Project Volterra to urządzenie zaprojektowane przez firmę Microsoft, które w zamyśle ma się przyczynić do usprawnienia i popularyzacji systemu Windows w wersji na architekturę ARM. W rzeczywistości jest to jednostka deweloperska, przeznaczona wyłącznie dla programistów, choć można z niej korzystać także jak ze zwykłego komputera. Czym dokładnie jest Project Volterra i jakie daje możliwości? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Microsoft Project Volterra, czyli Windows Dev Kit 2023
Microsoft po raz pierwszy ujawnił Project Volterra podczas konferencji Build w 2022 roku. Sprzęt, już pod właściwą nazwą Windows Dev Kit 2023, trafił do sprzedaży w październiku tego samego roku. Czym dokładnie jest to urządzenie?
To mini PC napędzane przez mobilny procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 działający w oszczędnej energetycznie architekturze ARM. Zastosowanie takiego układu sprawia, że zainstalowanie na nim zwykłej wersji systemu Windows znanej z komputerów osobistych byłoby niemożliwe. Z tego względu sprzęt bazuje na Windowsie ARM.
Właśnie wokół tego systemu skupiony jest sprzęt. Microsoft od wielu lat próbuje równolegle do zwykłego Windowsa rozwijać wersję ARM, ale z różnym skutkiem. Większość urządzeń z “mobilnymi okienkami” nie przebiła się do świadomości konsumentów i była raczej ciekawostką niż realną alternatywą.
Wydany w ubiegłym roku Surface Pro 9 bazujący na architekturze ARM nieco to zmienił. Choć zebrał głównie pozytywne opinie, recenzenci wśród wad często wymieniali problemy z aplikacjami – część z nich nie ma natywnej wersji na ARM i jest emulowana przez system z wersji dla architektury x86, co powoduje niekiedy problemy z płynnością.
Właśnie temu ma zaradzić Microsoft Project Volterra. Deweloperzy mogą kupić ten sprzęt, by w warunkach bojowych tworzyć i od razu testować swoje aplikacje na platformie ARM. Dzięki temu przyszłość Windowsa na ARM może wyglądać nieco inaczej niż dotychczas.
Project Volterra – Snapdragon ARM i co jeszcze?
Specyfikacja Project Volterra daleko wykracza poza najnowszego Snapdragona ARM. W niewielkiej obudowie wyglądem i rozmiarami przypominającej konkurencyjnego Maca Mini upakowano szybki dysk SSD o pojemności 512 GB oraz 32 GB pamięci RAM.
Do tego bogaty zestaw złączy i modułów. Łączność bezprzewodową zapewnia Wi-Fi 6, ale w obudowie znajduje się też fizyczny port Ethernet. Deweloperzy, bo przede wszystkim do nich kierowany jest ten sprzęt, mogą też zrobić użytek z 3 portów USB-A oraz 2 USB-C.
Zewnętrzne monitory można natomiast podłączyć za pomocą złącza Mini Display port. Project Volterra obsługuje maksymalnie 3 wyświetlacze jednocześnie, z czego aż dwa mogą działać w rozdzielczości 4K przy odświeżaniu 60 Hz.
Dość mocna jak na tak niewielkie urządzenie specyfikacja ma ułatwić uruchamianie i testowanie wczesnych bądź nawet prototypowych wersji aplikacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby z Project Volterra korzystać jak ze zwykłego mini PC, uruchamiając na nim aplikacje biurowe, przeglądarki internetowe czy serwisy streamingowe.
Microsoft Volterra ARM Powered AI, czyli moc sztucznej inteligencji
Zunifikowany proces tworzenia aplikacji na ARM to nie jedyna zaleta Microsoft Dev Kit 2023. Deweloperzy mogą korzystać z potencjału sztucznej inteligencji dzięki procesorowi NPU wspierającemu maszynowe uczenie się. Mogą więc implementować w swoich aplikacjach rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji bez obawy o ogólną wydajność programu.
Osoby korzystające z Project Volterra do tworzenia własnych aplikacji mogą odblokować potencjał sztucznej inteligencji dzięki multi platformowemu silnikowi ONNX Runtime, który usprawnia proces tworzenia modeli sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia się z wykorzystaniem popularnych frameworków.
Microsoft Project Volterra – cena i dostępność
Microsoft wycenił Dev Kit 2023 dość atrakcyjnie. Urządzenie deweloperskie można kupić za 600 dolarów, co nie jest wygórowaną kwotą, biorąc pod uwagę jego możliwości. Problemem może być jednak dostępność produktu. Oficjalnie można go bowiem kupić wyłącznie w Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Project Volterra a przyszłość Windows ARM
Project Volterra to urządzenie przeznaczone przede wszystkim dla deweloperów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerobić go na Mini PC, ale nie na tym ten projekt polega.
Niewykluczone jednak, że udostępniając sprzęt w takiej formie, Microsoft szykuje podłoże do debiutu w pełni konsumenckiego urządzenia o podobnych wymiarach, bazującego na Windows ARM.
Byłaby to odpowiedź na konkurencyjne rozwiązanie od Apple – Maca Mini, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Biorąc pod uwagę poruszenie, jakie wywołał Project Volterra wśród zwykłych użytkowników, taki mini PC z systemem Windows mógłby zostać bardzo ciepło przyjęty przez rynek.
Aby jednak było to możliwe, system Microsoftu w edycji ARM musi oferować pełnię możliwości, a do tego potrzebne są aplikacje natywnie pisane w tej architekturze. I właśnie ten problem Project Volterra stara się rozwiązać.
WARTO PRZECZYTAĆ: