OpenAI wskazało jako jedno z podstawowych zastosowań swoich modeli sztucznej inteligencji debugowanie kodu, ale wklejanie go po kawałku do ChatuGPT jest co najmniej frustrujące. Pewien kreatywny deweloper postanowił więc stworzyć Wolverine – narzędzie, dzięki któremu kod uzyska umiejętność “samoleczenia”, podobną do tej, którą posiada superbohater Marvela.

Wolverine jest przeznaczony do debugowania skryptów w Pythonie. Jak tłumaczy sam autor programu, kryjący się pod pseudonimem BioBootloader, działa on na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy “uruchomić swoje skrypty za jego pomocą, a kiedy się zawieszą, GPT-4 zedytuje je i wyjaśni, co poszło nie tak“.

W przypadku, gdy okaże się, że bugów jest wiele, skrypt będzie odpalał się wielokrotnie, aż ostatecznie uda się pozbyć wszystkich błędów. Wspomniany przez autora GPT-4 to najnowszy model sztucznej inteligencji OpenAI, dostępnego w ramach subskrypcji ChatGPT Plus i jako API (aczkolwiek obecnie jedynie dla wybranych).

Możecie zobaczyć, jak działa to w praktyce, na krótkim filmiku demonstracyjnym przygotowanym przez BioBootloadera:

Jak widać, po załadowaniu skryptu program “konsultuje się” z GPT-4 w sprawie wykrytych błędów, a następnie wprowadza potrzebne poprawki. W rezultacie otrzymujemy plik ze zedytowanym już kodem, który powinien działać prawidłowo.

Deweloper zaprezentował działanie Wolverine’a na przykładzie prostego kodu kalkulatora, w którym celowo wykonał kilka prostych błędów. Pojawia się pytanie, jak AI poradzi sobie z debugowaniem bardziej złożonych i skomplikowanych projektów, natomiast niewątpliwie pomysł wygląda obiecująco.

Kod Wolverine’a jest dostępny za darmo

Twórca udostępnił kod Wolverine’a publicznie, na swoim GitHubie. Żeby móc z niego skorzystać, trzeba posiadać klucz API do GPT-4 (względnie GPT-3.5, które w przeciwieństwie do najnowszej wersji jest dostępne dla wszystkich). Należy jednak pamiętać, że za korzystanie z API OpenAI naliczy sobie opłaty.

Jak wspomniałam, aktualnie Wolverine debuguje jedynie kod w Pythonie, ale sam deweloper przyznał, że podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku innych języków programowania.

Co o tym wszystkim sądzicie? Wolverine jest przydatny, czy póki co debugowanie kodu przez AI nie

WARTO PRZECZYTAĆ:

GeForce RTX 4080 Super: Czy warto przesiąść się z poprzednika? Sprawdzamy wydajność i cenę
Taniej i lepiej? GeForce RTX 4080 Super GeForce RTX 4080 Super to ewenement na skalę światową. Dlaczego? Ze względu na obietnice producenta, zgodnie z którymi mogliśmy spodziewać się
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
Przewodnik po najtańszych technologiach druku
Współcześni użytkownicy drukarek mogą wybierać spośród różnych technologii druku. Niektóre z nich są tańsze, a inne wymagają dużej inwestycji na start i wiążą się z
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *