OpenAI wskazało jako jedno z podstawowych zastosowań swoich modeli sztucznej inteligencji debugowanie kodu, ale wklejanie go po kawałku do ChatuGPT jest co najmniej frustrujące. Pewien kreatywny deweloper postanowił więc stworzyć Wolverine – narzędzie, dzięki któremu kod uzyska umiejętność “samoleczenia”, podobną do tej, którą posiada superbohater Marvela.

Wolverine jest przeznaczony do debugowania skryptów w Pythonie. Jak tłumaczy sam autor programu, kryjący się pod pseudonimem BioBootloader, działa on na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy “uruchomić swoje skrypty za jego pomocą, a kiedy się zawieszą, GPT-4 zedytuje je i wyjaśni, co poszło nie tak“.

W przypadku, gdy okaże się, że bugów jest wiele, skrypt będzie odpalał się wielokrotnie, aż ostatecznie uda się pozbyć wszystkich błędów. Wspomniany przez autora GPT-4 to najnowszy model sztucznej inteligencji OpenAI, dostępnego w ramach subskrypcji ChatGPT Plus i jako API (aczkolwiek obecnie jedynie dla wybranych).

Możecie zobaczyć, jak działa to w praktyce, na krótkim filmiku demonstracyjnym przygotowanym przez BioBootloadera:

Jak widać, po załadowaniu skryptu program “konsultuje się” z GPT-4 w sprawie wykrytych błędów, a następnie wprowadza potrzebne poprawki. W rezultacie otrzymujemy plik ze zedytowanym już kodem, który powinien działać prawidłowo.

Deweloper zaprezentował działanie Wolverine’a na przykładzie prostego kodu kalkulatora, w którym celowo wykonał kilka prostych błędów. Pojawia się pytanie, jak AI poradzi sobie z debugowaniem bardziej złożonych i skomplikowanych projektów, natomiast niewątpliwie pomysł wygląda obiecująco.

Kod Wolverine’a jest dostępny za darmo

Twórca udostępnił kod Wolverine’a publicznie, na swoim GitHubie. Żeby móc z niego skorzystać, trzeba posiadać klucz API do GPT-4 (względnie GPT-3.5, które w przeciwieństwie do najnowszej wersji jest dostępne dla wszystkich). Należy jednak pamiętać, że za korzystanie z API OpenAI naliczy sobie opłaty.

Jak wspomniałam, aktualnie Wolverine debuguje jedynie kod w Pythonie, ale sam deweloper przyznał, że podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku innych języków programowania.

Co o tym wszystkim sądzicie? Wolverine jest przydatny, czy póki co debugowanie kodu przez AI nie

WARTO PRZECZYTAĆ:

McDonald's rezygnuje z Al McDonald’s wstrzymuje korzystanie ze sztucznej inteligencji. Nie jest idealnie
W 2021 roku sieć restauracji McDonald’s zdecydowała się na nawiązanie współpracy z IBM. Początkowo wydawało się, że to będzie idealne połączenie, a Al ułatwi obsługę
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *