Uszkodzenia mechaniczne smartfonów bardzo często dotyczą ekranu, który jest wyjątkowo delikatny. Zdajemy sobie sprawę, że usterka tego elementu może powodować przyspieszone bicie serca, jednak jeśli przydarzył Ci się taki wypadek, lepiej nie panikować, lecz podejść do sprawy na chłodno.

Co z gwarancją?

Jeżeli Twoje urządzenie jest objęte gwarancją, być może zastanawiasz się, czy na jej podstawie możesz domagać się darmowej naprawy usterki. Byłoby świetnie, gdyby dało się bezpłatnie zlecić wymianę wyświetlacza w telefonie będącym jeszcze na gwarancji, jednak niestety w rzeczywistości nie jest to możliwe. Jak się okazuje, pęknięcie szybki w telefonie nie podlega gwarancji niezależnie od tego, z jakiego powodu doszło do usterki.

Oficjalne punkty serwisowe producentów telefonów uznają, że uszkodzenie szybki zawsze leży po stronie użytkownika. Takie informacje można zresztą znaleźć w umowie gwarancyjnej. Wynika to z faktu, że do stłuczenia wyświetlacza po prostu nie może dojść samoistnie z winy producenta – musi ona leżeć po stronie właściciela urządzenia. To oznacza, że za naprawę zepsutego wyświetlacza w telefonie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Najważniejszy jest moduł wyświetlacza

Jeżeli ten element zostanie uszkodzony, konieczna będzie droga, nie zawsze opłacalna wymiana. Często zdarza jednak, że uszkodzenie jest jedynie powierzchowne i nie ma konieczności wydawania ogromnej kwoty na części i usługę serwisową. Ceny oryginalnych podzespołów potrafią kosztować krocie, więc w razie potrzeby warto się zastanowić nad zamiennikami, jeżeli uszkodzone urządzenie nie jest dużo warte. W przypadku poważnych uszkodzeń tańszych smartfonów często opłacalniejsze jest kupno nowego modelu.

Sprawdź, czy ekran działa prawidłowo

Moduł ekranu dotykowego również może ulec uszkodzeniu, więc sprawdź, czy nadal jest on sprawny. Jeżeli nie widzisz żadnych przebarwień ani smużenia, najprawdopodobniej awarii uległa wyłącznie zewnętrzna szybka. Zauważasz, że plama na ekranie się powiększa? Nie zapomnij w takim razie o zrobieniu kopii zapasowej najważniejszych danych, póki jest to jeszcze wykonalne! O procedurze ich przeniesienia z telefon na telefon przeczytasz pod adresem https://komorkomat.pl/jak-przeniesc-dane-z-telefonu-na-telefon/.

Refabrykacja ekranu pozwoli Ci zachować oryginalny wyświetlacz

Pomiędzy ekranem a szybką umieszczony jest tzw. digitizer odpowiadający za działanie panelu dotykowego, który również może ulec uszkodzeniu. Od tego, jak zaawansowane są szkody i jakiego typu jest dany ekran, zależy koszt naprawy. Refabrykację telefonu wykonać można tylko, jeżeli wyświetlacz nadal działa w pełni poprawnie. Cena takiej usługi waha się pomiędzy 400 a 800 zł, w związku z czym nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne. Czasem lepiej jest po prostu kupić nowy telefon.

Jak serwis, to tylko profesjonalny

Koszt naprawy może różnić się w zależności od punktu, do którego się udasz. Decydując się na oddanie telefonu do serwisu, poszukaj punktu wysoko ocenianego w internecie. Lepiej wybierać profesjonalne salony zatrudniające wykwalifikowanych serwisantów niż korzystać z usług prywatnych ogłoszeniodawców, co do których rzetelności i uczciwości można niekiedy mieć wątpliwości.

Naprawa na własną rękę nie wchodzi w tym przypadku w grę, gdyż do jej przeprowadzenia niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Inaczej wygląda to w przypadku wymiany samej szybki. Ten proces nie należy do specjalnie skomplikowanych. Wystarczą Ci wprawne oko, zręczne dłonie i odrobina koncentracji, aby osiągnąć zadowalające efekty.

W internecie znajdziesz poradniki, z których można dowiedzieć się o domowych metodach niwelowania powstałych rys. Soda oczyszczona, pasta polerska czy nawet zwykła do mycia zębów faktycznie mogą pomóc w zamaskowaniu drobnych zarysowań. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach i uważasz, że samodzielna próba naprawy jest ryzykowna, zrezygnuj z tego pomysłu i powierz naprawę fachowcom ze sprawdzonego serwisu GSM.

Najdroższy nie znaczy najtrwalszy

Osoby, które miały okazję korzystać ze starych teflonów z wyciąganą baterią, pamiętają, jak odporne były to urządzenia. Z biegiem lat elektronika staje się jednak coraz bardziej funkcjonalna i zarazem mniej wytrzymała, m.in. z uwagi na stosowanie dużych wyświetlaczy. Jeżeli używasz drogiego smartfona w pracy, w której jest narażony na uszkodzenia, zastanów się nad zakupem solidnego etui lub tańszego telefonu zapasowego. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko poważnej usterki.

Czy można ubezpieczyć sam wyświetlacz?

Wiele firm oferuje taką sposobność. Polecamy to rozwiązanie wszystkim przezornym posiadaczom drogich telefonów komórkowych. Niewielka kwota doliczona do Twojego miesięcznego rachunku sprawi, że w razie ewentualnego wypadku kurier zjawi się po Twoje urządzenie i przetransportuje je do serwisu. Po przedstawieniu przez Ciebie przebiegu zdarzenia i tego, jak oceni daną sytuację ubezpieczyciel, naprawiony smartfon wróci wprost pod wskazany adres. Jeśli jednak Twoje urządzenie jest mało wartościowe, wykupywanie ubezpieczenia mija się z celem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *