System VAR (ang. video assistant referee), czyli potocznie wideoweryfikacja, to technologia powtórek, która używana jest podczas meczów piłki nożnej. System VAR stosowany jest w celu zapobiegania ewentualnym błędom popełnianych przez sędziów boiskowych w kluczowych chwilach meczu. Począwszy od 2017 roku, wideoweryfikację stosuje się w większości meczów piłki nożnej wysokiej ligi.

var system

Jak działa VAR w piłce nożnej?

Wideoweryfikacja jest obsługiwana przez specjalnie wyszkolonych sędziów VAR, zwanych też nieraz asystentami wideo. W trakcie meczu jeden bądź kilku takich sędziów znajduje się w uprzednio przygotowanym pokoju/pojeździe (VOR), do którego transmitowana jest rozgrywka z wielu kamer obecnych na boisku. Arbiter główny posiada stałe łącze z VOR i w razie wystąpienia niejasnej sytuacji prosi asystentów wideo o jej zweryfikowanie.

Po obejrzeniu powtórki sędziowie VAR przekazują arbitrowi swoje sugestie i opinie na temat zagrania. Po przeprowadzeniu takiej weryfikacji arbiter główny ma dwie opcje: albo akceptuje decyzję zasugerowaną przez sędziów VAR, albo podchodzi do multimedialnego punktu przygotowanego obok boiska, ogląda powtórkę i podejmuje swoją własną decyzję.

Co bardzo ważne: kamery systemu VAR mogą nagrywać jedną akcję pod wieloma kątami, a nieraz nawet w zwolnionym i super zwolnionym tempie. Dzięki temu sędziowie mogą niezwykle dokładnie ocenić sytuację przed wydaniem ostatecznego osądu.

Kiedy stosuje się system VAR podczas meczu?

Aktualnie system VAR może być użyty tylko w czterech określonych przypadkach:

  • Gol — uznanie/nieuznanie gola po strzeleniu bramki.
  • Rzut karny — Podyktowanie bądź niepodyktowanie rzutu karnego po danej sytuacji.
  • Czerwona kartka — Anulowanie czerwonej kartki po dokładniejszym przeanalizowaniu sytuacji. Druga żółta kartka nie może podlegać takiej weryfikacji.
  • Ukaranie nieodpowiedniego zawodnika żółtą lub czerwoną kartką — “Przekazanie” żółtej/czerwonej kartki innemu piłkarzowi w razie pomyłki arbitra.

system var w piłce nożnej

Warto pamiętać, że jedynie sędzia lub asystent wideo może domagać się odtworzenia powtórki i przeanalizowania zagrania. W wypadkach, kiedy gracz lub trener danej drużyny próbuje wymusić na sędziach skorzystanie z systemu VAR, zostaje on wtedy odpowiednio ukarany (zazwyczaj żółtą kartką).

Wideoweryfikacja w Polsce i na świecie

Po raz pierwszy Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) pozwoliła na próbne przetestowanie systemu VAR w sierpniu 2016 podczas meczu pomiędzy New York Red Bulls II oraz Orlando City B. Kolejnym testem było towarzyskie spotkanie Włochy kontra Francja, które odbyło się w tym samym roku w mieście Bari.

Pierwszym meczem “o stawkę” z udziałem systemu VAR było za to spotkanie w australijskiej A-League pomiędzy Melbourne City FC a Adelaide United. Zaraz po tym system VAR został wprowadzony w amerykańskiej lidzie Major League Soccer (sezon 2017), w niemieckiej Bundeslidze (sezon 2017/2018), włoskiej Serie A (sezon 2017/2018) i w portugalskiej Primeira Liga (sezon 2017/2018).

W 2017 VAR został wprowadzony także do polskiej Ekstraklasy. Pierwszy spotkaniem z użyciem wideoweryfikacji był mecz pomiędzy Koroną Kielce a Legią Warszawa z 28 maja 2017 roku. Nie wykorzystaną wtedy jednak pełnego potencjału VAR, jako że asystenci wideo nie mieli łączności z głównym arbitrem spotkania. VAR w pełnej okazałości zadebiutował na polskiej murawie dopiero 17 lipca 2017 podczas meczu Legia Warszawa — Arka Gdynia w superpucharze Polski 2017.

Od czasu swojej oficjalnej “premiery” w 2017 roku, VAR został wdrożony do znacznej części rozgrywek wysokiego i najwyższego szczebla. Był on stosowany m.in. podczas Mistrzostw Świata w roku 2018, Mistrzostw Europy w 2020 oraz w niedawnych Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze.

Czy system VAR ma jakieś wady?

Mimo swoich oczywistych zalet, system VAR zdążył zebrać sporo negatywnych opinii od fanów piłki nożnej. Powodów na to jest kilka, konkretnie:

  • Stosowanie VAR zaburza “rytm” meczu — Przeanalizowanie danego zagrania wymaga zrobienia przerwy w meczu. Przez to kilkukrotne użycie VAR w jednym spotkaniu może znacząco zaburzyć ciągłość i swoisty “rytm” meczu.
  • Liczba sytuacji, w których można skorzystać z VAR, jest mocno ograniczona — VAR używany jest tylko w 4 określonych sytuacjach wysokiej wagi, co może doprowadzić do spięć przy mniej istotnych decyzjach.
  • VAR nie jest wystarczająco precyzyjny do spalonych — Według przeprowadzonych analiz VAR nie wyznacza rzetelnie linii spalonego w bardzo szybkich i dynamicznych akcjach.

system var ekstraklasa

Inne technologie wykorzystywane w piłce nożnej

Poza systemem VAR w piłce nożnej wykorzystywane są też inne nowoczesne technologie pomagające sędziom podjąć odpowiednią decyzję. Najważniejsze z nich to goal-line i nowa technologia offside. Poniżej pokrótce wyjaśniamy działanie obu tych technik.

Technologia goal-line

Goal-line to system określający, czy piłka całym swoim obwodem przekroczyła linie bramki (innymi słowy: czy na pewno padł gol). Technologia goal-line wykorzystuje specjalne czujniki umieszczone w piłce oraz kamery umiejscowione na wybiegu stadionu i pod dachem. Po wykryciu gola, system goal-line przekazuje informacje na zegarek głównego arbitra.

Półautomatyczna technologia offside

SAOT (ang. semi automated offside technology) wykorzystuje kamery umieszczone na dachu stadionu do dokładnego określenia pozycji zawodników. Dodatkowo czujniki w samej piłce przesyłają do systemu SAOT informacje o jej położeniu. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne stwierdzenie czy na pewno doszło do spalonego. Pierwszy raz technologia SAOT została użyta na mundialu w Katarze, a teraz jest wykorzystywana m.in. w Champions League.

system var zasady
Źródło: FIFA

Podsumowanie

Teraz już wiecie, czym jest system VAR w piłce nożnej i jakie są jego największe zalety oraz wady. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, czy według Was weryfikacja w meczach się sprawdza, czy raczej potrzebuje jeszcze wielu poprawek! Jesteśmy bardzo ciekawi waszego zdania.



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

ps5 pro Sony zapowiedziało PS5 Pro!
Od wycieku specyfikacji Ps5 Pro minęło już trochę czasu, jednak śmiało można rzec, że w świecie gamingu to nic wielkiego. Na wczorajszej konferencji Sony wreszcie
Wyniki ERC 2024 Zdecydowany zwycięzca! Sprawdź wyniki ERC 2024!
Jubileuszowa, dziesiąta edycja European Rover Challenge przeszła do historii! Po trzech dniach zmagań na specjalnie przygotowanym Marsyardzie (terenie odzwierciedlającym fragment czerwonej planety) poznaliśmy wyniki ERC
Gornik astronauta na ERC 2024 Skąd astronauta w Krakowie? Zbliża się ERC 2024!
W ostatni weekend miasto królów obiegła zaskakująca informacja: przed głównym wejściem do Akademii Górniczo-Hutniczej pojawił się… sporych rozmiarów astronauta. W rzeczywistości jedna z postaci tworzących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *