Tym, co łączy internet z Twoją siecią jest tzw. protokół internetowy. Każde urządzenie w sieci posiada unikalny adres IP, który umożliwia jego kontakt z innymi komputerami w sieci, podobnie jak Ty posiadasz adres zamieszkania, który umożliwia Twoim znajomym wysłanie Ci poczty czy odwiedziny.

Adresy IP są przechowywane jako numery, gdyż nasze urządzenia nie mają problemu z wykorzystywaniem ich w takiej formie. Ludzie jednak preferują nazwy składające się ze słów, które są znacznie łatwiejsze do zapamiętania. Z tego też powodu powstał tzw. DNS (Domain Name System), który zamiast wpisywania ciągu liczb, pozwoli nam odwiedzić dowolną stronę, jeśli tylko znamy nazwę jej domeny, na przykład www.otvarta.pl. Umożliwi nam to dowolne urządzenie dopuszczające połączenie internetowe jak laptopy, telefon, komputer stacjonarny, a nawet lodówka. W obecnych czasach niemal każde urządzenie elektroniczne w Twoim domu posiada swój własny adres IP.

Kiedy wpisujesz w swojej wyszukiwarce wspominaną nazwę domeny, używa ona DNS, aby wyszukać dla niej odpowiedni adres IP. Dwie wersje tych właśnie adresów pozostają używane regularnie, a są to IPv4 oraz IPv6.

Pierwsza wersja wykorzystuje 4 liczby szesnastkowe oddzielone od siebie kropkami, na przykład dla domeny www.otvarta.pl będzie to 77.91.63.222.
Druga z wymienionych wersji cechuje się 8 liczbami tego typu, ale oddzielonymi dwukropkami, czyli na przykład 2005:0db8:82a3:0000:0000:5a3e:0370:6235.

W użyciu pozostaje aktualnie ponad 4,3 miliarda adresów IPv4, których kombinacje niemal całkowicie się już wyczerpały. Nie jest to jednak specjalnym problemem, gdyż istnieje o wiele więcej adresów IPv6, których nie zabraknie praktycznie nigdy.

 internetmobilnyotvarta.jpeg

Czym jest stały adres IP?

Stały adres IP jest, jak sama nazwa wskazuje, adresem, który nie ulega zmianie. Po przydzieleniu konkretnego numeru do Twojego urządzenia pozostaje on zazwyczaj taki sam, aż do momentu wycofania sprzętu z eksploatacji lub zmiany architektury Twojej sieci. Tego typu adresy są zazwyczaj wykorzystywane przez serwery lub inne istotne urządzenia. Są one przydzielane przez dostawców internetu (ISP), więc to czy Twoje urządzenie posiada taki adres lub nie, zależne będzie od zawartej umowy. Zazwyczaj stałe adresy IP bywają droższe.

Stały adres IP może funkcjonować w oparciu o zarówno IPv4, jak i IPv6, gdyż w tym przypadku istotnym jest sam fakt statyczności adresu, nie jego formy. Co prawda, aktualnie większość adresów tego rodzaju działa jako IPv4, aczkolwiek niewykluczone, że w przyszłości każde urządzenie będzie posiadało unikalny, stały adres IPv6.

Zalety oraz wady stałego adresu IP

Nie istnieje idealne IP do każdego zastosowania w każdych okolicznościach. Sami musimy podjąć decyzję czy dany rodzaj adresu będzie dla nas lepszy, czy gorszy. Niemniej jednak w ogólnym ujęciu uznać można, iż statyczne rozwiązanie będzie lepszym wyborem dla wykorzystania biznesowego, a adres dynamiczny dla użytku domowego.

Zalety

Łatwiejsza obsługa DNS – stałe adresy IP są znacznie prostsze do ustawienia oraz zarządzania z serwerami DNS.

Hosting serwera – hostując swój serwer sieciowy, mailowy lub inny oraz posiadając statyczne IP, umożliwiasz swoim klientom mniej skomplikowane wyszukanie Twojej działalności przy użyciu DNS.

Wygodny dostęp zdalny – stałe IP sprawia, że praca zdalna poprzez VPN (Virtual Private Network) jest łatwiejsza.

Lepsza jakość komunikacji – posiadając statyczne IP, Twój głos będzie charakteryzował się lepszą jakością podczas telekonferencji.

Dokładniejsza lokalizacja – finalnie, ten rodzaj IP pozwala na bardziej precyzyjną geo-lokalizację, gdyż wszelkie usługi się tym zajmujące mają ułatwione zadanie, kiedy przychodzi do namierzenia fizycznego miejsca znajdowania się urządzenia o stałym adresie IP.

Wady

Większa podatność na zhakowanie – stałe IP pozwala potencjalnym hakerom na łatwiejsze namierzenie Twojego serwera w sieci, a tym samym łatwiejsze jego zaatakowanie.

Wyższe koszty – dostawcy internetu oferujący stałe adresy IP często domagają się za nie większej opłaty, aniżeli ma to miejsce w przypadku adresów dynamicznych.

Bezpieczeństwo – z jednej strony statyczne IP ułatwia pracę zdalną za pomocą VPN, aczkolwiek z drugiej strony wręcz wspomnianego oprogramowania wymaga. W innym wypadku namierzenie lokalizacji naszego sprzętu będzie relatywnie proste.

Jakiego dostawcę wybrać?

Wybierając swojego dostawcę usług internetowych lub telekomunikacyjnych, należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Przede wszystkim dostawca taki powinien być wiarygodny oraz solidny. Następnie powinien wprowadzać najnowsze technologie do swojej oferty relatywnie szybko, gdyż to pozwoli naszej firmie lub nam samym nie tylko być na bieżąco z jakością samego połączenia, ale przede wszystkim z jego bezpieczeństwem. Finalnie dostawca taki musi oferować rozsądne ceny, które w połączeniu z wysokiej jakości świadczeniem usług stworzą mieszankę, dzięki której nie będziemy musieli zajmować swoich myśli na tym, jaką drogą uzyskać najlepszy dostęp do internetu, ale co dzięki temu dostępowi możemy osiągnąć.

Niewątpliwie na rynku znajduje się sporo firm świadczących tego typu usługi, ale tylko nieliczne są w stanie zaproponować tak bogaty pakiet wspomnianych powyżej aspektów, jak może to zrobić Otvarta. Decydując się na współpracę z nami, otrzymują Państwo przede wszystkim mnogość opcji dostępu do internetu mobilnego, między innymi adresy IP dynamiczne oraz stałe, zarówno do zastosowań domowych, jak i biurowych czy telemetrycznych, ale także wybór pomiędzy adresami prywatnymi i publicznymi. Co więcej, posiadanie wspomnianych dogodności wiązać się będzie z umową na czas nieokreślony, która jest zdecydowanie korzystniejsza, aniżeli dostęp do internetu na kartę. Jesteśmy również liderem w kwestii technologii, gdyż jako jeden z pierwszych operatorów w Polsce wprowadziliśmy technologię 5G będącą absolutnym przełomem w kwestii połączeń sieciowych. Posiadamy nowoczesną infrastrukturę, która umożliwia spokojne korzystanie z naszych usług bez obaw o spowolnienia czy obciążenia.

To jednak nie wszystko, najwięksi producenci urządzeń elektronicznych, tacy jak Apple planują, aby od przyszłego roku ich urządzenia wykorzystywały jedynie technologię eSIM. W przypadku operatora, który taką technologią nie dysponuje, mogą zaistnieć poważne problemy z dostawą usług. Otvarta już teraz wprowadza do swojej oferty karty eSIM, wyprzedzając nie tylko producentów, ale również konkurencję. Nasza przewaga nad rynkiem została również potwierdzona przez serwis www.komorkomat.pl, gdzie nasza oferta internetu 21GB za 18,99 (rozmowy oraz SMS bez limitu, HD VOICE, 5G w pakiecie) od roku cieszy się tytułem bestsellera.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *