Sztuczna skóra, wytwarzana przy pomocy meduzy o właściwościach przypominających ludzką skórę – na taki pomysł wpadli naukowcy z meksykańskiego Scientific Research Center. Może on znaleźć zastosowanie między innymi w naprawie skóry po operacjach czy poparzeniach.

Sztuczna skóra dzięki meduzom

Do odbudowywania skóry wykorzystuje się rusztowania komórkowe – zarówno sztuczne, jak i naturalne. Mają one za zadanie podtrzymać budującą się strukturę, a także pomóc w utrzymaniu parametrów sprzyjających szybkiej odbudowie tkanek. Rzecz w tym, że żeby ciało takie rusztowanie zaakceptowało, musi ono być wykonane z właściwego materiału. Obecnie stosuje się w tym zakresie różne mniej lub bardziej skuteczne rozwiązania.

Tak się szczęśliwie składa, że tytułowe meduzy mają właściwości przypominające ludzką skórę i zdają się do tego celu doskonale nadawać.

Ekscytującą rzeczą odnośnie do tego projektu jest to, że meduzy, które wybraliśmy do stworzenia rusztowania, wyglądają jak ludzka skóra – zarówno naskórek, jak i skóra właściwa – w ich strukturze i składzie chemicznym. Dodatkowo, analizy, które wykonaliśmy, na razie na poziomie in vitro, wskazują, że są one bezpieczne i biokompatybilne. – Naveli Rodríguez-Fuentes, szef projektu

Gatunek meduzy, który został wykorzystany przez meksykańskich naukowców, nosi nazwę Cassiopea andromeda. Często stosuje się wobec niej również określenie “upside-down jellyfish”, czyli meduza do góry nogami. Poniżej możecie zobaczyć, jak takie osobniki wyglądają.

cassiopea andromeda
Źródło: Wikipedia

Jak to dokładnie działa?

Cały proces jest stosunkowo prosty. Naukowcy pozyskują meduzy, a następnie oddzielają od nich parzącą część. Potem zamrażają je, wysuszają (zastosowana metoda nosi nazwę liofilizacja i stosuje się ją między innymi do produkcji żywności) i wybielają. Kolejnym krokiem jest odwodnienie ich przy pomocy alkoholu, aby stworzyć gąbczaste struktury, które będą podstawą rusztowania.

sztuczna skóra
Źródło: Digital Trends

Do czego to może posłużyć?

Pierwotnie sztuczna skóra stworzona w ten sposób miała posłużyć do rozwiązania problemu skóry cukrzycowej, która jest w Meksyku sporym problemem. Jednak naukowcy przewidują, że zastosowań może być znacznie, znacznie więcej, i metoda ta przyda się wszędzie tam, gdzie dochodzi do utraty skóry i trzeba ją odbudować (czyli na przykład przy poważnych poparzeniach).

W założeniu projekt w pewnym momencie ma stać się komercyjny. Aktualnie wciąż znajduje się na etapie testów i poszukuje inwestorów, nie da się jednak ukryć, że zdaje się mieć spory potencjał.

Co o tym wszystkim sądzicie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!


Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

cult of the lamb Devolver Digital ujawnia, które gry zarabiają najwięcej i strategię na przyszłość
Devolver Digital, jedna z najpopularniejszych firm zajmujących się wydawaniem gier indie, ujawnia szczegóły dotyczące swoich największych sukcesów finansowych. To jednak nie wszystko. Ciekawsza dla graczy
overwatch 2 invasion Nowy tryb gry w Overwatch 2!
W najnowszym patchu do Overwatch 2 pojawiły się nie tylko tradycyjne zmiany w balansie klas oraz nowy sezon. Blizzard wprowadził nowy tryb gry o nazwie
cult of the lamb W co pograć przez Wielkanoc?
Święta mają tę wspaniałą zaletę, że dają nam wiele wolnego czasu na nadrobienie pewnych zadań. Jakich? Np. ogrania kupki wstydu. Na pewno macie tego sporo,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *