OpenAI wskazało jako jedno z podstawowych zastosowań swoich modeli sztucznej inteligencji debugowanie kodu, ale wklejanie go po kawałku do ChatuGPT jest co najmniej frustrujące. Pewien kreatywny deweloper postanowił więc stworzyć Wolverine – narzędzie, dzięki któremu kod uzyska umiejętność “samoleczenia”, podobną do tej, którą posiada superbohater Marvela.
Wolverine jest przeznaczony do debugowania skryptów w Pythonie. Jak tłumaczy sam autor programu, kryjący się pod pseudonimem BioBootloader, działa on na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy “uruchomić swoje skrypty za jego pomocą, a kiedy się zawieszą, GPT-4 zedytuje je i wyjaśni, co poszło nie tak“.
W przypadku, gdy okaże się, że bugów jest wiele, skrypt będzie odpalał się wielokrotnie, aż ostatecznie uda się pozbyć wszystkich błędów. Wspomniany przez autora GPT-4 to najnowszy model sztucznej inteligencji OpenAI, dostępnego w ramach subskrypcji ChatGPT Plus i jako API (aczkolwiek obecnie jedynie dla wybranych).
Możecie zobaczyć, jak działa to w praktyce, na krótkim filmiku demonstracyjnym przygotowanym przez BioBootloadera:
Today I used GPT-4 to make “Wolverine” – it gives your python scripts regenerative healing abilities!
Run your scripts with it and when they crash, GPT-4 edits them and explains what went wrong. Even if you have many bugs it’ll repeatedly rerun until everything is fixed pic.twitter.com/gN0X7pA2M2
— BioBootloader (@bio_bootloader) March 18, 2023
Jak widać, po załadowaniu skryptu program “konsultuje się” z GPT-4 w sprawie wykrytych błędów, a następnie wprowadza potrzebne poprawki. W rezultacie otrzymujemy plik ze zedytowanym już kodem, który powinien działać prawidłowo.
Deweloper zaprezentował działanie Wolverine’a na przykładzie prostego kodu kalkulatora, w którym celowo wykonał kilka prostych błędów. Pojawia się pytanie, jak AI poradzi sobie z debugowaniem bardziej złożonych i skomplikowanych projektów, natomiast niewątpliwie pomysł wygląda obiecująco.
Kod Wolverine’a jest dostępny za darmo
Twórca udostępnił kod Wolverine’a publicznie, na swoim GitHubie. Żeby móc z niego skorzystać, trzeba posiadać klucz API do GPT-4 (względnie GPT-3.5, które w przeciwieństwie do najnowszej wersji jest dostępne dla wszystkich). Należy jednak pamiętać, że za korzystanie z API OpenAI naliczy sobie opłaty.
Jak wspomniałam, aktualnie Wolverine debuguje jedynie kod w Pythonie, ale sam deweloper przyznał, że podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku innych języków programowania.
Co o tym wszystkim sądzicie? Wolverine jest przydatny, czy póki co debugowanie kodu przez AI nie
WARTO PRZECZYTAĆ: