie są szczególnie przyjazne dla środowiska. Grupa naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Bath twierdzi, że znalazła na to sposób. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, prekursory chemiczne wytwarzane przy pomocy ropy naftowej (co jest obecnie standardem w przypadku wielu leków przeciwbólowych) można z łatwością zastąpić prekursorami wytworzonymi z terpentyny.

Dokładnie mówiąc, chodzi o jeden konkretny składnik terpentyny – β-pinen. Czym jest terpentyna? To substancja, którą przemysł papierniczy wytwarza jako produkt uboczny na ogromną skalę. Mowa tutaj o 350 000 tonach metrycznych rocznie, które można byłoby potencjalnie wykorzystać do bardziej ekologicznej produkcji wielu leków.

Naukowcy z Bath twierdzą, że udało im się wytworzyć przy jej pomocy:

  • paracetamol
  • ibuprofen
  • salbutamol
  • lek na astmę
  • liczne domowe środki czyszczące.

Więcej informacji znajdziecie w artykule „Zrównoważona synteza paracetamolu i ibuprofenu z bioodnawialnego β-pinenu”, opublikowanym w czasopiśmie naukowym ChemSusChem.

Jest jedno duże “ale” – cena

Produkcja leków przy pomocy resztek z przemysłu papierniczego jest według naukowców bardziej ekologiczna niż wykorzystywanie w tym procesie ropy naftowej. Nie trzeba się też martwić o ograniczenia w dostępności ropy i ogromne wahania w jej cenie, związane z różnymi uwarunkowaniami geopolitycznymi.

Brzmi jak idealne rozwiązanie, jednak, jak to zwykle bywa, jest spory haczyk. Uwzględniając bieżące uwarunkowania, produkcja leków z użyciem terpentyny jest droższa niż analogiczny proces uwzględniający ropę naftową.

Czy ludzie są skłonni płacić więcej za różnego rodzaju produkty, jeśli są one wytworzone w przyjaźniejszy dla środowiska sposób? Niektórzy tak, ale mówimy tutaj nie np. o ubraniach, a o lekach, czyli produktach pierwszej potrzeby, które już przy “tradycyjnej” metodzie produkcji bywają dużym wyzwaniem dla portfela. Dajcie znać, co Wy o tym wszystkim sądzicie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *