Choć szczoteczka soniczna również zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, to te drugie uważane są za osobny rodzaj urządzeń do higieny jamy ustnej, tożsamy ze szczoteczkami obrotowymi, inaczej rotacyjnymi. Dla lepszego rozróżnienia przyjęło się, że szczoteczki soniczne posiadają podłużną, a elektryczne – okrągłą główkę. Jakie są różnice, a jakie podobieństwa między urządzeniami sonicznymi i rotacyjnymi? Którą szczoteczkę należy wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, aby uzyskać odpowiedzi na zadane pytania.
Zarówno szczoteczki soniczne, jak i rotacyjne charakteryzują się komfortem użytkowania oraz wysoką skutecznością w usuwaniu nieczystości. Oba rodzaje szczoteczek mają istotną przewagę nad modelami tradycyjnymi, które wykonują jedynie kilkaset ruchów w ciągu minuty, podczas gdy elektryczne – nawet kilkadziesiąt tysięcy.
Niemal każda szczoteczka elektryczna, nieważne, czy soniczna, czy też obrotowa, posiada timer, który pilnuje właściwego czasu szczotkowania zębów. Podobnie jest w przypadku czujnika nacisku, który informuje nas, gdy przyciśniemy zbyt mocno główkę szczoteczki do powierzchni zębów.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj szczoteczki elektrycznej stosujesz, dzięki regularności oraz odpowiednim technikom skutecznie zadbasz o higienę swojej jamy ustnej, zapobiegając przy tym próchnicy, paradontozie czy innym dolegliwościom i schorzeniom.
Szczoteczka soniczna i elektryczna – różnice
Różnice między szczoteczką soniczną a elektryczną dotyczą następujących kwestii i zagadnień:
- szczoteczki elektryczne dzielimy na rotacyjne oraz rotacyjno-pulsacyjne – w tych pierwszych okrągła główka obraca się w lewo i w prawo, podczas gdy w tych drugich – dodatkowo do przodu i do tyłu
- działanie szczoteczek sonicznych oparte jest o pracę fal dźwiękowych, co sprawia, że najlepszym ruchem w tym przypadku jest ruch wymiatający, kiedy to włókna poruszają się na boki z dużą częstotliwością
- szczoteczki elektryczne oscylacyjne poruszają się z prędkością kilkunastu tysięcy ruchów oscylacyjnych na minutę pracy, a rotacyjno-pulsacyjne – z prędkością ruchów pulsacyjnych na poziomie nawet 48 000
- szczoteczki soniczne wykonują aż do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy.
Działanie szczoteczki sonicznej i elektryczne
Jak wspomniano nieco wyżej, włókna szczoteczek sonicznych poruszają się z prędkością do 96 000 ruchów na minutę. To pozwala na skuteczne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz zakamarków aparatów ortodontycznych. Urządzenie soniczne to również dobre rozwiązanie dla osób posiadających implanty, mosty i korony. Włókna wykonują wiele ruchów wymiatających, w wyniku czego mamy do czynienia z połączeniem się ze sobą cząsteczek śliny, wody i pasty. Powstałe mikrobąbelki są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. kieszonek dziąsłowych czy przestrzeni międzyzębowych, skutecznie je przy tym oczyszczając.
Jakie są zalety stosowania szczoteczki sonicznej?
Stosowanie szczoteczki sonicznej niesie za sobą następujące korzyści:
- odświeżanie oddechu
- komfort użytkowania
- redukcja osadów i przebarwień
- przywrócenie naturalnej bieli zębów
- docieranie do trudno dostępnych miejsc
- poprawę ogólnego stanu zdrowia zębów i dziąseł
- ograniczenie gromadzenia się kamienia nazębnego
- skuteczne oczyszczanie implantów, mostów i aparatów ortodontycznych
- usuwanie do sześciu razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka tradycyjna.
Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Którą wybrać?
To zależy od tego, jakiej szczoteczki używaliśmy do tej pory. Jeżeli była to szczoteczka tradycyjna, to każdy model szczoteczki sonicznej sprawi, że poczujemy różnicę w codziennej pielęgnacji naszej jamy ustnej. Warto też sprawdzić ranking szczoteczek sonicznych gdzie opisane są poszczególne modele i ich właściwości.
Urządzenia soniczne są delikatniejsze dla dziąseł oraz dla szkliwa, a to ze względu na towarzyszący ich pracy ruch wymiatający. Rekomendowane są także w przypadku osób z nadwrażliwością czy tendencją do występowania stanów zapalnych w jamie ustnej. Stosując ten rodzaj szczoteczki, nie musisz zbytnio przykładać się do wykonywania perfekcyjnych ruchów. Mycie zębów urządzeniem sonicznym jest wygodniejsze niż ta sama czynność wykonywana za pomocą urządzenia rotacyjnego. Szczoteczki elektryczne lepiej docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej z powodu okrągłej główki czyszczącej, jednak ich stosowanie może wymagać od nas większego zaangażowania i precyzji. Ważne jest to, aby nie dociskać końcówki zbyt mocno do powierzchni szkliwa. W poradzeniu sobie z tym nawykiem pomoże nam czujnik kontroli nacisku.
Jeśli nigdy nie posiadaliśmy zarówno szczoteczki sonicznej, jak i rotacyjnej, na samym początku możemy zdecydować się na tej drugi model, gdyż z reguły zapłacimy za niego nieco mniej.
WARTO PRZECZYTAĆ: