Warcraft 3 Reforged, czyli remake znanego i lubianego Warcrafta 3, zawiódł graczy na wielu poziomach. Nie on pierwszy i zapewne nie ostatni. Jednak tym razem stwierdzono, że miarka się przebrała. Fani marki zdecydowali się odgryźć Blizzardowi, jednak, co oczywiste, mają w tym zakresie ograniczone możliwości. Co zrobili? Obniżyli ocenę użytkowników gry na Metacriticu do rekordowo niskiego poziomu, stosując przy tym ciekawą taktykę.

Warcraft 3 Reforged z oceną… 0.5/10

Tak jest, dobrze przeczytaliście. Obecna ocena Warcrafta 3 Reforged na Metacriticu to zawrotne 0.5/10, a wyłoniono ją na podstawie opinii 20 884 graczy.

Dla porównania, Warcraft 3 Reforged ma ocenę krytyków na poziomie 64, co Metacritic określa jako “przeciętne albo mieszane oceny”. Trzeba jednak wskazać, że tytuł ten został oceniony przez zaledwie 9 krytyków, z czego dwóch wystawiło mu ocenę pozytywną, a siedmiu mieszaną. Najwyższa zarejestrowana ocena od krytyka wynosi 80 i opublikowano ją na portalu Jeuxvideo, z kolei najniższa – 50, z portalu Gamer.no.

Jaka gra wcześniej miała najniższą ocenę?

Celem kampanii obniżania ocen gry na Metacriticu było właśnie to, czego tematem jest ten artykuł – uczynienie jej najniżej ocenioną przez graczy grą w historii. Okazało się jednak w pewnym momencie, że samo wystawianie grze ocen na poziomie 1/10 nie wystarczy, aby wystarczająco szybko ten cel osiągnąć. Rozwiązanie? Szybkie podniesienie oceny gry, która poprzednio nosiła ten niechlubny tytuł.

Mowa o Day One: Garry’s Incident, mało znanej grze Survival/Action-Adventure z 2013 roku, która jeszcze niedawno mogła pochwalić się oceną krytyków na poziomie 0.4/10 (aczkolwiek trzeba wskazać, że ocen tych było znacznie mniej niż w przypadku gry Blizzarda, bowiem jedynie około półtora tysiąca). Teraz jest to nieco wyższe 0.7/10, co sprawiło, że to właśnie Warcraft 3 Reforged stał się najgorzej ocenianą przez graczy grą w historii.

Za co Warcraft 3 Reforged jest tak znienawidzony?

Ciężko o rok, kiedy jakaś premiera czy sytuacja nie zdenerwuje graczy, co często prowadzi właśnie do tego typu kampanii. Wystarczy przypomnieć sobie sytuację ze spamowaniem negatywnymi recenzjami GTA V na Steamie. Co było przyczyną? Wydawca Take Two wydał nakaz zaprzestania działalności twórcom popularnego narzędzia moderskiego, OpenIV. Jeśli zaś chodzi o konkretnie Metacritica, to na myśl przychodzi chociażby Metal Gear Survive, gra znienawidzona przez fanów marki za nacisk na mikrotransakcje i niską jakość. Jednak nawet ona może się pochwalić ocenami od graczy na poziomie 1.2. Co jest takiego w tym remake’u, że gracze zareagowali aż tak brutalnie?

Skrócona lista zarzutów wygląda następująco:

  • słaba jakość scenek przerywnikowych w porównaniu do zapowiedzi
  • liczne bugi, crashe i glicze
  • gorszy UI
  • problemy z połączeniem przy grach wieloosobowych (które dotykają też oryginalnej gry, ponieważ działają teraz na tych samych serwerach)
  • wycięcie zawartości z oryginału: m.in. klanów, profili, zautomatyzowanych turniejów
  • zasady dyktujące, że wszystkie stworzone przez użytkowników tzw. “custom games” należą do Blizzarda.

Krótko mówiąc –  jest źle. Zwłaszcza, że cena tego remake’u to niebagatelne 40 dolarów. Niektórzy posiadacze oryginalnego Warcrafta 3 narzekają także, że Blizzard wymusza na nich aktualizację do remake’u, co wymaga pobrania 30GB danych (a oryginalna gra ważyła… 2GB).

To kolejna z serii wpadek Blizzarda

Nie da się ukryć, że ostatnie kilka lat nie było dla Blizzarda zbyt łaskawe, przynajmniej pod względem PR-owym. Kontrowersja związana z Warcraftem 3 Reforged to tylko kolejna z serii wpadek, które nadszarpnęły poważnie w ostatnim czasie jego reputację.

Nie spotkało się z zadowoleniem graczy również między innymi ogłoszenie Diablo Immortal, gry na smartfony, która zdecydowanie nie jest tym, na co liczono, jeśli chodzi o markę Diablo. Warto także przypomnieć o zeszłorocznej aferze z Blitzchungiem, esportowcem grającym w Hearthstone, który został przez Blizzarda zbanowany za… wspieranie protestów w Hong Kongu.

Co o tym wszystkim sądzicie? Zgadzacie się z postępowaniem graczy, a może uważacie, że to mimo wszystko przesada?

Gry - zobacz ceny

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *