W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez cały rok panują jednakowe warunki, gdyż nie dochodzi w nim do wahań wilgotności i temperatury powietrza bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz budynku. W nowoczesnych powierzchniach magazynowych można zatem składować więcej różnych towarów przez dłuższy czas. Dowiedz się więcej o wpływie wilgotności powietrza na funkcjonowanie magazynu.

Jak utrzymuje się stałą wilgotność w magazynie?

Utrzymanie stałej wilgotności w magazynie zależy id nowoczesnych systemów, w których skład wchodzą urządzenia grzewcze, klimatyzatory, nawilżacze przemysłowe, a także liczne czujniki, które regulują działanie systemu. Utrzymanie optymalnej wilgotności w magazynie zależy zatem rozbudowanej instalacji, która w zależności od potrzeb może utrzymywać jednakowe warunki w całej powierzchni magazynowej lub w określonych jej częściach.

Stała wilgotność powietrza w magazynie ma kluczowe znaczenie w wielu branżach. Zbyt wysoka lub za niska wilgotność może uniemożliwiać składowanie niektórych towarów, zwiększać ryzyko pożarowe lub przyczyniać się do rozwoju groźnych drobnoustrojów (np. pleśni). Urządzenia grzewcze  i klimatyzatory usuwają nadmiar wilgoci z powietrza np. w deszczowe dni. Dzięki nim osusza się powietrze, które dostaje się do magazynu podczas otwierania bramy wyjazdowej dla samochodów dostawczych. Z kolei nawilżacze przemysłowe zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu powietrza. Podnoszą jego wilgotność w okresie grzewczym oraz w okresie upałów, by zapewnić optymalne warunki przechowywania towarów i pracy dla magazynierów.

Wilgotność powietrza a wpływ na składowane towary

Wilgotność powietrza w magazynie wpływa zarówno na towary składowane luzem, jak i zapakowane w opakowania tekturowe i papierowe. W przypadku opakowań z tektury dotyczy to opakowań zbiorczych i jednostkowych, które powstają ze standardowej tektury falistej niepokrytej żadną warstwą ochronną. Niska wilgotność powietrza sprawia, że towary są narażone na powstawanie ładunków elektrostatycznych. Są to ładunki, które mogą przyczyniać się m.in. do uszkodzeń układów elektronicznych. Ponadto nadmiernie wysuszone powietrze zwiększa ryzyko pożaru i utrudnia jego ugaszenie.

Nadmiernie wysoka wilgotność powietrza ma z kolei niekorzystny wpływ na towary i surowce o właściwościach higroskopijnych. Leki, chemia gospodarcza, bądź sypkie materiały budowlane wchłaniają wodę z powietrza, dlatego gdy jest jej za dużo, zaczynają się zbrylać. Zbrylone produkty i surowce często nie nadają się do dalszego wykorzystania, dlatego konieczna jest ich ochrona przed składowanie w pomieszczeniach o za wysokiej wilgotności.

Ponadto wilgotne powietrze powoduje uszkodzenia kartonów i papierowych toreb, gdyż celuloza wykorzystywana do ich produkcji wchłania wodę. Wilgotne opakowania zniekształcają się i nie zapewniają optymalnej ochrony dla znajdujących się w nich produktów. Ponadto wysoka wilgotność powoduje pojawianie się pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów, które nie powinny występować w magazynach produktów spożywczych, leków itp.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Fascynujący świat Diablo IV
W tej recenzji przyjrzymy się ekscytującemu światu Diablo IV. Ciemna atmosfera gry i intensywna rozgrywka są jej głównymi atutami. Fani pokochają powrót do korzeni serii,
PS5 Pro Anniversary Edition Znamy ceny jubileuszowej edycji PS5!
O ostatnich dwóch tygodniach można śmiało powiedzieć: dzień bez newsa związanego z PS5 to dzień stracony. Nie inaczej jest również dziś, gdyż wracamy z pewną
Co to jest system ERP i jak może zoptymalizować działanie Twojej firmy?
W świecie biznesu rośnie zapotrzebowanie na narzędzia, które pomagają firmom funkcjonować sprawniej i efektywniej. Dla przedsiębiorców optymalizacja procesów to klucz do sukcesu. Jednym z rozwiązań,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *