Wiele osób marzących o kreatywnej pracy decyduje się na karierę w zawodzie grafika komputerowego – i nie bez przyczyny. Popyt na usługi grafików wciąż jest ogromny, a wynagrodzenie więcej niż satysfakcjonujące. Dodatkowo praca w tym zawodzie pozwala na rozwijanie artystycznej pasji. Jak zatem zostać grafikiem komputerowym i czym zajmuje się osoba pracująca w tym zawodzie?

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy – jak wskazuje nazwa zawodu – zajmuje się projektowaniem graficznym, a jego podstawowym narzędziem pracy jest komputer. Graficy tworzą zarówno projekty materiałów na potrzeby identyfikacji wizualnej firmy (np. logo, wizytówek itd.), jak i materiałów promocyjnych (plakatów, ulotek, grafik na stronę internetową czy do social media). W zależności od zakresu obowiązków i tego, w jakiej branży działa firma, grafik może również przygotowywać projekty voucherów, cenników, etykiet czy menu. W niektórych sytuacjach graficy tworzą także całe strony internetowe firm (choć wiele zależy od tego, czy posiadają podstawowe umiejętności z zakresu tworzenia stron www).

Warto przy tym podkreślić, że wielu grafików decyduje się na otworzenie własnej działalności, wykonując projekty na zlecenie poszczególnych klientów. Dzięki temu grafik ma znacznie większą swobodę działania, a ponadto osiąga zazwyczaj lepsze zarobki niż przy pracy na etacie. Graficy świetnie odnajdują się również w pracy dla agencji reklamowych.

Perspektywy zawodowe dla grafików komputerowych są wciąż bardzo dobre – i wszystko wskazuje na to, że nie zmieni się to w najbliższym czasie. Właściwie każda firma potrzebuje materiałów do identyfikacji wizualnej czy materiałów promocyjnych. W dodatku coraz więcej przedsiębiorstw działa również aktywnie w internecie, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na grafiki na strony internetowe, do e-sklepu czy na potrzeby social mediów.

Jak zacząć z grafiką komputerową? Kurs grafiki komputerowej najlepszym rozwiązaniem

Jeśli ktoś się zastanawia, jak zostać grafikiem komputerowym, to dobra informacja jest taka, że rekruterzy (i klienci) największą uwagę przywiązują do umiejętności posiadanych przez daną osobę oraz do portfolio prac, które już wykonała. Wiedzę i umiejętności (potrzebne również do stworzenia przykładowych prac) można natomiast zdobyć podczas kursu grafiki komputerowej. Na przykład w Żaku, podczas kształcenia jednorocznego na kursie Grafika komputerowa (więcej o kursie można przeczytać na https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/grafika-komputerowa), uczestnicy uczą się podstaw projektowania graficznego, multimedialnych aspektów pracy twórczej, podstaw montażu filmowego i animacji cyfrowej , a także poznają narzędzia pracy grafika i dowiadują się, jak się nimi posługiwać. Ponadto uczestnicy dowiadują się również więcej o teoretycznych podstawach fotografii cyfrowej oraz biorą udział w zajęciach z psychologii z elementami komunikacji społecznej – tak, by móc tworzyć projekty odpowiadające na potrzeby klienta (wiedza z tego zakresu jest nieoceniona zwłaszcza przy opracowywaniu materiałów promocyjnych).

Co istotne, umiejętności zdobyte podczas kursu pozwolą na stworzenie swojego pierwszego portfolio, które znacząco zwiększy szansę na zdobycie płatnego zlecenia lub pierwszej pracy w zawodzie. Warto jednocześnie pamiętać, że grafik powinien nieustannie rozwijać swoje techniki i poznawać nowe narzędzia – tak, by móc sprostać wymaganiom pracodawcy i klientów.

Artykuł sponsorowany.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

1 Komentarz

  • aera design, 14 września 2023 @ 20:16 Odpowiedz

    Kurs ew. studia o kierunku grafika komputerowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *