
Firma Clone stacjonująca w Polsce od ponad 9 miesięcy opracowuje najnowszej technologii ramię robotyczne. Oprócz tego, że wygląda jak ręka ludzka, to okazuje się, że jest dokładnie tak samo zbudowana- tylko ze sztucznych materiałów. Jest tak samo silna i może złapać dosłownie wszystko.
To rozwiązanie przyda się nie tylko w medycynie i przy tworzeniu protez.
Już dzisiaj możemy zobaczyć na YouTubie Clone, jak ręka chwyta narzędzia, urządzenia i podnosi przedmioty. Robotyczna ręka całkowicie opiera się na anatomii ludzkiej. Stworzona jest ze sztucznych kości i mięśni, które napędzane są za pomocą energii hydraulicznej. Taki wygląd nie jest przypadkowy. Konstruktorzy wiedzą, że świat, w którym żyjemy, zbudowany jest ergonomicznie, czyli przez ludzi i dla ludzi, wszystko, co nas otacza, dostosowane jest do ludzkiej ręki, dlatego budowę swojego androida zaczęli właśnie od niej.
Ręka to dopiero początek innowacyjnej technologii Clone’a.
Jak mówi sam konstruktor, ręka to pierwszy element androida, który składał się będzie z torsu i dwóch rąk od ramienia po palce. Dzięki tej technologii proces produkcji stanie się nie tylko szybszy i lepszy, ale także łatwiejszy i bezpieczniejszy. W domu, szpitalu czy sklepie każdy będzie mógł mieć swojego androida do pomocy. W miejscach, gdzie automatyzacja z wykorzystaniem dotychczasowych robotów jest niemożliwa, technologia, którą opracował Clone, spełni postawione wymagania.
Nowość nawet dla robotyków.
Clone stworzył wodny system zasilania dla swojego robota. Wykorzystanie czystej wody jako medium w układach hydraulicznych jest opcją bardzo pożądaną, lecz niestety rzadko spotykaną. Zachowanie biomimetyczności robota to dla firmy priorytet, dlatego system dystrybucji ciśnienia zrobiony jest z setek przewodów elastycznych, które razem tworzą zaawansowany mechanizm rozprowadzania energii. Wyglądem i funkcją przypomina układ krwionośny człowieka. Sztuczne mięśnie to udoskonalona wersja mięśni McKibbena, które przy średnicy zaledwie 3 mm na dziś przeprowadzają ponad 650 000 cykli z kilogramowym obciążeniem.
Biomechaniczne ramie porusza się w każdą możliwą dla człowieka stronę, włączając w to ruch kciuka, palców, nadgarstka i może wykonać tyle samo niezależnych ruchów.
Ręka Clone’a gotowa do końca 2022.
Firma Clone do końca 2022 planuje oficjalnie zacząć sprzedaż swojego nowatorskiego produktu, która mieści się w podręcznej walizce (50x35x15cm) wraz z całym wyposażeniem. Ręka ma być dostępna dla każdego przez stronę internetową www.clonerobotics.com i w prywatnej wiadomości clone@clonerobotics.com.
Kolejnym produktem ma być tors wraz z dwoma rękami. Nie znamy jeszcze daty, ale z pewnością będzie o tym głośno.
WARTO PRZECZYTAĆ:





