W ostatnich latach technologia poszła znacząco do przodu – również w obszarach, w których niekoniecznie byśmy się tego spodziewali. Konkretnie w branży AGD coraz to nowe urządzenia i technologie mają przede wszystkim za zadanie maksymalnie ułatwić nam życie i być wygodne w użytkowaniu. Takim właśnie urządzeniem jest odkurzacz automatyczny.

Odkurzacze automatyczne różnych firm są dostępne w sprzedaży już od dłuższego czasu, ale w Polsce są to wciąż produkty stosunkowo niszowe. Do tego stopnia, że wiele osób mogło nigdy nie zobaczyć takiego sprzętu „w akcji”, a co najwyżej w pudełku w sklepie.

Powoli jednak zaczyna się to zmieniać i coraz więcej osób zaczyna się interesować tym tematem. W takim razie, czy warto kupić odkurzacz automatyczny? Ile może on kosztować i czym różni się od zwykłego odkurzacza? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!

Czym jest odkurzacz automatyczny?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym właściwie jest odkurzacz automatyczny. Większość osób zapewne tego typu urządzenie już widziała przynajmniej w przelocie w amerykańskich firmach lub serialach czy, jak już wspomniano, na półce sklepowej, ale warto mimo wszystko tę kwestię uściślić.

Pod nazwą robot sprzątający kryje się niewielkich rozmiarów (chociaż są też modele większe) urządzenie, z reguły okrągłe i płaskie, które samo porusza się po danym pomieszczeniu lub domu i usuwa zabrudzenia z podłogi.

Poza funkcją odkurzania może mieć funkcję mopowania, ale to już zależy od specyfikacji konkretnego modelu. Jest ono bezprzewodowe i nie wymaga ręcznego prowadzenia przez użytkownika czy nawet jego obecności w pobliżu podczas sprzątania. Jak łatwo się domyślić, zasilane jest akumulatorem i kiedy się on wyczerpie, urządzenie musi być z powrotem naładowane, zanim będzie ponownie zdolne do użycia.

robot sprzątający

Odkurzacz automatyczny a zwykły odkurzacz

Najbardziej oczywista, ale też najbardziej znacząca różnica między odkurzaczem automatycznym a zwykłym odkurzaczem występuje w kwestii czasu i wysiłku wymaganego od użytkownika. Robot sprzątający radzi sobie w dużej mierze samodzielnie, a odkurzacz zwykły wymaga biegania po całym domu ze sprzętem, co jest szczególnie irytujące, jeśli mowa o odkurzaczu zasilanym przewodowo.

Oszczędność czasu związana z odkurzaczem automatycznym oznacza jednak jednocześnie mniejszą ilość kontroli nad tym, co się dzieje w czasie sprzątania. Wiele modeli robotów, zwłaszcza tych droższych, umożliwia programowanie ich pracy, co pozwala na skuteczniejszą pracę, ale mimo wszystko pewne zakamarki mogą zostać niewysprzątane.

Znaczna różnica występuje także w zakresie ceny, chociaż oczywiście wiele zależy od tego, czy myślimy o sprzęcie budżetowym, czy z wyższej półki cenowej. Jednak, ogółem mówiąc, budżetowy odkurzacz tradycyjny, szczególnie zasilany przewodowo, będzie znacznie tańszy niż budżetowy odkurzacz automatyczny. To, ile dokładnie kosztują obecnie roboty sprzątające (dość powiedzieć, że mniej niż kiedyś, ale wciąż niemało jak na polskie warunki) omówimy dokładniej w dalszej części tego artykułu.

Największe zalety odkurzacza automatycznego

Mówiąc o zaletach odkurzacza automatycznego, nie sposób nie podkreślić jeszcze raz, że pracuje on całkowicie sam, bez naszego udziału. Nie musimy męczyć się i marnować cennych godzin po pracy czy w dni wolne, aby doprowadzić dom lub mieszkanie do porządku, ponieważ robot będzie na bieżąco dbał o tym, aby posadzka zawsze była czysta.

Jednocześnie ich obsługa jest banalna i zazwyczaj odbywa się za pomocą wygodnych aplikacji mobilnych, gdzie możemy zmodyfikować ustawienia urządzenia czy podejrzeć jego statystyki. Nie musimy więc nawet podchodzić do robota, a możemy błyskawicznie zmienić jego zachowanie z innego pomieszczenia.

Niewielki rozmiar odkurzaczy automatycznych sprawia, że nie musimy szukać sposobów, na wepchnięcie ich do szafy bez przygniecenia czy uszkodzenia rury, co bywa uciążliwe w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Nie należą one również do bardzo ciężkich, więc przenoszenie ich z miejsca na miejsce nie powinno być szczególnie problematyczne.

odkurzacz automatyczny na podlodze

Jeśli zaś mamy wrażliwe uszy, to z pewnością docenimy, że takie urządzenia działają relatywnie cicho i można z nich korzystać choćby w nocy, bez alarmowania sąsiadów i innych domowników. Dużo jednak zależy tutaj od specyfikacji konkretnego robota – najlepsze (i często też jednocześnie najdroższe, chociaż nie zawsze) roboty sprzątające są ciche, co potwierdzają dane zawarte w tym rankingu: https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-domu/odkurzacze-automatyczne/. Ciche działanie ma szczególne znaczenie, jeśli posiadamy duży dom czy mieszkanie – chwilę głośnego działania odkurzacza można jeszcze wytrzymać, ale kilkadziesiąt minut hałasu może zirytować praktycznie każdego.

Jakie wady ma odkurzacz automatyczny?

Nie ma technologii i urządzeń idealnych, trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że również odkurzacze automatyczne mają pewne wady. Dla niektórych będą one mało znaczące, inni zaś z ich powodu mogą całkowicie zrezygnować z zakupu, więc warto bliżej się z nimi zapoznać.

Ich główna wada to bez wątpienia ograniczony obszar działania. Poruszają się one tylko na podłodze, która co prawda jest najbardziej podatna na zabrudzenia, ale przecież przydałoby się sprzątnąć nie tylko ją. Jeśli na przykład mamy w domu schody, je też trzeba regularnie odkurzać.

Intensywność kolejnych dwóch wad, które chcielibyśmy wskazać, zależy w dużej mierze od funkcjonalności danego modelu. W niektórych robotach te wady mogą być ledwo odczuwalne, w innych zaś znacznie utrudnią ich działanie i uczynią je mniej efektywnym.

Pierwsza wada to możliwość wpadania na nogi od krzeseł czy łóżek, w szafki, biurka i inne meble, ale też ogółem jakiekolwiek przedmioty, które znajdują się na podłodze, na przykład kable. Część robotów jest wyposażona w czujniki przeszkód, które powinny pomóc uniknąć tego typu wypadków, ale ich skuteczność bywa bardzo różna.

odkurzacze automatyczne

Druga wada dotyczy akumulatora. Nie tylko w robotach sprzątających, ale wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z długim czasem pracy na akumulatorze i jego wielokrotnym ładowaniu (czyli również na przykład w laptopach), ten element po jakimś czasie odmówi posłuszeństwa. Problemy z akumulatorem nie ograniczają się tylko do tanich sprzętów – mogą wystąpić w praktycznie każdym modelu.

Ile kosztuje odkurzacz automatyczny?

Obecnie na polskim rynku łatwo dostępne są dosłownie dziesiątki modeli odkurzaczy automatycznych, produkcji zarówno firm, dla których jest to trzon działalności (na przykład iRobota), jak i takich, które znamy zapewne głównie z innego rodzaju produktów (nie każdy wie, że między innymi Samsung i Lenovo stworzyły swoje roboty sprzątające). Rozpiętość cenowa jest więc bardzo duża.

Najtańsze roboty sprzątające kupimy już za 600-700 złotych, a niekiedy nawet mniej. Są one dostępne przez Internet, ale też niekiedy możemy je zobaczyć na promocji w różnych sieciach sklepów spożywczych. Wydawałoby się, że jest to już dość duża kwota, ale w rzeczywistości, w kontekście innych robotów, są to bardzo małe pieniądze, co przekłada się na jakość sprzętu, który może po prostu nie spełnić naszych oczekiwań.

W dalszej kolejności możemy mówić o już nieco bardziej zaawansowanych urządzeniach, które będą kosztowały nas ponad 1000 złotych. Jeśli jednak interesuje nas ceniony, posiadający świetne recenzje sprzęt znanych marek, to musimy się przygotować na wydatek rzędu 2000-3000 złotych, a być może nawet trochę wyższy. Jak na polskie warunki jest to bez wątpienia kwota spora, co jest zapewne jedną z przyczyn relatywnie niewielkiej popularności tego typu technologii w naszym kraju.

Jeśli jednak dysponujemy takim budżetem i szukamy skutecznych, wygodnych rozwiązań, to zdecydowanie warto się droższymi robotami sprzątającymi zainteresować. Różnica między odkurzaczem sprzątającym za ponad 2000 złotych a odkurzaczem budżetowym, kupionym za 600 złotych, jest bowiem ogromna.

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Na pytanie, czy warto kupić odkurzacz automatyczny, każdy tak naprawdę musi odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe, preferencje w zakresie sprzątania i inne okoliczności (choćby posiadaną ilość wolnego czasu). Wydaje się, że będzie to idealny zakup szczególnie dla tych, którzy sprzątać nie lubią i nie mają kiedy tego dokładnie robić, ale zależy im na utrzymaniu porządku i czystości w domu.

Niewielki rozmiar robotów sprzątających może sprawiać, że je zlekceważymy, ale w rzeczywistości mają one sporo możliwości, zwłaszcza modele droższe. Poza odkurzaniem mogą też (oczywiście nie wszystkie – należy sprawdzić to w specyfikacji wybranego modelu) mopować, mają czujniki przeszkód, które pozwalają uniknąć ciągłego wpadania w meble i inne przedmioty, programatory pracy, które dają nam nad nimi większą kontrolę, funkcję automatycznego powrotu do bazy i ładowania i nie tylko.

Jest to sprzęt na miarę XXI wieku, który prawdopodobnie wraz z rozwojem tej technologii (i obniżaniem się jej ceny) będziemy widywać w coraz większej ilości polskich domów. Jeśli znamy kogoś, kto ma taki sprzęt i zastanawiamy się na jego zakupem, warto zobaczyć na własne oczy, jak to działa i podpytać o skuteczność urządzenia.

Podsumowanie

Odkurzacz automatyczny to w naszym odczuciu sprzęt warty uwagi. Nie dla każdego będzie on idealnym rozwiązaniem, ale w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele osób żyje w pośpiechu i nie ma na nic czasu, odkurzacz, który sprząta całkowicie sam, może się bez wątpienia przydać.

Nie jest to niestety tania technologia, zwłaszcza, jeśli będziemy chcieli kupić odkurzacz jednej z topowych marek, co wiąże się z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych.

W teorii już za 600-700 złotych możemy wejść w posiadanie takiego sprzętu, gdzie podobną kwotę zapłacilibyśmy za markowy bezprzewodowy odkurzacz pionowy, ale tak tani odkurzacz automatyczny może się nie sprawdzić.

Dlatego też, przed zakupem odkurzacza, warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz ustalić, jakim budżetem dysponujemy – jeśli jest on zbyt niski, być może warto przez jakiś czas jeszcze oszczędzać, aby ostatecznie kupić robota sprzątającego lepszej jakości.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *