Wyświetlacze 3D (czy też wyświetlacze holograficzne) nie są konceptem nowym. Wciąż jednak są to produkty raczej niszowe, a do tego stosunkowo drogie. Najlepszym dowodem na to jest najnowszy wyświetlacz 3D od Sony, który będzie można zakupić już w listopadzie za powalające 5000 dolarów.

Spatial Reality Display to narzędzie przede wszystkim dla twórców efektów specjalnych i grafik komputerowych

Najnowszy sprzęt od Sony nosi nazwę Spatial Reality Display i ciężko tak naprawdę pokazać jego niesamowite efekty na zdjęciach czy wideo. To 15,6-calowy wyświetlacz 4K, który pozwala zobaczyć obiekty w 3D bez jakichkolwiek specjalnych okularów czy headsetów. Obrazki po prostu “wyskakują” z ekranu i można je oglądać z każdej strony. Co ciekawe, wyświetlacz jest wyposażony w głośniki.

Co więcej, wyświetlacz śledzi ruchy oczu, jeśli więc na przykład przekrzywimy głowę w jedną stronę, aby przyjrzeć się przedmiotowi z innego kąta, obróci się on na ekranie dla lepszej widoczności. Ten efekt można zobaczyć na opublikowanym przez Sony filmiku promocyjnym.

Produkt ten kierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów, którzy zajmują się zawodowo tworzeniem efektów specjalnych do filmów bądź grafik komputerowych. W szczególności takich, którzy nie chcą korzystać z headsetów VR, a wolą coś stacjonarnego, co można postawić na biurku. Z pewnością również dla amatorów korzystanie z takiego ekranu byłoby świetnym doświadczeniem, ale zaporowa jest cena, wynosząca wspomniane 5000 dolarów.

Wyświetlacz 3D Sony będzie używał m.in. Volksvagen

Sony już pochwaliło się, że nowy wyświetlacz 3D będzie używany przez Volksvagena, trafił rzekomo także do jednej z największych firm architektonicznych na świecie. Mają z niego korzystać także specjaliści od efektów specjalnych podczas tworzenia filmu Ghostbusters: Afterlife, mającego zadebiutować w 2021 roku.

Warto wspomnieć, że dla optymalnego działania urządzenia niezbędne jest podłączenie go do wystarczająco potężnego komputera. Sony zaleca minimum procesor Intel Core i7-9700K i kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2070 Super.

Podoba Wam się ten sprzęt? Chcielibyście wypróbować taki wyświetlacz 3D? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

1 Comment

  • john, 15 grudnia 2022 @ 17:22 Reply

    Volksvagen 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *