Qualcomm to firma, którą większość osób może kojarzyć z produkcją mikroprocesorów dla smartfonów. Ogłosiła właśnie, że wraz podjęła współpracę z przedsiębiorstwem technologicznym Truepic, które opracowało narzędzie do weryfikacji prawdziwości zdjęć. Już niedługo Qualcomm zacznie wbudowywać rzeczone narzędzie w czipy nowych smartfonów.

Narzędzie pozwoli dodawać do zdjęć wirtualną odznakę wiarygodności

Dzięki narzędziu wbudowanemu w czip smartfona w aplikacjach do robienia zdjęć i filmów pojawi się obok portretów czy time-lapse nowy, bezpieczny tryb. Zdjęcia wykonywane w jego ramach będą posiadały swoistą wirtualną odznakę wiarygodności.

W takim cyfrowym podpisie znajdą się m.in. informacje na temat tego, gdzie i kiedy zdjęcie zostało zrobione, a także jak pierwotnie wyglądało. Jeśli zdjęcie zostanie zmodyfikowane, będzie można łatwo do udowodnić, posługując się informacjami zawartymi w podpisie.

Ma to za zadanie wspomagać walkę z wysypem nieprawdziwych informacji i treści w mediach społecznościowych i nie tylko.

Już można dodać datę do zdjęcia, więc o co chodzi?

Faktycznie, w metadanych zdjęć już teraz można znaleźć między innymi datę ich wykonania, ale w praktyce stosunkowo łatwo jest tymi danymi manipulować, nie są one w związku z tym wiarygodne. Cyfrowego podpisu dodawanego dzięki nowemu narzędziu Truepic nie będzie równie łatwo podrobić czy oszukać.

Dlaczego? Stworzone przez Truepic narzędzie będzie umieszczane w dodatkowo chronionej części mikroprocesora, wykorzystywanej również m.in. do zabezpieczania odcisków palców i modeli twarzy używanych do odblokowywania smartfona.

Pierwsze smartfony wykorzystujące technologię Truepic pojawią się w 2021 roku

Truepic nie zdradziło, z jakimi dokładnie producentami smartfonów współpracuje, ale firma ujawniła, że pierwszych smartfonów wykorzystujących jej technologię możemy się spodziewać już w 2021 roku. Za pewną opłatą możliwość dodawania do zdjęć cyfrowego podpisu będzie mógł wprowadzić każdy producent wykorzystujący w swoich smartfonach mikroprocesor Qualcomma Snapdragon 856.

Warto wspomnieć, że Truepic pracuje m.in. z Adobe, aby sprawić, że zdjęcia posiadające odznakę wiarygodności będą w jakiś sposób wyróżnione w sieci, tak, jak przykładowo koło witryn z zabezpieczonym połączeniem widzimy na pasku adresu kłódkę.

Uważacie, że coś takiego jest dobrym pomysłem? Planujecie korzystać z opcji wykonywania zdjęć z cyfrową odznaką wiarygodności, kiedy już taka opcja będzie dostępna? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

No Mans Sky No Man’s Sky dostanie kolejną aktualizację!
Historia No Man’s Sky po prostu nie chce się skończyć. Uwierzycie, jeśli wam powiem, że słynna fatalna premiera tej gry miała miejsce osiem lat temu?
Co to gry Indie? Co to “gry Indie”?
W świecie zalanym przez produkcje AAA warto czasem mieć coś… innego. Ile razy można grać w kolejnego asasyna, Far Cry, Need for Speeda? Duże studia
baldur's gate 3 Baldur’s Gate 3 zacznie wspierać mody!
Często mówi się, że “to, co dobre, mogłoby trwać wiecznie”. W gamingu ciężko mówić o wieczności, gdy jesteśmy stale bombardowani nowymi tytułami, jednak są studia,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *