Jaki telefon lepiej kupić? Stacjonarny czy komórkowy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Telefon – jeden z największych wynalazków w historii ludzkości

Powyższy podtytuł nie jest przypadkowy, zdaniem wielu ekspertów i uczonych to właśnie telefon uważany jest za jedno z największych dzieł naszej cywilizacji. Telefony sprawiły, że świat dosłownie stał się mniejszy, możemy bez trudu skontaktować się z osobą na drugim końcu globu. A wraz z rozwojem technologii telefony zyskały znacznie szerszą funkcjonalność – dzisiejsze smartfony stały się osobistymi i wyjątkowo funkcjonalnymi urządzeniami.

W XXI wieku telefony komórkowe często pełnią funkcję telefonów stacjonarnych. Wbrew pozorom sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy. Czym jednak charakteryzują się telefony stacjonarne i telefony komórkowe? Który z nich lepiej wybrać?

Telefon stacjonarny

Telefon stacjonarny wykorzystywany jest coraz rzadziej, nie znaczy to jednak, że to rozwiązanie wychodzi z mody czy jest zwyczajnie gorsze. Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujesz. Z uwagi na to, że telefon stacjonarny ma ograniczony zasięg, może być wykorzystywany wyłącznie w określonym miejscu. Z drugiej jednak strony telefon stacjonarny nie straci zasięgu tak, jak ma to miejsce w przypadku telefonu komórkowego. Wyjątkiem jest jedynie przerwanie kabli telefonicznych, do czego w praktyce dochodzi niezmiernie rzadko.

Telefon komórkowy

Telefon komórkowy to natomiast przede wszystkim funkcjonalność i mobilność. Urządzenia te działają wszędzie tam, gdzie działa wybrana sieć GSM. W Polsce jest to teren prawie całego kraju, w związku z czym wybrany numer nie musi być obsługiwany wyłącznie w danym mieszkaniu czy biurze. Ponadto dzisiejsze smartfony oferują niesamowitą funkcjonalność, którą z powodzeniem wykorzystasz do pracy, nauki czy rozrywki. Chodzi tu m.in. o pełną współpracę z szybkim, mobilnym internetem.

Bezprzewodowy telefon stacjonarny

Jak wspomnieliśmy, nierzadko telefony komórkowe spełniają funkcje telefonów stacjonarnych. Tradycyjne komórki mają kartę SIM, przez co mogą bez trudu łączyć się z nadajnikami GSM. Sprawia to, że możesz z nich korzystać nie tylko w całym mieszkaniu, ale i dowolnym innym miejscu. Bezprzewodowy telefon stacjonarny natomiast komunikuje się z bazą podłączoną do sieci przy użyciu fal radiowych, w związku z czym jego zasięg jest ograniczony. Korzystając z komórki jako telefonu stacjonarnego, możesz oczywiście nie tylko wykonywać połączenia, ale i wysyłać wiadomości tekstowe czy multimedialne. Jeśli jednak chcesz, aby dany numer miał niemal nieograniczony zasięg, konieczne jest wykorzystanie standardowego numeru komórkowego. Jest to zatem pewnego rodzaju połączenie telefonów komórkowych z telefonami stacjonarnymi.

Jaki telefon wybrać?

Na tak zadane pytanie nie da się udzielić jednoznacznej i ostatecznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od tego, czego w rzeczywistości potrzebujesz. Jeśli często się przemieszczasz i potrzebujesz telefonu, który zapewni Ci kontakt z innymi w różnych lokalizacjach, wybierz telefon komórkowy. Smartfon przyda Ci się także wtedy, gdy zależy Ci na uniwersalności wykorzystania oraz funkcjonalności. Telefon stacjonarny to bardziej tradycyjne rozwiązanie, zapewnia jednak możliwość połączenia nawet przy fatalnej pogodzie czy innych niekorzystnych okolicznościach. Argumentem przemawiającym za jedną bądź drugą stroną jest też cena, ta jednak zależy od indywidualnej oferty danego operatora. Co zatem wybrać? Najpierw sprecyzuj swoje wymagania, a wtedy rozwiązanie problemu stanie się jasne!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *