Program do nagrywania płyt CD
Na przełomie tysiąclecia nagrywarka płyt CD, a później DVD była marzeniem każdego, kto miał komputer. W końcu dzięki niej każdy z nas mógł mieć na własność każdy film, grę czy płytę z muzyka, która wpadła nam w ręce. Czyste płyty CD w pewnym momencie kosztowały poniżej złotówki, kto by się tam wtedy przejmował piractwem, czy prawami autorskimi, kiedy oryginalne media nie były w zasięgu większości ludzi.
Czemu program do nagrywania płyt CD nie jest już popularny?
Te dzikie czasy przeminęły wraz z rozwojem coraz szybszego internetu, zwiększaniem ilości pamięci na twardych dyskach i popularnością pamięci przenośnej. Od niedawna resztki płyt CD są wypierane również dzięki usługom streamingowym, które oferują muzykę lub filmy praktycznie na zawołanie i cyfrowej dystrybucji.
Mimo to wciąż wielu ludzi (w tym niżej wymieniony) posiada na własność nagrywarkę CD i DVD. Chociaż potrzeba jej użycia, nie jest już tak powszechna, jak kiedyś, wciąż wymagany jest program do nagrywania płyt CD. Płyty DVD mają wciąż wystarczającą pojemność, żeby archiwizować tam np. swoje zdjęcia i filmy. Bardzo popularną funkcją wciąż jest program do nagrywania płyt CD do auta, chociaż nie jest to żadna specjalna funkcjonalność tak jak program do nagrywania płyt audio CD.
Program do nagrywania płyt CD – przegląd
Wiele z tych programów będzie bardzo zbliżonych pod względem funkcji. Chociaż program do nagrywania płyt CD wciąż jest czasem potrzebny, to technologia już raczej osiągnęła szczyt i się nie rozwija. Wybór będzie w dużej mierze zależny od własnych upodobań lub wspomnieć. Jeśli w opisywanych powyżej czasach zdarzało wam się aktywnie nagrywać płyty, kilka zapomnianych nazw może przywołać zapomniane wspomnienia.
Nero Burning ROM
Niegdyś prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych programów do nagrywania, w dużej mierze pewnie dzięki temu, że bardzo często był dodawany w wersji OEM do napędów, podobnie jak teraz prawie każdy laptop dostaje w zestawie Windowsa.
Nero Burning ROM to program do nagrywania płyt CD i DVD oferujący wiele więcej funkcjonalności niż tylko to. Nero Burning ROM pozwala na:
- Zgrywanie plików. Jeśli tak jak ja wciąż lubicie fizyczne wydania płyt, ale też zgrywać je do plików .mp3 dla łatwiejszej obsługi, dzięki Nero zrobicie to bez problemu. Albo proste .mp3 na telefon, gdzie jakość nie musi być wysoka albo pełna jakość bezstratna w formacie .FLAC do odsłuchu na komputerach z kartą muzyczną i dobrymi głośnikami. Dzięki technologii Gracenote pliki z muzyką będą miały zintegrowaną oryginalną okładkę albumu.
- Kopiowanie. Często mylone z nagrywaniem, ew. nazywane “przegrywaniem”. Tymczasem możemy skopiować płytę w całości na inny nośnik lub po prostu z płyty na płytę. I to bez obniżenia jakości.
- Kopie zapasowe. Dzięki technologii SecurDisk 4.0 Nero zapewnia najwyższą jakość ochrony twoich plików w kopiach zapasowych.
- Wypalanie płyt. Oczywista oczywistość, aczkolwiek warto dodać, że Nero Burning ROM można użyć do wypalania nie tylko płyt CD i DVD, ale również Blu-ray.
Kiedy się zorientowaliście, że nazwa programu to gra słowna nawiązująca do tego, że cesarz rzymski Neron spalił Rzym?
Zalety
- Jednorazowa opłata.
- Znana marka.
- Anegdotką na temat nazwy zaskoczycie znajomych.
Wady
- Cena na poziomie 219,15 zł wydaje się jednak trochę za duża jak na program do nagrywania płyt CD.
Ashampoo Burning Studio Free – darmowy program do nagrywania płyt CD
Ashampoo Burning Studio Free to darmowy program do nagrywania płyt CD, DVD i Blu-Ray. Ashampoo ma wiele podstawowych opcji w darmowej wersji: bez problemu tworzy kopie zapasowe, nagrywa płyty, zgrywa muzykę na dysk do postaci plików i tworzy kopie zapasowe zabezpieczone hasłem. Można również VCD (Video CD) i SVCD (Super Video CD). Jeśli jakimś cudem ktoś z nich jeszcze korzysta.
Jeśli mało wam funkcji w wersji darmowej, możecie za 199,99 zł wykupić dostęp do bogatszej wersji – Ashampoo Burning Studio 23. Ta oferuje pełną kompatybilność z systemem operacyjnym Windows 11 oraz wiele innych, w tym:
- Moduł do audiobooków.
- Więcej możliwości projektowych.
- Wsparcie dla radia samochodowego.
- Aplikacja do edycji filmów przed nagraniem.
- Wsparcie dla dekodera H.265.
Zalety
- Darmowy program do nagrywania płyt CD.
- Jednorazowa opłata za wersję premium.
- Wersja premium oferuje mnóstwo niespotykanych opcji, np. wsparcie dla dekodera H.265.
Wady
- Chociaż może się wydawać, że nic ponad wersję darmową nie jest potrzebne, to jednak wsparcie dla Windowsa 11 nie powinno być za paywallem.
Alcohol 120%
Kolejny program, który powinien być kojarzony przez wyjadaczy, w dodatku to kolejny program, w którym podejście do nazewnictwa było co najmniej… luźne. Tak jak prawdziwy alkohol czasem pali w gardle, tak Alcohol może wypalić płytę. Na 120%.
Alcohol 120% zasłynął nawet nie tyle przez swoje opcje nagrywania, ile przez możliwość dodania wirtualnego napędu, który Windows rozpoznawałby jako fizyczny napęd optyczny. W ten sposób można było “montować” do takiego napędu obrazy płyt, które były wtedy odczytywane jakby były fizycznie w napędzie. Po co? To świetna opcja zabezpieczenia. Żeby nie niszczyć swoich cennych płyt (np. z grami) można było stworzyć obraz płyty, a potem pozwolić Windowsowi myśleć, że płyta jest w napędzie.
Oczywiście to nie wszystko. Alcohol 120% to przede wszystkim program do nagrywania płyt CD ze wspomnianych obrazów płyt. W tym sprawdza się wyśmienicie, chociaż niekoniecznie będzie łatwy w obsłudze do “normalnego” nagrywania płyt.
Zalety
- Świetne narzędzie do obsługi obrazów płyt.
- Jednorazowa opłata za dożywotnią licencją w wysokości 43 dolarów lub 39 Euro.
- Wersja trial.
Wady
- Program raczej do profesjonalnych zastosowań i pracy z obrazami płyt aniżeli dla domowego użytkownika. Chyba że wciąż jesteście w potrzebie wirtualnego napędu.
CDBurnerXP – darmowy program do nagrywania płyt CD
Jeżeli potrzebujecie tylko najprostszego programu, który będzie tylko nagrywał płyty, CDBurnerXP może być dobrą opcją. Co najważniejsze: jest to w pełni darmowy program do nagrywania płyt CD, nawet dla firm. Poza nagrywaniem stworzy też dyski rozruchowe, np. do instalacji systemu operacyjnego z napędu optycznego. Za swoje podejście dostał naprawdę wiele nagród od czasopism i portali branżowych. Co najlepsze, został przetłumaczony aż na kilkadziesiąt języków.
Zalety
- W pełni darmowy program do nagrywania płyt CD.
- Mnóstwo nagród.
- Kilkadziesiąt różnych lokalizacji.
Wady
- Nic ponad podstawowe funkcje.
CloneCD – program do kopiowania płyt CD
Kolejny program, który znalazł swoją niszę i się jej trzyma. CloneCD to jak nazwa wskazuje, program do kopiowania płyt CD. Nie pozwoli na samodzielne stworzenie płyty, ale pozwala na skopiowanie płyty w całości. Nawet te zabezpieczone. W sumie to można by powiedzieć, że szczególnie te zabezpieczone – inne można skopiować na wiele innych sposobów.
CloneCD stawia na odszyfrowywanie zakodowanych płyt. Dlatego może mu to trochę zająć w zależności od poziomu skomplikowania zastosowanych zabezpieczeń.
Zalety
- Kopiuje w całości płyty CD i DVD.
- Potężne narzędzie do kopiowania zabezpieczonych płyt.
Wady
- Kopiowanie może zająć dosyć długo.
- Odszyfrowywanie płyt nie zawsze działa.
Program do nagrywania płyt CD – podsumowanie
Mogłoby się wydawać, że nagrywanie płyt już dawno umarło, razem z napędami optycznymi, a co za tym idzie – również z oprogramowaniem do nagrywania płyt. Tak się jednak nie stało. Wciąż jest mała grupka ludzi, która używa nagrywarek, stąd program do nagrywania płyt CD to dla nich często wręcz narzędzie pracy. I co najlepsze: mają w tym wszystkim wciąż naprawdę niezły wybór. Program do nagrywania płyt CD ma jeszcze przyszłość przed sobą!
WARTO PRZECZYTAĆ: