Ile razy widzieliśmy w serialach i filmach postacie, które “upłynniają” się i mogą dzięki temu np. uciekać z klatek czy chronić się przed postrzałami? Najbardziej znany przykład to zapewne ten z Terminatora, ale podobny motyw pojawiał się także w wielu innych dziełach. Teraz tego typu technologia stała się rzeczywistością. Naukowcy stworzyli robota, który jest w stanie przechodzić na zawołanie ze stanu stałego w ciekły i vice versa.

Twórcy sugerowali się… ogórkami morskimi i ośmiornicami

Wykonywanie działań wymagających ogromnej precyzji w niewielkiej przestrzeni bywa problematyczne, choćby w przypadku operacji chirurgicznych czy napraw drobnego sprzętu elektronicznego. Nadzieją na poradzenie sobie z tymi trudnościami mają być roboty, ale one również mają swoje wady.

Te o elastycznej budowie bywają zbyt delikatne i łatwo się psują, zaś te twarde i solidne nie są w stanie tak manewrować i się wyginać, aby zmieścić się w trudno dostępnych miejscach. Rozwiązanie? Robot, który w jednej chwili jest ciałem stałym, a w drugiej cieczą.

Stworzyli go Chengfeng Pan z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu oraz Qingyuan Wang z Sun Yat-sen University. Inspirowali się przy tym przyrodą, w tym m.in. ośmiornicami (które potrafią zwiększać w zależności od potrzeb sztywność swoich macek), a także ogórkami morskimi (potrafiącymi manipulować twardością własnych tkanek).

Urządzenie jest stworzone z galu, miękkiego metalu, który topi się po umieszczeniu go na ludzkiej dłoni, jako że ma temperaturę topnienia 29,76 stopni Celsjusza, a więc o kilka stopni mniejszą niż typowa temperatura ludzkiego ciała. W matrycy z galu osadzono cząstki magnetyczne, w efekcie tworząc robota, który potrafi przechodzić ze stanu ciekłego do stałego i vice versa.

Cząstki magnetyczne pełnią tutaj dwie role. Pierwszą jest to, że sprawiają, iż materiał reaguje na zmienne pole magnetyczne, dzięki czemu można, poprzez indukcję, podgrzać materiał i spowodować zmianę fazy.

Ale cząstki magnetyczne dają również robotom mobilność i zdolność poruszania się w odpowiedzi na pole magnetyczne – inżynier Carmel Majidi z Carnegie Mellon University

Robot doskonale wciela się w rolę T1000

Naukowcy poddali swoje dzieło serii testów – i rezultaty mogą robić wrażenie. W pierwszej kolejności stworzyli ludzika o kształcie klocka Lego i umieścili go w małej klatce. zadaniem robota było zamienienie się w ciecz, aby “wypłynąć” z klatki, a następnie przemienić się z powrotem w ciało stałe. Oto, jak wyglądało to w praktyce:

W dalszej kolejności stworzono sztuczny model ludzkiego żołądka i umieszczono w nim mały obiekt, a następnie powierzono robotowi zadanie wydobycia go. Potencjalnie urządzenie mogłoby też działać w odwrotny sposób – nie wydobywać coś z organizmu, a przeciwnie, transportować coś do niego, np. leki.

Na razie zaprezentowane zostały tylko wersje testowe urządzenia. Do zastosowań komercyjnych oczywiście jeszcze daleka droga, ale twórcy liczą, że w przyszłości ich technologia będzie wykorzystywana m.in. właśnie do wydobywania niepożądanych obiektów z ciała, ale też do precyzyjnych i szybkich napraw płytek drukownych. Dajcie znać, co o tym wszystkim myślicie!



Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

final fantasy brave exvius Gra online z serii Final Fantasy znika z rynku!
Wszystko, co dobre w świecie gier online ma swój początek i koniec. Nie inaczej jest w tym przypadku. Square Enix, wydawca Final Fantasy, ma mieszane
Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *