Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Netflixa, czyli lidera w zakresie streamingu filmów i seriali w wielu krajach świata, przedstawiać nie trzeba chyba nikomu. W Polsce jego usługi nie są może tak popularne, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, ale nie można też mówić, że są one czymś niszowym. Dotychczas polscy klienci mogli wybierać pomiędzy trzema planami, oferującymi różne parametry usługi w różnych cenach. Netflix poinformował jednak, że wprowadza w naszym kraju dwa dodatkowe plany. Netflix Mobile i Mobile+, jak wskazuje sama nazwa, skrojone są pod urządzenia mobilne.

Netflix Mobile i Mobile+ są tańsze, ale mają pewne ograniczenia

Jak już wspomniano, nowe plany nazywają się Netflix Mobile i Mobile+. Kosztują kolejno 24 i 38 złotych miesięcznie. W teorii już są dostępne, ale ich pełne wprowadzenie może potrwać jeszcze kilka dni.

Plan Mobile w cenie 24 złotych oferuje streaming w jakości SD (do 480p) na jednym urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie) jednocześnie. Nie będzie można po jego wykupieniu oglądać filmów i seriali na laptopach, komputerach osobistych czy telewizorach (rzekomo nawet przy wykorzystaniu urządzeń typu Chromecast).

Z kolei za 38 złotych w ramach planu Mobile+ możemy liczyć na streaming w jakości FullHD na dwóch urządzeniach jednocześnie (smartfonach, tabletach, laptopach i komputerach osobistych, ale nie na telewizorach).

Jak to się ma do dotychczasowych planów?

Dotychczas polscy klienci mogli wybierać jedynie pomiędzy trzema planami (i oczywiście wciąż pozostają one dostępne). Są to:

  • Plan Podstawowy – streaming w w jakości SD na jednym dowolnym urządzeniu za 34 złotych miesięcznie
  • Plan Standard – streaming w jakości Full HD na dwóch dowolnych urządzeniach za 43 złotych miesięcznie
  • Plan Premium – streaming w jakości Ultra HD na czterech dowolnych urządzeniach za 52 złotych miesięcznie.

Jak widać, droższy plan mobilny jest niewiele tańszy od planu Standard, a nieco droższy od planu Podstawowego. Podstawowy plan mobilny jest tańszy od dotychczasowych progów cenowych, ale wiążą się z tym znaczące ograniczenia. Wobec tego czy są one opłacalne? Cóż, o tym już każdy musi zdecydować sam. To, czy tego typu plan będzie korzystny dla danej osoby, zależy od tego, na jakich urządzeniach i w jakiej jakości zwykle ona ogląda, a także jak wiele osób korzysta z konta.

Polska to nie jedyny kraj z abonamentami mobilnymi

W zeszłym roku Netflix przeprowadzał testy tego typu planów w Indonezji, Malezji i Indiach. Firma twierdzi, że okazał się on na tych rynkach sukcesem, głównie z uwagi na dużą popularność urządzeń mobilnych, a także atrakcyjny próg cenowy. W Indiach ekwiwalent planu Mobile, czyli tańszego z dwóch nowych planów w Polsce, kosztuje 199 rupii indyjskich, czyli 11 złotych. Jak widać, ponad połowę mniej w stosunku do tego, jak wyceniony został on w naszym kraju. Ostatecznie po testach plany mobilne zostały w tych krajach na stałe, jednak nie powiedziane, że tak samo będzie w Polsce.

Pojawiły się plotki, że podobny plan ma być dostępny również w Wielkiej Brytanii w atrakcyjnej cenie 2.99 funtów, ale Netflix twierdzi, że póki co nie ma zamiaru wprowadzać takiego rozwiązania na brytyjskim rynku.

Netflix twierdzi, że jedna trzecia jego użytkowników wykorzystuje do oglądania nie komputery czy telewizory, ale urządzenia mobilne (smartfony i tablety). Można więc zrozumieć logikę wprowadzenia planów skrojonych właśnie pod tego typu urządzenia. Zwłaszcza, że szybkość mobilnego internetu stoi już na zadowalającym poziomie (a wejdzie na jeszcze lepszy wraz z popularyzacją 5G), a i limity danych do wykorzystania są coraz łaskawsze. Tylko czy taka oferta ma prawo sprawdzić się w naszym kraju, tak jak miało to miejsce w krajach azjatyckich? Ciężko powiedzieć, więc musimy po prostu czekać i obserwować, jak rozwinie się sytuacja.

Share:

administrator, bbp_keymaster

TechPolska - Zespół, który tworzy naszą stronę składa się głównie z młodych amantów rozwiązań technologicznych oraz informatyki. W swoich treściach stawiamy przede wszystkim na obiektywność i rzetelność, co niejednokrotnie zostało docenione przez naszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *