Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Najpierw były kluczyki mechaniczne, teraz wiele samochodów można otwierać na odległość za pomocą specjalnych kluczyków, a już niedługo może stać się popularne otwieranie auta smartfonem. Nad właśnie taką technologią pracuje obecnie Samsung, we współpracy z między innymi Audi, BMW i Fordem.

Otwieranie samochodu smartfonem może być dostępne już w sierpniu

Póki co Samsung przewiduje debiut swojej nowej technologii już w sierpniu 2021 roku. Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie marki i modele będą obsługiwane, ale, jak wspomniano powyżej, Samsung współpracuje obecnie z BMW, Fordem i Audi, a także m.in. Genesis, więc można się spodziewać, że będą to przede wszystkim najnowsze auta tych marek.

Samsung przewiduje otwieranie samochodu telefonem na dwa sposoby: poprzez NFC i UWB. NFC będzie zapewne działać na podobnej zasadzie, jak w przypadku płatności bezgotówkowych – będzie trzeba po prostu przyłożyć smartfon do drzwi lub klamki. Niezbędny będzie więc model smartfona obsługujący NFC, aczkolwiek to akurat nie powinno być problemem, ponieważ moduł NFC wspierają już nawet budżetowe smartfony.

Znacznie ciekawszą i nowszą technologią jest UWB (Ultra Wide Band). Jak ona działa? Jeśli chodzi konkretnie o wykorzystywanie jej do odblokowywania auta, to jest ona w stanie określić bliskość do niego za pomocą niewielkich, przypominających światła ostrzegawcze impulsów. Dzięki temu drzwi zostaną automatycznie odblokowane w momencie, kiedy dojdziemy do pojazdu, nie szybciej ani później.

Technologia UWB może być także wykorzystywana do wielu innych zastosowań, jak chociażby sterowanie urządzeniami w “inteligentnych domach”. Samsung pracuje też nad nadajnikami UWB, które można przyczepić do jakiegoś obiektu, który często gubimy, aby w razie czego można było go łatwo odnaleźć.

Obecnie niewiele smartfonów obsługuje UWB

Niestety, NFC jest już czymś bardzo powszechnym, ale UWB niekoniecznie. Z obecnie dostępnych smartfonów UWB obsługują Galaxy Z Fold 2, Samsung S21 Plus i S21 Ultra, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, a także iPhone 11 i iPhone 12. Eksperymenty z tą technologią prowadzą jednak też inne marki, m.in. Xiaomi.

Samsung zapowiedziało, że swój cyfrowy klucz do samochodu będzie można dzielić z urządzeniami innych marek, na innych platformach. Oznacza to, że samsungowe klucze będą kompatybilne także z iPhone’ami.

Będzie też funkcja odnajdywania smartfona dzięki rozszerzonej rzeczywistości

Samsung pracuje także nad możliwością odnajdywania swojego samochodu na parkingu w rozszerzonej rzeczywistości. Wygląda to tak, że na ekranie smartfona widzimy przestrzeń przed nami, a także strzałki, wskazujące nam, gdzie iść.

samsung uwb
Źródło: Samsung

Rozszerzoną rzeczywistość wiele osób może znać głównie z gier mobilnych, takich jak Pokemon Go, ale jak widać ma ona także bardziej praktyczne zastosowania. Funkcja ta będzie jednak oczywiście w tym przypadku wymagała, aby smartfon obsługiwał UWB.

Podoba Wam się ta nowa inicjatywa Samsunga? Chcielibyście móc otwierać swój samochód telefonem, czy to przez NFC, czy UWB? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *