
Qualcomm to firma, którą większość osób może kojarzyć z produkcją mikroprocesorów dla smartfonów. Ogłosiła właśnie, że wraz podjęła współpracę z przedsiębiorstwem technologicznym Truepic, które opracowało narzędzie do weryfikacji prawdziwości zdjęć. Już niedługo Qualcomm zacznie wbudowywać rzeczone narzędzie w czipy nowych smartfonów.
Narzędzie pozwoli dodawać do zdjęć wirtualną odznakę wiarygodności
Dzięki narzędziu wbudowanemu w czip smartfona w aplikacjach do robienia zdjęć i filmów pojawi się obok portretów czy time-lapse nowy, bezpieczny tryb. Zdjęcia wykonywane w jego ramach będą posiadały swoistą wirtualną odznakę wiarygodności.
W takim cyfrowym podpisie znajdą się m.in. informacje na temat tego, gdzie i kiedy zdjęcie zostało zrobione, a także jak pierwotnie wyglądało. Jeśli zdjęcie zostanie zmodyfikowane, będzie można łatwo do udowodnić, posługując się informacjami zawartymi w podpisie.
Ma to za zadanie wspomagać walkę z wysypem nieprawdziwych informacji i treści w mediach społecznościowych i nie tylko.
Już można dodać datę do zdjęcia, więc o co chodzi?
Faktycznie, w metadanych zdjęć już teraz można znaleźć między innymi datę ich wykonania, ale w praktyce stosunkowo łatwo jest tymi danymi manipulować, nie są one w związku z tym wiarygodne. Cyfrowego podpisu dodawanego dzięki nowemu narzędziu Truepic nie będzie równie łatwo podrobić czy oszukać.
Dlaczego? Stworzone przez Truepic narzędzie będzie umieszczane w dodatkowo chronionej części mikroprocesora, wykorzystywanej również m.in. do zabezpieczania odcisków palców i modeli twarzy używanych do odblokowywania smartfona.
Pierwsze smartfony wykorzystujące technologię Truepic pojawią się w 2021 roku
Truepic nie zdradziło, z jakimi dokładnie producentami smartfonów współpracuje, ale firma ujawniła, że pierwszych smartfonów wykorzystujących jej technologię możemy się spodziewać już w 2021 roku. Za pewną opłatą możliwość dodawania do zdjęć cyfrowego podpisu będzie mógł wprowadzić każdy producent wykorzystujący w swoich smartfonach mikroprocesor Qualcomma Snapdragon 856.
Warto wspomnieć, że Truepic pracuje m.in. z Adobe, aby sprawić, że zdjęcia posiadające odznakę wiarygodności będą w jakiś sposób wyróżnione w sieci, tak, jak przykładowo koło witryn z zabezpieczonym połączeniem widzimy na pasku adresu kłódkę.
Uważacie, że coś takiego jest dobrym pomysłem? Planujecie korzystać z opcji wykonywania zdjęć z cyfrową odznaką wiarygodności, kiedy już taka opcja będzie dostępna? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ:





