Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Wystarczy ułamek sekundy i przypadkowe wciśnięcie kilku znaków, aby była potrzebna zamiana klawiszy Z i Y. Mogłoby się wydawać, że odwrócona klawiatura to mały problem, ale w rzeczywistości podczas pisania, zwłaszcza obszernych tekstów, może się to okazać niezwykle uciążliwe.

Z pewnością niejednokrotnie wciskać będziemy odruchowo wciskać klawisz z napisem Z, a potem będziemy nerwowo reagować, kiedy pojawiać nam się będzie wciąż Y. Nie ma jednak powodu do niepokoju, ponieważ ten problem da się łatwo i szybko rozwiązać. Jak zamienić klawisze Z i Y? Tłumaczymy to poniżej!

Skąd bierze się odwrócona klawiatura?

Odwrócona klawiatura, bardziej formalnie znana jako polski (214) lub klawiatura maszynistki, pojawi się, jeśli wciśniemy któryś z następujących skrótów:

  • Ctrl + Space
  • Lewy Alt + Shift
  • Ctrl + Shift.

Może nam się wydawać, że taki układ klawiatury, a więc Z zamienione miejscami z Y, nie ma sensu, jednak w pewnych sytuacjach się sprawdza. Na przykład podczas pisania na maszynie, jak sugeruje już sama nazwa “klawiatura maszynistki”.

Oczywiście, dzisiaj już mało kto pisze na maszynie, natomiast na wszelki wypadek ten układ klawiatury wciąż jest udostępniany. Domyślnym układem, który stosuje zdecydowana większość Polaków, jest jednak układ o nazwie polski (programisty). Przejście na polski (214) jest zazwyczaj po prostu pomyłką.

Jak zamienić klawisze Z i Y?

Zamiana klawiszy Z i Y jest bardzo proste. Jedyne, co musimy zrobić, to wcisnąć ponownie ten sam skrót klawiszowy, którego użyliśmy wcześniej do przypadkowego odwrócenia klawiatury, a więc Ctrl + Space, Lewy Alt + Shift lub Ctrl + Shift. Powinniśmy w ten sposób błyskawicznie wrócić do domyślnego układu polski (programisty).

W sytuacji, kiedy wciskanie skrótów klawiszowych nie pomogło lub chcemy upewnić się, że tego typu pomyłka nie nastąpi ponownie, mamy jeszcze jedną opcję. W pierwszej kolejności musimy wejść w Ustawienia naszego komputera, a następnie w sekcję Czas i język.

Dalej pod napisem Preferowane języki powinniśmy znaleźć Polski, kliknąć na niego, a następnie na Opcje. Otworzy się nowe okno, na dole którego powinniśmy, w sekcji Klawiatury, znaleźć klawiaturę polski (programisty).

Jeśli jest tam jeszcze klawiatura polski (214) lub jakakolwiek inna, której sobie nie życzymy, wystarczy, że klikniemy na nią i wybierzemy opcję Usuń. I gotowe!

Zamiana Z i Y – podsumowanie

Odwrócona klawiatura to częsty problem, zwłaszcza, jeśli mamy tendencję do szybkiego pisania, kiedy to bardzo łatwo jest przypadkiem wcisnąć niewłaściwy skrót klawiszowy. Jest to jednocześnie problem bardzo irytujący. Mamy więc nadzieję, że po zapoznaniu się z tym poradnikiem będziecie już wiedzieć, jak zamienić klawisze Z i Y.

Jeśli zainteresowała Was zamiana Z i Y, być może przypadną Wam do gustu również inne nasze artykuły, takie jak instrukcja, jak wyłączyć automatyczne aktualizacje systemu czy co robić, kiedy pokazuje nam się informacja, że dysk jest zabezpieczony przed zapisem. Zapraszamy!

Share:

administrator, bbp_keymaster

TechPolska - Zespół, który tworzy naszą stronę składa się głównie z młodych amantów rozwiązań technologicznych oraz informatyki. W swoich treściach stawiamy przede wszystkim na obiektywność i rzetelność, co niejednokrotnie zostało docenione przez naszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *