Nie jest tajemnicą, że producenci i dystrybutorzy smartfonów lubią ładować na nowe telefony masę nie do końca potrzebnego oprogramowania. Okazuje się, że za jakiś czas być może będą musieli do sprzedawanych urządzeń dołączać także specjalne aplikacje rządowe.

Według projektu sprzedawcy smartfonów mają instalować Alarm112 i RSO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowy projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej – i opinie na jego temat są mocno podzielone.

Obok takich założeń, jak likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i stworzenie Państwowego Funduszu Celowego Ochrony Ludności, pojawił się także pomysł z zupełnie innej beczki.

Projekt przewiduje nałożenie na autoryzowanych dystrybutorów smartfonów w Polsce obowiązek preinstalowania na oferowanych urządzeniach aplikacji stworzonych przez MSWIA (RSO oraz Alarm112). Celem ma być skuteczniejsze informowanie Polaków o wszelkiego rodzaju aktualnych zagrożeniach w kraju, w tym meteorologicznych czy drogowych.

Pojęcie autoryzowanych sprzedawców nie zostało dokładnie zdefiniowane, ale można zakładać, że chodzi na przykład o sklepy z elektroniką czy operatorów telekomunikacyjnych, którzy sprzedają smartfony w pakietach z abonamentami.

Trzeba zaznaczyć, że póki co projekt znajduje się na etapie konsultacji – jeszcze nie wiadomo, kiedy i w jakim dokładnie kształcie trafi ostatecznie do Sejmu, jeśli kiedykolwiek.

Aktualnie te aplikacje mało kogo obchodzą

Alarm112 to aplikacja, za pomocą której można szybko zgłosić służbom (policji, straży pożarnej, ratownictwu medycznemu) różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje.Przy rejestracji wymaga podania m.in. imienia i nazwiska oraz PESEL-u.

alarm112 aplikacja

Z kolei w aplikacji RSO (Regionalny System Ostrzegania) pojawiają się komunikaty o wypadkach komunikacyjnych czy groźnych wydarzeniach meteorologicznych (np. burzach), a do działania wystarczą dane o lokalizacji.

rso

Sklep Google Play wskazuje, że Alarm112 ma ponad 10 tysięcy pobrań, a RSO ponad 100 tysięcy, przy czym oczywiście są to aplikacje nieobowiązkowe. Jak na kraj, który ma niespełna ~38 milionów mieszkańców (według danych z 2020 roku), delikatnie mówiąc, szału to nie robi.

Jednak czy tak niskie zainteresowanie aplikacjami rządowymi (nie tylko tymi) powinno dziwić? Pomijając już kwestię ich użyteczności i jakości, to nierzadko wiążą się z nimi poważniejsze kontrowersje, dotyczące choćby prywatności i anonimowości użytkowników (a raczej jej braku, jak to było chociażby w przypadku feralnej aplikacji ProteGO Safe).

Trzeba zaznaczyć, że są wyjątki od tej reguły – choćby mObywatel (ponad 5 milionów pobrań), który udostępnia elektroniczną wersję dowodu osobistego, prawa jazdy czy legitymacji studenckiej, cieszy się sporą popularnością.

Co sądzicie o tym pomyśle rządu? Życzylibyście sobie, żeby na Waszym nowym smartfonie były domyślnie zainstalowane tego typu aplikacje?

WARTO PRZECZYTAĆ:

No Mans Sky No Man’s Sky dostanie kolejną aktualizację!
Historia No Man’s Sky po prostu nie chce się skończyć. Uwierzycie, jeśli wam powiem, że słynna fatalna premiera tej gry miała miejsce osiem lat temu?
chinscy giganci e-commerce Rząd sprawdza chińskich gigantów e-commerce. Ceny pójdą w górę?
Chociaż nie brakuje głosów, że już dawno powinno się to wydarzyć, rząd dopiero teraz planuje wziąć się za chińskie platformy zakupowe. Chodzi o dobrze znane
Co to gry Indie? Co to “gry Indie”?
W świecie zalanym przez produkcje AAA warto czasem mieć coś… innego. Ile razy można grać w kolejnego asasyna, Far Cry, Need for Speeda? Duże studia
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *