Square Enix pozbywa się całej garści kultowych serii (i ich twórców), z których jest wśród zachodnich graczy najlepiej znany. Sprzedana ma zostać m.in. seria Tomb Raider. Firma planuje uzyskane pieniądze przeznaczyć na inwestycje związane z między innymi… kryptowalutami.

300 milionów za garść kultowych marek – okazja życia

Nabywcą jest The Embracer Group – firma-matka garści uznanych deweloperów, takich jak Gearbox Software, Saber Interactive i THQ Nordic. Transakcja ma opiewać na 300 milionów dolarów i składać się z dwóch głównych komponentów.

Pierwszym z nich są studia znajdujące się dotychczas pod parasolem Square Enix: Crystal Dynamics, Eidos Montreal i Square Enix Montreal. Łącznie zatrudniają one około 1100 pracowników na całym świecie.

Drugi komponent to prawa własności intelektualnej do serii stworzonych przez wymienione wcześniej studia. Mowa tutaj o takich kultowych markach, jak Deus Ex, Tomb Raider, Thief i Legacy of Kain. Nowy właściciel będzie też miał prawo do dalszej sprzedaży starszych tytułów z tych serii.

300 milionów dolarów zdaje się być kwotą atrakcyjną, a wręcz wyprzedażową, biorąc pod uwagę, za ile w ostatnich latach sprzedawane są czołowe studia gamingowe. Choćby Gearbox, który został zakupiony przez The Embracer Group 2021, kosztował znacznie więcej – powalające 1,3 miliarda dolarów.

Na razie Square Enix i The Embracer Group podpisały “zgodę na sprzedaż” – transakcja najprawdopodobniej zostanie sfinalizowana między lipcem a wrześniem 2022.

Co dalej z Larą Croft i spółką?

Zaniepokojeni fani wymienionych wyżej serii zapewne zastanawiają się, czego mogą się spodziewać po The Embracer Group. Firma wypuściła oświadczenie, z którego zbyt wiele jednak nie wynika.

Nowy właściciel zapowiada kolejne części zakupionych serii – wymienił z nazwy konkretnie serię Tomb Raider, a więc fani Lary Croft powinni być zadowoleni. Podkreślił też, że jego misją jest “stworzenie wiodącego, niezależnego globalnego ekosystemu gier i rozrywki” – na rezultaty tych zapowiedzi będziemy pewnie musieli jeszcze trochę poczekać, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Kto wie, może transakcja ta wyjdzie społeczności gamingowej na dobre? Ciężko, żeby było gorzej niż dotychczas, kiedy to np. Square Enix od lat konsekwentnie udawał, że seria Deus Ex nie istnieje.

Square Enix nie był zadowolony z wyników swoich gier

Chociaż Tomb Raidery, Deus Exy czy np. Guardians of Galaxy osiągały niezłe wyniki sprzedażowe i cieszyły się dobrymi (lub nawet bardzo dobrymi) recenzjami graczy i krytyków, Square Enix wiecznie było z nich niezadowolone i narzekało w raportach finansowych.

Niektórych więc pewnie nie zaskoczył fakt, że firma postanowiła się wreszcie tych wszystkich serii i odpowiedzialnych za nie deweloperów pozbyć. Wiadomo już mniej więcej, na co zostaną przeznaczone pozyskane środki.

[…] Transakcja umożliwia uruchomienie nowych przedsięwzięć poprzez inwestycje w takie dziedziny, jak blockchain, sztuczna inteligencja i chmura – Square Enix

Co o tym wszystkim sądzicie? Cieszycie się, że Tomb Raider, Deus Ex i inne uznane marki znalazły nowy dom, a może wolelibyście, aby pozostały pod skrzydłami Square Enix? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *