Wystarczy ułamek sekundy i przypadkowe wciśnięcie kilku znaków, aby była potrzebna zamiana klawiszy Z i Y. Mogłoby się wydawać, że odwrócona klawiatura to mały problem, ale w rzeczywistości podczas pisania, zwłaszcza obszernych tekstów, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Wtedy od razu zaczynami się zastanawiać, jak zmienić Z na Y.

Z pewnością niejednokrotnie wciskać będziemy odruchowo wciskać klawisz z napisem Z, a potem będziemy nerwowo reagować, kiedy pojawiać nam się będzie wciąż Y. Taka niechciana zamiana klawiszy na klawiaturze znacznie utrudnia pisanie. Nie ma jednak powodu do niepokoju, ponieważ ten problem da się łatwo i szybko rozwiązać. Jak zamienić klawisze Z i Y? Tłumaczymy to poniżej!

Skąd bierze się odwrócona klawiatura?

Odwrócona klawiatura, bardziej formalnie znana jako polski (214) lub klawiatura maszynistki, pojawi się, jeśli wciśniemy któryś z następujących skrótów:

  • Ctrl + Space

jak zmienić z na y - ctrl + space

 

 

  • Lewy Alt + Shift

jak zmienić z na y - lewy alt + shift

 

  • Ctrl + Shift.

 

jak zmienić z na y - ctrl + shift

Może nam się wydawać, że taki układ klawiatury, a więc Z zamienione miejscami z Y, nie ma sensu, jednak w pewnych sytuacjach się sprawdza. Na przykład podczas pisania na maszynie, jak sugeruje już sama nazwa “klawiatura maszynistki”. Microsoft wciąż więc zostawia takie układy klawiatury w systemie, powodując jednak wielu użytkownikom problem związany z tym, jak zmienić Z na Y.

Oczywiście, dzisiaj już mało kto pisze na maszynie, natomiast na wszelki wypadek ten układ klawiatury wciąż jest udostępniany. Domyślnym układem, który stosuje zdecydowana większość Polaków, jest jednak układ o nazwie polski (programisty). Przejście na język polski (214) jest zazwyczaj po prostu pomyłką.

Jak zamienić klawisze Z i Y?

Żeby zmienić język klawiatury nie trzeba się zgłębiać w Panel sterowania systemu Windows, a przynajmniej nie zawsze. Zamiana klawiszy Z i Y jest bardzo proste. Jedyne, co musimy zrobić, to wcisnąć ponownie ten sam skrót klawiszowy, którego użyliśmy wcześniej do przypadkowego odwrócenia klawiatury, a więc Ctrl + Space, Lewy Alt + Shift lub Ctrl + Shift. Powinniśmy w ten sposób błyskawicznie wrócić do domyślnego układu polski (programisty).

W sytuacji, kiedy wciskanie skrótów klawiszowych nie pomogło lub chcemy upewnić się, że tego typu pomyłka nie nastąpi ponownie, mamy jeszcze jedną opcję. Jak zmienić Z na Y w inny sposób? W pierwszej kolejności musimy wejść w Ustawienia naszego komputera, a następnie w sekcję Czas i język.

Dalej pod napisem Preferowane języki powinniśmy znaleźć Polski, kliknąć na niego, a następnie na Opcje. Otworzy się nowe okno, na dole którego powinniśmy, w sekcji Klawiatury, znaleźć klawiaturę polski (programisty).

Jeśli jest tam jeszcze klawiatura polski (214) lub jakakolwiek inna, której sobie nie życzymy, wystarczy, że klikniemy na nią i wybierzemy opcję Usuń. I gotowe!

Zamiana Z i Y – podsumowanie

Odwrócona klawiatura to częsty problem, zwłaszcza, jeśli mamy tendencję do szybkiego pisania, kiedy to bardzo łatwo jest przypadkiem wcisnąć niewłaściwy skrót klawiszowy. Jest to jednocześnie problem bardzo irytujący, w wyniku którego poszukujemy odpowiedzi na pytanie, jak zmienić Z na Y. Mamy więc nadzieję, że po zapoznaniu się z tym poradnikiem będziecie już wiedzieć, jak zamienić klawisze Z i Y.

Jeśli zainteresowała Was zamiana Z i Y, być może przypadną Wam do gustu również inne nasze artykuły, takie jak instrukcja, jak wyłączyć automatyczne aktualizacje systemu czy co robić, kiedy pokazuje nam się informacja, że dysk jest zabezpieczony przed zapisem. Zapraszamy!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Among US? Jak grać w Among Us? Poradnik, jak nie być sus
Jeden z największych hitów wśród gier indie ostatnich lat. Among Us stało się nie tylko szybką kopalnią śmiesznych filmików, ale również posłużyło do stworzenia serii
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *